Odločitev najbolj svojeglave poslanske skupine, da načeloma podpirajo mandatarstvo Erjavca, a če ta pade, so pripravljeni še naprej sodelovati z Janšo, je njihov vodja skomuniciral s predsednikom vlade. Reakcija? Status quo in besedne zagate.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je po sestanku strank KUL ponovil, da bodo konstruktivno nezaupnico z 10 podpisi vložili prihodnjo sredo.
Po Erjavčevih besedah bodo stranke, ki podpirajo nezaupnico vladi, prispevale po dva poslanska podpisa pod predlog. Prepričan je, da jo bodo podprli tudi štirje poslanci DeSUS, ki po njegovih ocenah niti v primeru neuspeha nezaupnice ne bodo del koalicije Janeza Janše. Erjavec je pričakoval, da bo Janša danes to ugotovil.
V izjavi v DZ je spomnil, da je po prvi vložitvi konstruktivne nezaupnice soglasje h kandidaturi za predsednika vlade umaknil, ker da nekateri podpisniki iz epidemioloških razlogov ne bi mogli glasovati v DZ. Upa, da bodo to pot lahko vsi sodelovali. A tudi če ne bi mogli, ne bi želel ponovnega umika soglasja, saj da bi bilo videti neresno. Po njegovih ocenah pa bo zaradi neenakovrednega položaja poslancev potrebna ustavna presoja.
Spremembe poslovnika DZ, ki bi omogočale tajno glasovanje na daljavo, so sicer stranke KUL vložile, a za zdaj kaže, da potrebne večine za sprejem sprememb ni.
Erjavec je v izjavi v DZ spomnil na dvome, ki se pojavljajo v javnosti, ali bodo vsi štirje poslanci DeSUS podprli nezaupnico. A kot je dejal, so bila na torkovem sestanku poslancev DeSUS in vodstva stranke "ta zagotovila dana". "Da je temu tako, vidimo tudi po tem, da je predsednik vlade Janez Janša umaknil svoj ultimat. Pričakoval sem, da se bo danes preštel in ugotovil, da nima štirih glasov poslancev DeSUS, in uresničil, kar je napovedal - vložil predlog za imenovanje dveh novih ministrov," je dejal Erjavec.
'Janševa vlada očitno manjšinska'
Janševa vlada je po njegovih ocenah očitno manjšinska in je premier zato "glede na torkov dogovor vodstva in poslancev DeSUS stopil ne le en korak nazaj, ampak verjetno dva".
Glasovanja v DZ sicer kažejo, da DeSUS tudi po odhodu iz koalicije za zdaj podpira vladne predloge, med drugim so poslanci DeSUS podprli osmi protikoronski zakon. A Erjavec pravi, da bo ključno glasovanje o konstruktivni nezaupnici, do takrat pa se poslanci odločajo glede na to, kaj prinaša določen zakon.
Kakšna bo usoda kmetijskega ministra?
O položaju ministra za kmetijstvo iz vrst DeSUS Jožeta Podgorška se Janšo in Jurša, kot je Jurša sporočil pred tem, nista pogovarjala. Prav tako se nista pogovarjala o tem, ali s tem čakajo na rezultat konstruktivne nezaupnice. Jurša je sporočil, da je premierju zatrdil, da ne bodo ekstremna opozicija.
Na vprašanje, ali je vendarle tako moč razumeti sosledje dogodkov, torej da bi Janša z odločitvijo glede DeSUS v vladi počakal na glasovanje o konstruktivni nezaupnici, pa je Jurša odgovoril slikovito: "Nič ne bo narobe, če boste razumeli tako, kot mislite." "Predvsem vam moram povedati, da je Janša prijeten sogovornik," je dodal.
Na to se je odzval tudi Karl Erjavec: "Nima pa smisla, da predsednik vlade čaka na odločitev o konstruktivni nezaupnici in potem šteje, koliko poslancev DeSUS ima v svoji koaliciji. Ta številka bo ostala nič, kot je danes," je prepričan Erjavec. Verjame sicer, da bo nezaupnica uspela.
Položaj ministra za kmetijstvo iz vrst DeSUS Jožeta Podgorška je po Erjavčevih besedah sicer Janševa odločitev. Ugotavlja pa, da se mu je "zelo mudilo, ko je šlo za ministra za zdravje, zanimivo pa je, da nima zadrege, ko gre za ministra za kmetijstvo".
Janša je namreč v petek dejal, da do današnjega srečanja koalicije, ki bo pozneje popoldne, pričakuje odgovor poslancev DeSUS, ali sodelujejo z vlado ali so klasična opozicija brez kadrovskega razreza v vladi. Če vlade ne podpirajo, bo poleg zdravstvenega odprt tudi kmetijski resor, ki ga zdaj vodi Podgoršek, je v petek povedal Janez Janša.
'Koalicija ima v DZ sodeč po glasovanju o protikoronskem zakonu še več kot 47 glasov'
Sodeč po glasovanjih DeSUS v DZ po besedah predsednika DZ Igorja Zorčiča ni videti, da bi ta poslanska skupina nasprotovala koaliciji Janeza Janše. Ta ima izhajajoč iz glasovanja o osmem protikoronskem zakonu še nekoliko več kot 47 glasov v DZ, ocenjuje. Tako status DeSUS v DZ in razrez članstva v delovnih telesih za zdaj ostajata enaka.
Če bo prišlo do tega, da se bodo vsi poslanci DeSUS javno opredelili proti koaliciji Janeza Janše, bo treba glede na koalicijsko-opozicijska razmerja ponovno razdeliti tudi članstvo v delovnih telesih DZ, je v današnji izjavi v DZ pojasnil Zorčič (SMC).
Opozoril je, da so glede podpore poslancev DeSUS konstruktivni nezaupnici v torek slišali le predsednika te stranke Karla Erjavca, komentarjev posameznih poslancev pa ne. "Za zdaj nam ne preostane drugega, kot da sklepamo iz tega, kar se dogaja na glasovanjih pri posameznih zakonih in pozneje pri glasovanju o konstruktivni nezaupnici," je dejal predsednik DZ.
Po njegovih ocenah ima Janševa koalicija še nekoliko več kot 47 glasov v DZ, kot je že večkrat ocenil prvak NSi Matej Tonin. Zorčič je povedal, da sam izhaja iz torkovega glasovanja o osmem protikoronskem zakonu, ki ga je podprlo 51 poslancev iz vrst koalicije, DeSUS, SNS in poslanske skupine narodnih skupnosti.
Ob tem pa Karl Erjavec kategorično zavrača očitke Roberta Polnarja. Češ da je na svoje poslance pritiskal z razkrivanjem tajnih ugotovitev računskega sodišča glede grehov ministra Počivalška pri spornih medicinskih nabavah. Saj da s Tomažem Veselom ni nikoli spregovoril niti stavka.
Opozicija stopnjuje pritisk tudi z interpelacijami
S koliko podpisi bo konstruktivna nezaupnica podprta, za LMŠ in SD ni tako pomembno. Po mnenju koordinatorja Levice Luke Mesca bi bilo bolje imeti zagotovljenih čim več podpisov. A vložitve predloga z 10 podpisi, kot napoveduje kandidat za predsednika vlade Erjavec, ne bodo zavirali.
Opozicija medtem pritisk na vlado stopnjuje tudi z interpelacijami. Danes so vložili interpelacijo zoper ministrico za izobraževanje Simono Kustec, ki ji med drugim očitajo predolgo zaprtje šol v epidemiji.
KOMENTARJI (1109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.