Kitajske oblasti pravijo, da zdaj o virusu, niti v Vuhanu, skorajda ni več sledi, ljudje pa so se v prazničnih dneh množično odpravili na potovanja po domovini. "Še pred prazničnim tednom smo zasledili več poročil domačih turističnih agencij in spletnih namestitvenih platform, ki napovedujejo rekorden porast turističnega povpraševanja," je povedala ekonomistka Helena Huang.
Kitajske ceste so tako te dni polne avtomobilov, železniške postaje in letališča pa polni potnikov. V osmih dneh naj bi Kitajci opravili več kot 630 milijonov potovanj, kar naj bi domačemu turističnemu sektorju prineslo skoraj 60 milijard evrov prihodkov. "Predvsem v drugem in tretjem kvartalu je bilo zaznati občutno okrevanje v proizvajalskem sektorju. Nekaj časa je zaostajala potrošnja, ki pa se je z avgustom in septembrom okrepila," je pojasnila Huangova.
Kitajci so po mesecih strogega omejevanja gibanja navdušeni, da lahko spet svobodno potujejo po lastni državi. Čeprav tujih turistov letos skorajda ni, si kitajski turistični sektor celo v krajih, ki jih je še pred kratkim ohromil novi koronavirus, zadnje dni mane roke. "V provinci Hubej se je potrošnja med prazniki povišala za 30 odstotkov v primerjavi z državnim praznikom v lanskem letu," je povedala Lu Fei, raziskovala inštituta JD Big Data.
Na Kitajskem sicer še velja več ukrepov za omejevanje virusa, a mnogi potujejo tudi brez mask, zbirajo se velike množice - prizori, ki so te dni za Evropo nepredstavljivi. Kitajci so namreč virus zatrli z doslednimi ukrepi, ki se evropski družbi zdijo nepredstavljivi. In medtem ko predvsem ZDA odkrito govorijo o tem, da so s prikrivanjem resničnih podatkov ob izbruhu virusa krivi za gospodarsko in družbeno katastrofo, s katero se danes soočajo drugi deli sveta, v Pekingu krivdo seveda zavračajo. Igrati želijo predvsem vlogo rešitelja situacije - tudi tako, da so se pridružili globalni pobudi za pravično razdeljevanje cepiva proti covidu-19. Obljubljajo, da bo njihovo cepivo globalno javno dobro.
"Trenutno pandemija covida-19 še vedno predstavlja veliko tveganje za varnost in zdravje ljudi v vseh državah. Kitajska se osredotoča na zagotavljanje primernega, varnega in učinkovitega cepiva za vse države v razvoju," je ob tem povedala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Čunjing.
Medtem več analitikov meni, da gre, bolj kot za altruizem, za širjenje gospodarskega in političnega vpliva ter sklepanje novih zavezništev. Vse s ciljem, da bi Kitajska in koronakrize izšla kot zmagovalka, ne pa kot država, ki je krizo zakuhala.
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.