Aplikacija je delovala tako, da je oblastem signalizirala, če je državljan potoval v območje, ki je veljalo za visoko tvegano za okužbo z virusom. Na ta način so oblasti tudi točno vedele, kje se državljani nahajajo. Za državljane je bila uporaba aplikacije obvezna. Šele ko so imeli posamezniki na aplikaciji označeno zeleno puščico, je to pomenilo, da lahko potujejo med različnimi kraji in vstopajo na različne dogodke. Brez aplikacije je bilo torej njihovo družabno življenje nemogoče.
Gre za zadnjega v vrsti ukrepov, ki kažejo na to, da Peking opušča svojo kontroverzno politiko ničelne tolerance do covida. Čeprav gre za simbolno gesto, pa ukrep ne bo imel dejanskih sprememb na vsakdanje življenje ljudi, poroča BBC. V uporabi namreč še naprej ostajajo podobne lokalne aplikacije za sledenje, ki jih uporabljajo različne mestne oblasti.
Vladni odlok o ukinitvi aplikacije sicer prihaja vzajemno s številnimi protesti, ki potekajo v več kitajskih mestih. Aktivisti že dlje časa opozarjajo na škodljivost strogih covidnih ukrepov. Zadnji protest je sprožil požar v stanovanjski stolpnici, v katerem je umrlo 10 ljudi. Po mnenju protestnikov je do tragedije prišlo zaradi prepočasnega odziva interventnih služb, za katerega pa so krivi strogi covidni ukrepi.
V zadnjem času je zaradi množičnih protestov Kitajska pričela s počasnim rahljanjem ukrepov. To med drugim pomeni, da se ljudje zdaj lahko izolirajo pri sebi doma in ne več nujno v ustanovah, posebej namenjenim izolaciji zaradi okužbe s covidom.
Kitajske oblasti sicer opozarjajo, da naj bi rahljanje ukrepov pomenilo tudi večanje številk obolelih s covidom. Tako je Peking v nedeljo poročal o 22.000 covidnih pacientih, kar je 16-krat več kot teden dni prej. Dodatno pa so pri samostojnem testiranju doma zabeležili še 8626 okužb, a številke naj bi bile po mnenju kitajskih oblasti v resnici višje.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.