Že mesec in pol lahko zobozdravniki opravljajo le nujne posege, pri tem pa morajo biti močno zaščiteni. Nositi morajo kombinezone, očala, zaščitne maske in kar dva para rokavic. Vrsta čakajočih pa se medtem podaljšuje. Ker nenujnih pacientov ne morejo sprejeti, to seveda ne pomeni, da jih ni, zato zdaj zobozdravniki bolečine v ustih lajšajo s pisanjem receptov, tudi za antibiotike.
Zobozdravstvena vstopna točka v Ljubljani, ki smo jo obiskali, dnevno sprejme okoli 50 pacientov. A še preden ti vstopijo, se morajo zobozdravstvene ekipe temeljito zavarovati. Oblačenje in slačenje zaščitne opreme poteka v dvojicah, da eden drugega nadzirajo, da ni izpostavljenih delov telesa.
Zobozdravniki bi bili pri pacientu s covidom-19 neposredno izpostavljen okužbi, poudarja predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Igor Dovnik. A vseeno nas pacienti nujno potrebujejo, zobozdravniki pa si želijo čim prej začeti z delom, še pove Dovnik.
Se pa že mesec in pol nedostopnosti zobozdravnikov pozna pri izdajanju receptov.
Ključni strokovnjaki na področju zobozdravstva se zdaj usklajujejo, pod kakšnimi pogoji bi lahko začeli opuščati izredne ukrepe, pravijo danes na ministrstvu. Ključna je zagotovitev zaščitne opreme. Ta pa v trenutnih pogojih tudi otežuje delo. Ob prihodu toplejšega vremena prostorov namreč ne morejo klimatizirati zaradi možnosti prenosa okužbe. Skrajšali pa so delovni čas ekip v ambulanti na štiri ure zaradi vseh varnostnih postopkov.
Kot poudarjajo, bodo morali na dan obravnavati manj pacientov, na posameznem pacientu, ki bo naročen, pa bodo opravili več storitev hkrati. Ko se bodo začele odpirati posamične ambulante, pa se bo obravnavalo najnujnejše primere in tiste, ki jih niso uspeli zaključiti pred epidemijo.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.