Dodatni ukrepi, ki so v veljavo stopili danes, so prisilili trgovine, da so svoj urnik prilagodile prepovedi gibanja med 21. in 6. uro zjutraj. Mercatorjeve poslovalnice, ki so bile do zdaj odprte do 21. ure ali še dlje, bodo od torka zaprle vrata ob 20.45. V Tušu bodo poslovalnice, ki so bile do zdaj odprte do 21. ure, od torka zapirali ob 20. uri. S torkom se spreminja tudi delovni čas nakupovalnih središč v upravljanju družbe SES – to so Aleja Ljubljana Šiška, Citypark Ljubljana, Citycenter Celje, Europark Maribor in Center Interspar Vič. Kot so sporočili, bodo od ponedeljka do petka odprta od 9. do 20. ure, ob sobotah pa od 8. do 20. ure. Izjema so trgovine Interspar, ki bodo vse dni odprte od 8. ure do 20.30. Ob nedeljah so omenjena nakupovalna središča zaprta.
Iz Hoferja Slovenija so sporočili, da delovni čas njihovih trgovin do nadaljnjega ostaja nespremenjen. Ta se sicer po trgovinah razlikuje, so pa Hoferjeve trgovine najpozneje odprte do 21. ure. "Z odprtjem do navedene ure lahko najbližjim prebivalcem zagotovimo varen nakup ob upoštevanju nove vladne odločitve o omejitvi izhoda," so prepričani v tretjem največjem trgovcu v državi.
Na Petrolu so pojasnili, da za zdaj delovnega časa na svojih prodajnih mestih, teh imajo 58 (38 na avtocestah in 20 v mestnih središčih) ne bodo prilagajali. Kot je še pojasnil predstavnik Petrola Aleksander Salkič, izvaja Petrol strateško pomembno dejavnost oskrbe z gorivom za prebivalce in čutijo odgovornost do ljudi, saj na njihovih bencinskih servisih točijo gorivo med drugim tudi policisti in reševalci ter gasilci, zato morajo prodajna mesta ostati odprta tudi ponoči. Prav tako bodo imeli odprte tudi servise na avtocestah, saj morajo poskrbeti tudi za tranzit.
Na OMV pa so že včeraj pojasnili, da bodo urnike izbranih bencinskih servisov najverjetneje primorani prilagoditi. Vse spremembe bodo sproti objavljali na svojih spletnih straneh, so dodali.
Tudi na sodiščih bodo delo prilagodili novim razmeram
Številnim ukrepom za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom se pridružujejo tudi sodišča. Odredba vrhovnega sodišča, ki začenja veljati danes, med drugim določa, da lahko osebe, ki niso vabljene, na sodišče pridejo le ob predhodni najavi. Sodnik pa bo lahko tudi začasno omejil javnost celotne glavne obravnave.
Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni covid-19 na območju Slovenije, ki jo je v ponedeljkovem uradnem listu objavil predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič, med drugim predvideva, da stranke, njihovi pooblaščenci ali druge osebe, ki niso vabljene, lahko na sodišče pridejo samo v času uradnih ur, če so se pred tem najavile preko elektronske pošte ali telefona. To pomeni, da tudi na zemljiško knjigo ali vložišče sodišča brez predhodne najave ne bo mogoče do preklica te odredbe.
Odredba med drugim določa, da se lahko naroki, seje in zaslišanja, če so izpolnjeni tehnični in prostorski pogoji, izvedejo videokonferenčno, ob ustreznem upoštevanju ostalih procesnih pogojev za izvedbo procesnega dejanja. Če se naroki, seje oz. zaslišanja ne izvedejo videokonferenčno, mora biti razdalja med sodniki, sodnim osebjem, strankami, njihovimi pooblaščenci in drugimi osebami, ki niso iz istega gospodinjstva, vsaj 1,5 metra. Vsi morajo nositi zaščitno opremo, prostor pa mora biti razkužen in prezračen. Sodišče mora tudi voditi seznam prisotnosti s kontaktnimi podatki vseh prisotnih oseb.
Če naroka sodišče ne more izvesti na način, kot ga določa odredba, lahko sodišče narok tudi prekliče. Sodnikom oz. predsednikom sodnih senatov pa odredba daje tudi možnost, da "z namenom preprečitve širjenja novega koronavirusa, varovanja zdravja in življenja ljudi in zagotovitve delovanja sodišč ter zagotavljanja izvajanja pravic in obveznosti" začasno omejijo javnost celotne glavne obravnave ali njenega dela. Lahko pa bodo določili tudi "druge primerne varovalne ukrepe v skladu s strokovnimi priporočili", še določa odredba vrhovnega sodišča.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.