Številni Slovenci imajo na Hrvaškem nepremičnine, predvsem v počitniške namene. Nekateri tudi prikolice v avtokampih. Skrbi zaradi vzdrževanja objektov in plačila položnic tarejo mnoge, ki ne vedo, koliko časa bodo še odrezani od svoje lastnine. Eden od njih je tudi Matjaž Dermastja. Vse od leta 1962 se ni zgodilo, da bi objekt za velikonočne in prvomajske praznike sameval. "Če bo vse skupaj potekalo tako, kot poteka sedaj in nas tudi Hrvati ne bodo spustili notri, potem vikenda ne bomo videli pred koncem avgusta ali v začetku septembra, prej sigurno ne."
Trenutno nihče ne more v Karigador, kjer se nahaja njihova hiša. Hrvaška sicer dopušča 14-dnevno karanteno ob plačilu 500 evrov, a le tistim, ki imajo v državi stalno ali začasno prebivališče. Vsem ostalim pa prepovedujejo vstop v državo. Zaenkrat tako nihče ne more do svoje lastnine. Čeprav številni upajo, da bodo ukrep nekoliko omilili, da bi dopustili karanteno tudi za slovenske državljane.
“Greš na dopust, pa si potem dol v karanteni, itak okrog hiše delaš opravke, ki jih imaš,” pravi Dermastja. V tem času namreč običajno vsi urejajo okolico in opravljajo vzdrževalna dela na objektih. Vsega tega sedaj ni. Nekateri imajo težave tudi s plačevanjem položnic. "Ja, kar se tiče položnic imamo samo z eno njihovo firmo probleme, ker oni ne ‘poslujejo s tujino’." Dermastji je na pomoč priskočil domačin, sosed iz Karigadorja. Nimajo pa vsi te sreče. Zato marsikoga skrbi, kakšno stanje ga bo pričakalo potem, ko bo izrednih razmer konec.
Če Hrvati ne popuščajo z ukrepi na svoji meji, pa je danes te nekoliko popustila Slovenija na meji z Italijo. Zdravstvenega osebja na vstopu v našo državo ni več. Kot je dejal Matjaž Poniž, koordinator prostovoljnih bolničarjev Rdečega križa: "Zjutraj, nekaj po dveti uri je prišel odpoklic s strani Rdečega križa Slovenije, naj se umaknemo z mejnih prehodov, naj pospravimo za sabo in odnesemo zaščitno varovalno opremo, ker jo bodo prišli tudi iskat.”
Pravila za vstop ostajajo enaka, na meji je policija, ki preverja dovoljenja za prestop meje. Vendar meritev temperature ne izvajajo več. Novost, ki je presenetila tudi prostovoljne bolničarje. “Moram reči, da je prišlo kot neko presenečenje, ker smo bili pripravljeni že po urniku delat še kar nekaj časa naprej,” pravi Poniž in dodaja, da je v zadnjem času število vozil resda padlo z več kot 1000 na približno 800 dnevno, a še vedno se je dogajalo, da so marsikomu zavrnili vstop zaradi bolezenskih znakov in suma na okužbo s koronavirusom.
KOMENTARJI (568)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.