Preklic epidemije žal ne pomeni, da se vračamo v povsem normalno življenje brez omejitev, je v oddaji 24UR ZVEČER povedala vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar. "Epidemija se končuje administrativno, kar pomeni, da se spreminja sprejemanje različnih odlokov in predpisov, financiranje določenih dejavnosti v zdravstvu, ne pomeni pa, da virusa ni več med nami, da je tudi s strokovnega stališča konec nevarnosti in epidemije ter s tem povezan konec ukrepov," je pojasnila.
Z ukrepi, ki bodo veljali tudi po preklicu epidemije, poskušamo zagotoviti varnost in to, da se številke, ki so v zadnjem tednu zelo ugodne, ne bi začele obračati v nepravilno smer ter bi bilo treba poleti uvajati dodatne ukrepe, je dodala.
"Tudi po koncu epidemije tako v veljavi ostaja sistem PCT, tako za notranje prostore lokalov kot za kulturne, športne prireditve, nastanitvene objekte. Ostaja 10 kvadratnih metrov za dogodke brez fiksnih sedišč, ostaja tri metre razdalje med mizami in ostajajo maske v notranjih prostorih. Umika se omejitev števila oseb pri mizah, tako v notranjih kot zunanjih prostorih, zaenkrat še vedno velja 75-odstotna zasedenost nastanitvenih obratov in na prireditvah," je naštela.
Na vprašanje, kaj bo z nošenjem mask pri nas, glede na to, da so na Danskem te obvezne le še na javnem prevozu za potnike, ki ne sedijo, sproščanja nošenja mask pa napovedujejo tudi v Nemčiji, je Logarjeva odgovorila, da se pogovarjajo in nagibajo k temu, da tudi pri nas, ko dosežemo 60-odstotno precepljenost, sprostimo obvezno nošenje mask v notranjih prostorih, če ne gre za večja in dolgotrajnejša zbiranja.
Cepljenje s cepivom AstraZeneca se pri nas ne spreminja
Potem ko je spet završalo glede cepiva AstraZeneca po intervjuju v italijanskem časniku, pri katerem so vodjo strategije za cepljenje pri Emi razumeli, da zagovarja stališče, da bi se morale države zaradi tveganja za nastanek redkih krvnih strdkov temu cepivu izogibati, bodo v Italiji s tem cepivom cepili le ljudi, starejše od 60 let, ostale pa s cepivi mRNA. Bomo to storili tudi pri nas?
Logarjeva je odgovorila, da je trenutno mnenje posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ, da ostanemo pri navodilih proizvajalca in priporočilih Eme, ki ne postavlja starostne meje. "Tako da pri nas cepivo AstraZeneca ostaja namenjeno vsem starostnim skupinam, se pravi od 18 let naprej."
Tudi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo poudarja, da gre tudi pri novih stranskih učinkih tega cepiva, ki jih preverja Ema, za zelo redke primere. "Če pogledamo, da imamo več kot 40 milijonov cepljenih, je cepivo še vedno zelo varno. Po drugi strani vedno govorimo, da v Evropi velja posameznik in ne statistika. Glede na to, da bo vedno več novih cepiv, pa tudi vedno več cepiv, ki jih že uporabljamo, bo prej ali slej prišlo do tega, da se bo cepivo AstraZeneca vedno manj uporabljalo. Moramo vedeti, da je bilo v Sloveniji ogromno cepljenih s tem cepivom, rezultati so dobri, cepil se je tudi celotni politični vrh in še vedno verjamemo v varnost tega cepiva."
Kolikšna pa je verjetnost nastanka krvnega strdka pri cepivu AstraZeneca pri prvem odmerku oziroma pri drugem? In kaj to pomeni v primerjavi z drugimi cepivi? "Kar se tiče nastanka neobičajnih krvnih strdkov – ne govorimo o globoki venski trombozi, ampak o strdkih, ki lahko nastanejo v možganih, obenem pa se v telesu dogaja, da je pomanjkanje trombocitov, je to eden na 200.000. Kar je, če to primerjamo z zdravili, ki imajo veliko neželenih učinkov, še vedno zelo malo. Vendar zdaj imamo že nov neželeni učinek, ki pa ga je Ema takoj vpisala med zelo redke neželene učinke, ki pa morajo biti omenjeni," poudarja Štrukelj.
Če zdravnik ugotovi, da bi pri drugem odmerku lahko prišlo do večje nevarnosti, potem se lahko s cepiva AstraZeneca preide na drugo cepivo, dodaja, a opozarja, da morata biti zelo jasni doktrina Eme in implementacija tega v Sloveniji. "Zelo velikokrat kličejo posamezniki, ki želijo, da bi se ob drugem odmerku cepili z drugim cepivom, ne z AstraZeneco, a za to mora biti indikacija, neki pogoji … Sicer je pa varnost še vedno zelo velika."
Štrukelj sicer pravi, da razume skrb in skepso ljudi. Vsem, ki se ne želijo cepiti z novimi cepivi in z novo tehnologijo, sporoča, da bodo na našem tržišču kmalu nova t. i. klasična cepiva. "Je pa prav, da smo odgovorni do drugih in se ne skrivamo v čredno imunost, ker je ne bomo dosegli, če se ne bomo cepili."
'Nobeno cepivo ni 100-odstotno'
Na očitke, da zbolijo tudi tisti, ki so cepljeni, Logarjeva odgovarja, da nobeno cepivo ne zagotavlja 100-odstotne zaščite, vsa cepiva pa zagotavljajo, da bomo, če bomo zboleli, zboleli za bistveno lažjo obliko, kot bi sicer.
Na vprašanje, ali bodo ta teden vladi predlagali še kakšno spremembo ukrepov, ki so še v veljavi, pa je odgovorila, da ne.
KOMENTARJI (846)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.