V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKC LJ) je med zaposlenimi 338 okuženih s covidom-19 in 115 karanten. Med okuženimi je 50 zdravnikov, 182 zaposlenih v zdravstveni negi, 106 ostalih. V karanteni je 15 zdravnikov, 60 zaposlenih v zdravstveni negi in 40 ostalih. "Poleg covid bolniških so tudi druge odsotnosti z dela," še pravijo iz UKC Ljubljana in pojasnjujejo, da je odsotnih še več kot 1000 zaposlenih. Dodali so, da imajo največ težav z dežurstvi, a da so oddelki še odprti in da se situaciji prilagajajo vsak dan sproti.
UKC LJ je največja zdravstvena ustanova v Sloveniji. 31. decembra 2019 je bilo v njej 8.359 zaposlenih in 2.138 bolniških postelj. Te številke Univerzitetni klinični center uvrščajo med največje bolnišnice v Srednji Evropi, je zapisano na njihovi spletni strani.
V UKC Maribor je bilo medtem v zadnjem tednu v karanteno napotenih 27 zaposlenih. "Vsaka odsotnost in število zaposlenih v karanteni sicer vpliva na potek dela, a trenutno tega še ne občutno," so dodali.
17. januraja je bilo zaradi karantene ali zaradi višje sile odsotnih 311 zaposlenih v socialnih zavodih (po podatkih MDDSZ). Prav tako je bilo v tednu od 10. do 16. januarja med zaposlenimi 253 potrjenih primerov okužb, so sporočili iz Skupnosti socialnih zavodov. "Domovi za starejše že v razmerah brez potrjenih okužb nimajo dovolj delavcev za izvajanje osnovnih dnevnih storitev za stanovalce, kot so pomoč pri hranjenju, oblačenju, slačenju in osebni higieni. Zaradi akutne kadrovske krize obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot," so še sporočili in dodali, da so ob večjem kadrovskem izpadu zaradi okužb in karanten potrebne zunanje kadrovske okrepitve. "Vendar za to nimamo sistemske rešitve," dodajajo. Ponekod so jim na pomoč že priskočili tudi prostovoljci, študentje zdravstvene nege in upokojeni nekdanji sodelavci.

Po državi je v karanteni trenutno 366 oddelkov srednjih šol
Po podatkih aplikacije covid-19 je trenutno zaprtih 11 podružničnih šol, 15 podružničnih šol pa ima v karanteni pol ali več oddelkov. Trenutno sta zaprti dve matični šoli, šest šol ima v karanteni več kot dve tretjini oddelkov, 15 matičnih šol pa ima v karanteni polovico vseh oddelkov. Zaprtih je tudi sedem srednji šol.
Kot smo že poročali, je med prvimi svoja vrata zaprla tudi Srednja zdravstvena in kozmetična šola v Mariboru. Zaradi karanten namreč niso imeli učiteljev, ki bi jih lahko dali v razred, pouk pa zato poteka na daljavo. Številke se ob karantenah več kot tretjine učiteljev niso več izšle, je povedala tamkajšnja ravnateljica Katja Rek.
"Zaradi pravil, ki so stopila v veljavo 10. 1. so se začele karantene tudi učiteljev in kar naenkrat smo ostali brez 20 učiteljev, ki so bili ali v karanteni ali v bolniški, pojavile so se karantene učiteljic, ki so mlade mamice in so morale ostati doma s svojimi otroki in preprosto nismo zmogli več organizirati dela optimalno," je dejala. Na daljavo bodo izpeljali ta šolski teden, potem pričakujejo, da se bodo stvari umirile dovolj, da bodo dijaki spet lahko sedli v šolske klopi.

Odločitev je v pristojnosti ravnateljev
Državni sekretar Franc Vindišar je dejal, da upa, da nismo pred zaprtjem šol tudi drugod po Sloveniji. Z odgovornim ravnanjem in upoštevanjem protokolov lahko šole ohranimo odprte, je prepričan.
Pred kratkim sprejeti PKP10 sicer omogoča, da se prehod na izobraževanje na daljavo obravnava individualno. V primeru poslabšanja epidemiološke situacije na posameznem zavodu je tako odločitev za zaprtje zavoda v pristojnosti ravnatelja, ki se po posvetovanju s pristojnim ministrstvom in NIJZ odloči za prehod na izobraževanje na daljavo za določen čas.
Od danes v veljavi dodatne izjeme od karantene
Da bi proces v bolnišnicah in pouk v šolah lahko potekala karseda normalno, je vlada sprejela dodatne izjeme od karantene, pa tudi spremenjen protokol PCR-testiranja. Od danes tako na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) med izjeme od napotitve v karanteno spadajo tudi zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu ter vzgoji in izobraževanju. Ob tem se bodo morali zaposleni po tveganem stiku z okuženo osebo sedem dni vsakodnevno testirati bodisi s hitrimi testi za samotestiranje bodisi pri izvajalcih hitrega testiranja, pri delu pa uporabljati zaščitne maske FFP2.
Število okužb v državi sicer vztrajno narašča. Pristojni so v torek ob 19.438 PCR-testih potrdili 12.286 novih okužb. Vindišar je ob porastu številk dejal, da bo število okužb predvidoma naraščalo še nekaj časa in doseglo vrh konec januarja. Stanje v bolnišnicah pa je, kljub okužbam, stabilno. Bolnišnico nego potrebuje devet oseb manj kot dan prej.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.