O vsem tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Kot je povedala, se pri svetovalni skupini nagibajo h krajšanju karantene, saj naj bi bila inkubacijska doba v primeru različice omikron krajša od treh dni.
Tako bi bili odslej osebe po visoko tveganem stiku z okuženim v karanteni pet dni, šesti dan bi opravili test, če bi bil test negativen pa bi se – ob dosledni uporabi mask – lahko vrnili v normalno življenje: "To je predlog, ki pa ga morajo še potrditi."
Krajšo karanteno bi lahko uvedli že ta teden. Kot pravi Logarjeva, lahko namreč ob hitrem širjenju omikrona pride do velikega števila okuženih v splošni populaciji, kar lahko povzroči težave – kdo bo vozil avtobuse, kdo bo odvažal smeti, skrbel za bolnike, otroke v vrtcih ...
Pa nas zaradi porasta števila okužb čaka zaostrovanje protikoronskih ukrepov? Logarjeva pravi, da v tem trenutku ne, kajti ves jesenski in zimski čas so odločitve sprejemali na podlagi zasedenosti intenzivnih postelj in tukaj se v tem trenutku zasedenost še ne povečuje.
Na področju veljavnosti testov ni pričakovati sprememb. Za uporabnike storitev ostaja veljavnost hitrih testov 24 ur, PCR-testov pa 48 ur.
Svetovalna skupina ni naklonjena samo pogoju PC, je povedala, se pa pogovarjajo o PC+, kar pomeni, da bi bile nekatere storitve dostopne samo za cepljene in prebolevnike, ki bi se morali ob tem še testirati, drugim pa ne bi bile dostopne. Katere naj bi bile te storitve, Logarjeva ni natančneje pojasnila, saj je to "stvar pogajanj". Bi pa lahko storitve, za katere je zdaj potreben pogoj PCT, postale dostopne le za "PC+".
Na področju zasebnih druženj še naprej velja, da se lahko družimo znotraj družine, sicer zasebna druženja niso dovoljena. "Kadar se družimo z ljudmi zunaj mehurčka, pa se naj ljudje prej samotestirajo," je dodala Logarjeva. Tudi spremembe na področju delovanja gostinskih lokalov za zdaj niso predvidene: "Sproščanje v tem trenutku ni mogoče."
Samotestiranje v šolah prav tako ostaja: "Če pogledate podatke NIJZ, namreč vidite, da se je z uvedbo samotestiranja začelo število okužb v šolah izrazito nižati." Cilj je seveda ohraniti odprte šole.
Kaj pa pravi na poročila z Danske, kjer pravijo, da bo v dveh mesecih konec pandemije? "Pri nas je situacija nekoliko drugačna kot v skandinavskih državah ali v Veliki Britaniji. Tam je cepljenih bistveno več. Iz podatkov, ki jih imamo na voljo, vemo, da zbolevajo tudi cepljeni in prebolevniki, a z blažjim potekom bolezni. Bistveno manj podatkov pa imamo o tem, kako je s tistimi, ki še nikoli niso bili v stiku z virusom oziroma z delci virusa, kot se to zgodi pri cepljenju. Optimistični za zdaj ne moremo biti. Zelo verjetno je, da se bomo z različico omikron v prihodnjih tednih na nek način srečali vsi. Zato je treba poskrbeti, da se obnašamo samozaščitno. Vsekakor ni smiselno, da se izpostavljamo omikronu, čeprav nekateri trdijo, da je potek sorazmerno blag. Toda takšen je potek večinoma pri tistih, ki so okužbo preboleli ali bili cepljeni," poudarja Logarjeva.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.