Pot na Hrvaško je omogočena vsem, ki izpolnjujejo posebne pogoje, ki jih predpisuje tako Slovenija za prehod naše meje kot Hrvati za vstop, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal Andrej Šter z zunanjega ministrstva. To so vsi, ki so cepljeni in imajo primerno časovno distanco, vsi, ki so bolezen preboleli in imajo o tem potrdilo ter tisti, ki na Hrvaško vstopijo z ustrezno "mladim" hitrim antigenskim testom. Sicer pa gredo lahko na Hrvaško vsi, ki sprejmejo pogoje, da so tam napoteni v karanteno. "Pot na Hrvaško ni preprečena ali prepovedana nikomur," je zatrdil.
Za katere destinacije pa je v času prvomajskih praznikov največ zanimanja? Ljudje si želijo potovati predvsem tja, kamor smejo in kjer ni preveč zapleteno, pravi Mišo Mrvaljević iz Združenja turističnih agencij Slovenije. Poleg Hrvaške so to države znotraj EU, npr. Španija, Portugalska. "To so vse destinacije, kamor naši kolegi iz različnih agencij te potnike vodijo. Pomembno je, da potniki vedo, da jih bo nekdo tja varno pripeljal, da nekdo dobro pozna vse predpise in jih bo o tem obvestil ter da jih bo pripeljal nazaj brez zapletov. V današnjih časih, ko se vse tako hitro menja, je preveč tvegano, če sami poskušamo kaj kolobariti."
Na MZZ sicer še vedno svetujejo, da potovanja preložimo na kasneje. "Tisti pa, ki res ne more brez tega, da se odpravi na pot, naj upošteva vsa opozorila in vse pogoje dobro preuči. Če se odpravlja kam dlje, je zelo priporočljivo, da mu nekdo pot organizira in poskrbi tudi za to, da se bo dobro izteklo, če ga na potovanju doleti kaj neprijetnega ali nepričakovanega. Čarterji so namenjeni prav temu in so po naših izkušnjah morda ta čas med najbolj varnimi oblikami potovanja."
Mrvaljević je pojasnil tudi, da so se z nekaterimi zavarovalnicami uspeli dogovoriti, da se potniki lahko zavarujejo v primeru covida. "Večina agencij je bistveno omilila svoje pogoje, tako da se v primeru nesreče lahko odjavijo. Skratka, ni nobenega zadržka, z lahkoto gredo na pot." Tudi, če se zgodi kaj nepredvidenega, bomo poskrbeli za potnike, je še zagotovil in dodal, da "v vseh teh letih še noben agencijski gost ni ostal na suhem".
To, ali se na pot odpravimo z agencijo ali v lastnem aranžmaju, pa je odvisno od cilja, ki smo si ga zastavili, je še dejal Šter. "Če dobro poznamo okolje ali če gremo na svojo nepremičnino, pomoč agencije komajda rabimo. A tudi za potovanje te vrste na Hrvaško se je dobro pozanimati, ali so turistične kapacitete tam odprte in kakšna je epidemiološka situacija v tistih delih. Dve najbolj oblegani ali zaželeni hrvaški županiji sta ta čas v vrhu epidemiološko ogroženih predelov, zato naj vsak premisli, v kakšne razmere bo prišel. Morda dopustniških razmer, kakršnih smo navajeni, tam ne bo. Naš nasvet je, da se dobro poučimo o cilju, ki ga želimo doseči, in se na pot odpravimo pogumno, a ne zaletavo."
Šter upa, da se bodo razmere kmalu spremenile, da bomo lahko bolj aktivno sooblikovali turistično in potovalno okolje. "Ta trenutek smo tistim, ki potrebujejo pomoč, na voljo zlasti s servisom veleposlaništev in konzulatov. Najbolj pa svetujemo, da si vsak pred tem pridobi potrebne informacije v tistem delu, v katerega potuje. Bližajo se topli meseci in države, ki so bolj odvisne od turizma, zelo natančno načrtujejo ukrepe – Hrvati npr. pomagajo tako, da omogočajo sofinanciranje obveznega testiranja, Grki so opustili obveznost karantene za državljane EU, prepričan sem, da marsikakšna država načrtuje take ukrepe. Dobro bi bilo, če bi akterji v slovenskem turizmu upoštevali, da je turizem vedno ciklično dogajanje – tisti, ki potujejo ven, so samo ena polovica, oskrbeti moramo tudi tiste, ki bi želeli priti k nam."
Ker so bile turistične agencije ene najbolj prizadetih zaradi korona ukrepov, Mrvaljević pravi, da od vlade v bodoči zakonodaji pričakujejo, da jim bo pomagala pri kapitalskem izpadu, ki je nastal v obdobju med marcem in oktobrom lani ter pomoč, kot jo je vlada že dala – v obliki, da zadržijo zaposlene, marketinško sodelujejo in naprej razvijajo tržišča. "Tukaj se povsem strinjamo z gospodom Šterom – treba je vedeti, da je 70 % slovenskega turizma tuji turizem in če ne bomo dali pravočasnega signala navzven, kdaj lahko pridejo tujci v Slovenijo in pod kakšnimi pogoji, bomo zamudili sezono, bo jok in stok in spet bo prepozno. Tako da moramo hitro odpreti meje," je še pozval.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.