Kakšna jesen in zima nas čakata? Na novinarski konferenci glede epidemije covida-19 so sodelovali številni sogovorniki, med njimi tudi minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, vodja posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa NIJZ Mario Fafangel, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc, namestnik vodje delovne skupine za klinično obravnavo in zdravljenje pri posvetovalni skupini NIJZ infektolog Janez Tomažič, strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič in vodja službe za dolgotrajno oskrbo na ministrstvu za zdravje Tanja Petkovič.
Minister za zdravje Loredan je uvodoma dejal, da je covid-19 še vedo z nami. Skozi jesen in zimo gremo tako, da covid sprejmemo kot neko novo realnost, če smo bolani, pa ostanemo doma. "Naredili bomo vse, da zdravstveni sistem ne ustavljamo," je poudaril. Na voljo je še vedno cepljenje, zdravila in jasni protokoli. Prepričan je, da smo kot družba pripravljeni na vse izzive, ki nas čakajo. "Izrednih razmer ni."
Tudi Tomažič je dejal, da imamo na voljo veliko orožij, s katerimi lahko obvladujemo covid. Najmočnejše orožje pa je še vedno cepljenje. Na voljo je zdravilo paxlovid - je oralno zdravilo in zelo učinkovito, za kar 90 % zmanjša potrebo po hospitalizaciji in zmanjša smrtnost. Poudarja, da je varno, a ga zdravniki morajo dobro poznati, saj se lahko vplete v součinkovanje z drugimi boleznimi. Pri starejših, ki prejemajo druga zdravila, je zato potrebno biti previden. Pomembno pa je tudi, da ga bolnik prejme čim prej po potrjeni okužbi. Zdravnik ga predpiše na zeleni recept. Namenjeno je osebam, ki imajo hudo imunsko pomankljivost, za vse starejši od 60 let in pa tudi osebe s prekomerno telesno težo. In še primerjava z gripo - še vedno je covid nevarnejša bolezen od gripe.
Fafangel je dejal, da nas pričakovano čaka jesensko-zimski val okužb in tudi gripa je pred vrati. Število okuženih narašča tudi drugod po Evropi. Predvidoma bomo vrh dosegli v drugi polovici oktobra in žal se bo poviševalo tudi število hospitalizacij, je dejal. Ključno, kar je spremenilo pravila igre, pa je omikron, ki še vedno ni tako huda okužba in posledično ni tako veliko hospitalizacij, je dejal.
Cepljenje proti covidu-19 še vedno ključen preventivni ukrep
Ob prihodu novega, na različico omikron prilagojenega cepiva, so v ljubljanskem zdravstvenem domu (ZD) zaznali povečan interes za cepljenje, je povedala strokovna direktorica Tea Stegne Ignjatovič. Glede na pretekle izkušnje so število cepilnih terminov povečali predvsem ob koncu tedna. Na cepilni dan minuli teden so na primer cepili 300 oseb, danes jih pričakujejo okoli 600.
Cepijo z vsemi cepivi, največje povpraševanje pa je po najnovejšem, večina jih po besedah strokovne direktorice ZD Ljubljana tako pride na cepljenje s četrtim, torej drugim poživitvenim odmerkom. "Do pet oseb na cepilni dan pride tudi po prvi odmerek, tega smo tudi še posebej veseli," je dodala.
Po oceni državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Tadeja Ostrca cepljenje v cepilnih centrih poteka zelo dobro. Na ministrstvu, kjer svojo vlogo po njegovih besedah vidijo kot vez med stroko in izvajalci ter uporabniki zdravstvenih storitev, so ob tem v stalnem stiku z izvajalci cepljenja, če bi se pojavile kakršnekoli težave.
Za zdaj pa se še niso odločili za enoten pristop k cepljenju, ampak so to prepustili izvajalcem, ki najbolj poznajo posebnosti posameznih regij. "Zaenkrat so informacije zelo spodbudne, prav tako iz domov za starejše občane," je še izpostavil državni sekretar. Trenutno, kot je dodal minister, tako ne razmišljajo o organizaciji mobilnih enot ali t. i. dni cepljenja, saj da cepljene trenutno široko dostopno za vse.

V četrtek 2297 okužb z novim koronavirusom
V četrtek so ob 820 PCR-testih in 6971 hitrih antigenskih testih potrdili 2297 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v četrtek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 84 bolnikov, na intenzivni negi pa 14. Umrla sta dva bolnika s potrjeno okužbo.
Skupno je bilo v četrtek hospitaliziranih 276 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 13 več kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v četrtek s potrjeno okužbo skupaj 22 bolnikov, kar je enako kot v sredo.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 2176, kar je 49 več kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 1391, kar je pet več kot dan prej.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi 29.303 aktivnih primerov okužb, kar je 109 več kot dan prej.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.