Vlada je sporočila, da je bilo v soboto hospitaliziranih 1214 ljudi, od tega 201 na intenzivni negi. Iz bolnišnic so odpustili 41 ljudi, umrlo pa jih je 39. Skupaj je doslej umrlo 2358 bolnikov s covidom-19, potrdili pa so 105.899 okužb, kažejo podatki ministrstva za zdravje.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je bilo v soboto pri nas 19.940 aktivnih primerov okužbe. V zadnjih 14 dneh so potrdili 951 primerov okužbe na 100.000 prebivalcev Slovenije, v zadnjih sedmih dneh pa so povprečno potrdili 1358 okužb na dan. Največje sedemdnevno povprečje pojavnosti števila potrjenih okužb na 100.000 prebivalcev so v soboto zabeležili v jugovzhodni Sloveniji, in sicer 726. Sledijo pomurska regija s 629,4, posavska s 601,5 in savinjska s povprečno 557 okuženih na 100.000 prebivalcev v zadnjih sedmih dneh.
Po sobotnih podatkih o 14-dnevnem povprečju pojavnosti števila potrjenih okužb na 100.000 prebivalcev tudi prednjači jugovzhodna Slovenija 1463,1 okužbami. Sledijo posavska regija s 1441,1 okužbami, pomurska regija s 1346,2 in savinjska s povprečno 1189,5 okuženih na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh.
Največji delež okuženih prebivalcev je bil v soboto v občini Velika Polana, in sicer 3,399 odstotka. Več kot dva odstotka okuženih prebivalcev pa je bilo še v občinah Solčava, Polzela, Luče, Mirna Peč, Žužemberk, Šmartno pri Litiji, Šentrupert in Sveti Jurij ob Ščavnici. Največ, 100, okužb so potrdili v Ljubljani, kjer je delež okuženih prebivalcev 0,63. V Mariboru so potrdili 53 okužb, v Slovenski Bistrici 36, v Sevnici 31, v Šentjurju 22 in na Ptuju 21. V ostalih občinah so potrdili manj kot 20 okužb.
Druženje med prazniki bo mogoče, a pod določenimi pogoji
Vlada je sicer včeraj sprejela načrt ukrepov, ki bo zaradi omejitev, povezanih s preprečevanjem širjenja okužbe z novim koronavirusom, veljal v času prihajajočih praznikov. Danes smo na enem mestu še enkrat zbrali pomembnejše poudarke iz njega, ki narekujejo, kako bomo lahko letos na najvarnejši način preživeli božič in novo leto.
"Nekoliko ugodnejša epidemiološka slika v primerjavi s prejšnjim tednom ni posledica nekaterih začasnih predprazničnih sprostitev, temveč zapor v tednu dni prej. V dneh in tednih pred nami se na vsak način izognimo vseh tveganih stikov in stike nasploh omejimo na minimum," je pozval premier Janez Janša.
24. in 25. decembra ter v primeru stabilne epidemiološke situacije tudi 31. decembra in 1. januarja 2021 bo veljala možnost stika z osebami iz največ dveh gospodinjstev, maksimalno šest odraslih oseb na zasebnih površinah. Otroci do 15. leta so iz omejitve izvzeti.
24. decembra od 12. ure do 25. decembra do 20. ure ter 31. decembra od 12. ure do 1. januarja 2021 do 20. ure za obiske pod pogoji iz prejšnje alineje ne bodo veljale omejitve gibanja med občinami in regijami.
Kot je dejal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, bodo tako omogočeni obiski pri najbližjih, nikakor pa ne množična praznovanja. Vlada je ob tem ponovno pozvala vse, da na minimum zmanjšajo stike že v dneh pred božičem in v tednu po novem letu. Vsem, ki se bodo v času praznikov družili s člani drugih gospodinjstev, pa svetujejo, da se po stikih oziroma obiskih samoizolirajo.
Vse druge omejitve gibanja ostanejo v veljavi – od druženja do prepovedi zbiranja na javnih površinah, tudi na silvestrovo, velja prepoved gibanja v nočnem času in prepoved prodaje in uporabe pirotehnike ter prirejanja ognjemetov.
V šole najprej prva triada
Vlada je odločila tudi, da šole ostanejo zaprte do 4. januarja 2021, nato sledi odprtje za prvo triado, če se bo epidemiološka situacija izboljšala.
Stanje glede vrtcev ostane nespremenjeno do 4. januarja 2021 (možnost zagotavljanja varstva v nujnih primerih), od tega dne naprej pa se bodo ob upoštevanju predpisanih pogojev in v primeru izboljševanja epidemiološke situacije lahko odprli.
Znova zaprtje trgovin z oblačili in obutvijo
Med prazniki se bo znova zožila dostopna ponudba blaga in storitev. Od 24. decembra do 4. januarja oziroma do 10. januarja, če se epidemiološka situacija ne bo izboljševala, bodo zaprte vse storitvene dejavnosti, pri katerih se ni moč izogniti telesnim stikom, razen naslednjih izjem:
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, pri čemer se kot izjema ne šteje prodaja oblačil in obutve v teh prodajalnah,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- kmetijske prodajalne,
- bencinski servisi,
- finančne storitve,
- pošte,
- dostavne službe,
- dimnikarske storitve, vendar pod predpisanimi omejitvami,
- individualne nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve,
- osebni prevzem blaga ali hrane, razen alkohola in alkoholnih pijač, na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, pri čemer konzumiranje prevzete hrane in pijače na javnih površinah ni dovoljeno,
- druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja.
Iz tega ukrepa je izvzeto tudi ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo, kot ju ureja zakon, ki ureja varstvo potrošnikov.
Vse druge omejitve na področju športa in kulture ter režim na meji ostajajo nespremenjeni. Enako velja za javni prevoz in obvezno namestitev razkuževalnikov rok v večstanovanjskih stavbah.
Polnočnic letos ne bo, dovoljena je le maša na predvečer božiča
Že v četrtek je vlada v okviru sproščanja nekaterih ukrepov sprostila pravila za obiskovanje verskih obredov, ki že nekaj časa v navzočnosti vernikov niso bili dovoljeni. V zaprtih prostorih je na 30 kvadratnih metrih lahko le ena oseba, izjemoma več, če gre za osebe iz skupnega gospodinjstva. Vsi, ki niso iz skupnega gospodinjstva, morajo ohranjati razdaljo metra in pol. Če je verski objekt manjši od 30 kvadratnih metrov, sta lahko v njem en verski uslužbenec in en udeleženec, več pa le v primeru, da so iz skupnega gospodinjstva.
Kljub sprostitvi ukrepov so se v mariborski, murskosoboški in celjski škofiji odločili, da bodo maše pri njih še naprej potekale brez navzočnosti vernikov, saj je epidemiološka slika v omenjenih škofijah še vedno slaba.
V ljubljanski nadškofiji so župnikom svetovali, naj nimajo bogoslužij z navzočnostjo vernikov na predvečer božiča, sam božič in na nedelje, lahko pa jih imajo ob delovnikih. Župnik, ki presodi, da je v njegovi župniji epidemiološka slika bistveno boljša, pa se lahko odloči za mašo ob navzočnosti ljudi tudi na božične praznike in na nedeljo.
V koprski škofiji so maše v navzočnosti vernikov začeli v soboto, v novomeški pa bodo začeli v sredo.
V običajnih razmerah na predvečer božiča potekajo polnočnice, a teh letos po odločitvi slovenskih škofov ne bo. V četrtek bo dovoljena božična maša, ki pa se bo morala zaključiti do 20. ure. Bodo pa mnogi verniki, kot je običaj, na predvečer praznika postavili jaslice in okrasili božična drevesa. V božičnem času si je klasične jaslice mogoče ogledati v večini slovenskih cerkva, ponekod pa tradicionalno pripravljajo tudi uprizoritve živih jaslic, kar pa letos ni mogoče.
Poziv delodajalcem h kolektivnim dopustom
Vlada je delodajalce tudi pozvala, naj od 24. decembra do 10. januarja 2021 svojim zaposlenim omogočijo kolektivni dopust in organizacijo dela od doma, kjer je to le možno. Organi državne uprave bodo v času med 24. decembrom in 4. januarjem 2021 opravljali samo najnujnejše aktivnosti.
Na včerajšnji seji je vlada sicer sprejela tudi predlog Zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije covida-19 oziroma t. i. PKP7, katerega glavni cilj je omiliti in odpraviti posledice covida-19 na področje gospodarstva, dela in delovnih razmerij, socialnega varstva ter zdravstvenega varstva.
KOMENTARJI (692)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.