Zaradi slabših epidemioloških razmer sta se obalno-kraška in zasavska statistična regija znova znašli med regijami v t. i. črni fazi, kar pomeni, da se tam ukinjajo posamezne izjeme, ki so se sprostile pretekli teden, je po seji na Brdu pri Kranju sporočila vlada.
Tam se tako znova zapirajo specializirane prodajalne z otroškim programom, vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice ter delavnice za popravilo koles, pa tudi kulturne ustanove, kot so knjižnice, muzeji in galerije.
Statistične regije, ki še vedno izpolnjujejo pogoj bolj ugodne epidemiološke slike, pa so: osrednjeslovenska, podravska, gorenjska, koroška, primorsko-notranjska, pomurska in savinjska. Tam ukrepi ostajajo nespremenjeni.
Odslej dovoljena prodaja nogavic in perila
Je pa vlada določila, da bo po novem v trgovinah, ki prodajajo pretežno živila, blago za osebno nego in čiščenje, dovoljena tudi prodaja nogavic in perila.
Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji začne veljati 30. januarja in velja do vključno 5. februarja 2021.
O vrtcih in šolah jutri
Vlada pa na nocojšnji seji ni sprejela dokončne odločitve glede tega, kako bo prihodnji teden potekal pouk v osnovnih šolah. Razpravo bodo nadaljevali v četrtek, so pojasnili na Ukomu.
Znano pa je, da je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vladi svetoval, naj – če bo potrebno zaostrovanje ukrepov – najprej zapre druge možne lokacije prenosa, ne pa šol in vrtcev.
Ta teden so otroci prvega triletja obiskovali pouk v šolah v devetih od 12 statističnih regij, ki so bile glede na epidemiološke podatke na rdečem seznamu.
Smučišča lahko obratujejo le v rdečih regijah
Obratovanje žičniških naprav in smučarskih prog je dovoljeno v regijah: gorenjska, koroška, osrednjeslovenska, podravska, pomurska, primorsko - notranjska, savinjska v skladu s priporočili NIJZ in pod pogojem, da upravljavec naprav zagotovi hitro testiranje (HAGT) v organizaciji pooblaščenega izvajalca na vstopni točki na smučišče, so še sporočili z vlade.
Grčija ni več na rdečem seznamu
Vlada je izdala tudi Odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19, ki začne veljati 29. januarja in velja do 5. februarja 2021. Ta ne prinaša vsebinskih sprememb pri izjemah za vstop, veljavnosti testov PCR in HAT ter pri napotitvi v karanteno na meji. Na seznamu držav članic EU oziroma schengenskega območja ni več Grčije (vstop iz Grčije je torej mogoč brez negativnega testa ali napotitve v karanteno), pri administrativnih enotah Norveške pa je manjša sprememba. Na seznam tretjih držav je dodana Malezija.
Celoten seznam si lahko pogledate tukaj.
Da bo potreben ponovni premislek glede sproščanja ukrepov, je sicer predsednik vlade Janez Janša povedal že v nedeljo. Dan pred tem so namreč v Sloveniji odkrili prvo osebo, ki je bila uradno pozitivna na angleško različico, pa tudi stanje epidemije se ne umirja, kot se je v zadnjih dneh.
DZ bo osmi protikoronski zakon potrjeval prihodnji torek
DZ bo osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19, potrjeval v torek, 2. februarja, je danes sklenil kolegij predsednika DZ Igorja Zorčiča.
Spomnimo, vlada je predlog zakona o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 sprejela v ponedeljek. Ker epidemija še vedno traja, je vanj zapisala dodatne ukrepe, ki naj bi omilili posledice in vpliv covida-19 ter hkrati spodbudili trg dela in gospodarstvo.
Predsednik OZS Branko Meh je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da gre v predlogu zakona nekaj ukrepov v prid obrtnikom in da so ukrepi usmerjeni v reševanje delovnih mest, a opozarja, da po drugi strani to ni dovolj za pokrivanje stroškov, likvidnosti podjetja, pomoč v takšni meri ne zagotavlja dobička, od katerega obrtniki živijo: "Na OZS vztrajamo, da nam pokrijejo vsaj 80 odstotkov prihodka glede na leto 2019".
Vsakodnevno nas obrtniki opozarjajo, da si želijo le, da lahko začnejo delati, je še izpostavil: "Državna pomoč seveda prihaja in tako bodo podjetja lahko obdržala glavo nad vodo ampak glede na to, da se kriza poglablja, ne verjamem, da bodo naša podjetja še dolgo zdržala, če bodo še naprej zaprta," je povedal Meh.
Vlada poslancem predlaga, naj predlog zakona obravnavajo po nujnem postopku in kolegij predsednika DZ je na današnji seji temu predlogu sledil. Izredna seja se bo prihodnji torek začela ob 14. uri. Dan prej bo predlog zakona kot matično delovno telo obravnaval odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide.
Kolegij je danes tudi sklenil, da bo kmalu po potrditvi sledila še ena izredna seja DZ, na kateri bodo poslanci odločali o predlogu sklepa, da na zakon ni mogoče razpisati zakonodajnega referenduma.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.