V času, ko gre epidemija navzdol in so številke okuženih vsak dan manjše, je iskanje stikov bolj relevantno kot v tistih fazah epidemije, ko je število primerov veliko in so bolj primerni drugi pristopi, je uvodoma pomen sledenja stikov izpostavil Fafangel.
Pojasnil je, da iskanje stikov temelji na dveh stebrih. Prvi je želja okuženih po sodelovanju, drugi pa hitrost obravnave. "Ključno je, da so primeri in stiki obravnavani v roku 48 ur," je dejal in pojasnil, da če uspemo primere obvestiti znotraj 48 ur lahko epidemijo še vedno zelo dobro obvladujemo.
V nadaljevanju je pojasnil, da je nadgrajeni protokol v Sloveniji tritiren, oseba je tako o visokorizičnem stiku obveščena na tri načine. Prvi način je aplikacija #Ostanizdrav, za katerega Fafangel meni, da je najbolj učinkovit. "To je digitalizacija sto let starega sistema iskanja stikov, ki je primeren za 21. stoletje. Ta način je najhitrejši in najbolje varuje osebne podatke," je dejal.
Drugi način je, da okužena oseba sama obvesti svoje stike. "To lahko naredi, če ne želi sodelovati z epidemiologi," je pojasnil Fafangel. Lahko pa se tudi zgodi, da epidemiološka služba ne bo uspela v 48 urah obvestiti vseh stikov, zlasti če je veliko novookuženih in če je imel vsak od novookuženih tudi veliko stikov. V skladu z novim sistemom bodo vse okužene osebe dobile pismo z navodilom, da vse svoje stike obvestijo sami.
Tretji način pa je, da ob pogovoru in sodelovanju z okuženimi epidemiologi opredelijo visokotvegane kontakte, vsakega posameznika bo epidemiološka služba tudi poklicala. Če bodo ugotovili, da je bila oseba res v visokorizičnem stiku, ji bodo podali ustrezna navodila.
"Imamo torej tri orodja, a ta orodja so močna le toliko, kot so ljudje pripravljeni sodelovati," je še dejal Fafangel in pripomnil, da je dodatno orodje za obvladovanje epidemije v rokah vsakega posameznika.
Pričakujete lahko, da bo vsak dan na voljo do 70 do 100 oseb, ki bodo iskale stike. Koliko oseb bodo lahko dnevno obravnavali, pa bodo vedeli v drugi polovici tedna, ko bodo imeli tedensko poročilo.
Glede na navodila za epidemiologe, ki jih je NIJZ objavil konec meseca aprila, epidemiolog za zdrave visoko rizične tesne kontakte predlaga karanteno v domačem okolju, ki traja 10 dni od pozitivnega izvida pri bolniku s covidom-19 (za osebe, ki živijo v skupnem gospodinjstvu z osebo s potrjenim covid-19) ali 10 dni od zadnjega tesnega stika s potrjenim primerom (za osebe, ki ne živijo v skupnem gospodinjstvu z osebo s potrjenim COVID-19).
Če oseba nima ustreznih pogojev za karanteno v domačem okolju (npr. neustrezni bivalni pogoji ali je to oseba, ki jo zaradi njenega zdravstvenega stanja covid-19 najbolj ogroža), se karantena ali izolacija organizira v drugem nastanitvenem objektu.
Število novopotrjenih okužb v Sloveniji sicer ostaja nizko. Kot kažejo podatki Sledilnika covid-19, je bilo v Sloveniji opravljenih 2330 PCR-testiranj. Potrdili so 112 okužb, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov 4,8-odstoten. Polno cepljenih je 552.551 državljanov, kar pomeni 26,3 odstotka.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.