Beovićeva je danes med drugim komentirala velik delež pozitivnih testov na okužbo z novim koronavirusom, ki je v torek znašal skoraj 34 odstotkov. To gre po eni strani pripisati temu, da se epidemija covida-19 v Sloveniji še ne umirja, ampak "smo na platoju, na katerem smo že skoraj tri tedne", tudi pri številu sprejemov v bolnišnico stojimo nekje na mestu, je pojasnila.
Hkrati je, kot je dejala Beovićeva, k večjemu deležu pozitivnih testov prispevalo tudi testiranje s hitrimi antigenskimi testi v zdravstvenih zavodih in domovih za starejše. Pozitivne rezultate takih testov namreč preverijo še z molekularnimi PCR-testi, ki jih nato tudi prištejejo skupni dnevni številki. Po njenih besedah je ob širšem testiranju pričakovati tako več pozitivnih izvidov v celoti kot tudi večji delež pozitivnih, saj je zaradi predhodnega testiranja s hitrimi testi malokateri izvid molekularnega testa negativen.
O konkretnih predlogih, ki jih bo svetovalna skupina glede morebitnega sproščanja oz. prilagajanja protikoronskih ukrepov predlagala vladi, Beovićeva danes ni želela govoriti. "Stanje ni dobro. Z zdravniške strani ne moremo predlagati kakšnega večjega odpiranja. Če pa se vlada odloči za odpiranje nekaterih varnejših dejavnosti z znanim tveganjem, pa je to seveda možno narediti," je dejala.
Kot je pojasnila, so to dejavnosti, ki se jih da organizirati tako, da ljudje niso pretesno skupaj. Izpostavila je trgovine, ki so glede prenosa okužbe bolj varne kot gostinski lokali, če so organizirane tako, da je v njih hkrati le malo ljudi. Skrbijo pa jih predvsem stiki in prenos okužbe med zaposlenimi.
Zdravniška stroka bi bila pri sproščanju "zelo zelo previdna". "Gibljemo se na platoju, ki po eni strani pomeni možnost, da se lahko obrne na boljše, po drugi strani pa v kateremkoli trenutku navzgor. Kakršnokoli sproščanje mora biti res previdno, in tisti, ki jih bo to sproščanje doletelo, se morajo tega zelo zavedati, da se ne bi zgodila kakšna katastrofa za božično-novoletne praznike," je opozorila.
Gantarja bolj kot število pozitivnih testov skrbi zasedenost bolnišničnih postelj
Minister za zdravje Tomaž Gantar pa je danes dejal, da ni toliko zaskrbljen zaradi spet višjega števila pozitivnih testov, saj da je zaradi uvedbe hitrega testiranja zdaj "ta slika popačena". "Kar se pa tiče postelj, me pa stanje skrbi, saj se to število vseskozi giblje okoli 1200 ali 1300 hospitaliziranih, in to je glavni kriterij, ko se bomo pogovarjali o sproščanju ukrepov," pravi Gantar. Kot poudarja, je zaskrbljujoče stanje v vsej Evropi: "In vsi odsvetujejo predčasno sproščanje ukrepov, še posebej v luči prihajajočih praznikov, saj se bo slika poslabšala. Imamo pa že izkušnjo z martinovanjem."
"Osnovnih pogojev za sproščanje ukrepov ni, prav tako imamo priporočila EU," je jasen Gantar. "Vsi si želimo sproščanja ukrepov, ampak če želimo nekoliko bolj sproščeno preživeti praznike, nam ne preostane drugega kot spoštovanje pravil."
Zasedene bolnišnične postelje po njegovem odražajo tudi starostni premik v najbolj prizadeti skupini zaradi covida-19. Tako so očitno vse bolj na udaru starejši, kjer je večja možnost zapletov, daljše in zahtevnejše je zdravljenje.
Očitke, da številke ne padajo, ker je vlada ukrepala prepozno, pa Gantar odločno zavrača. "Naši ukrepi so primerljivi, če ne morda ostrejši. Še vedno pa bi jim morali v večji meri upoštevati." "Boj proti epidemiji pri nas poteka, kot poteka drugje," pravi Gantar, ki se ne strinja z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom, da podjetja niso težava.
Glede strategije cepljenja pa je dejal, da je v veliki meri pripravljena. "Mislim pa, da je še nekaj časa," pravi Gantar.
Ali se bo s prihodnjim tednom res že začelo množično testiranje, pa je dejal, da je vse skupaj še predmet razprave.
Nekaj sproščanj že ta teden?
Po neuradnih informacijah TV Slovenija je bilo na današnjem sestanku ožje skupine doseženo "dokaj veliko soglasje" in bi vlada v četrtek lahko sprostila del storitvenih dejavnosti in morda tudi del javnega prometa.
Kot so poročali v oddaji Svet, naj bi se šolarji neuradno šolali na daljavo še vsaj do 4. januarja.
Naša epidemiološka slika pa je tako slaba, da Slovenci, razen nekaterih izjem, na Hrvaško brez negativnega testa ne moremo več, v podobni smeri naj bi razmišljala tudi Avstrija.
KOMENTARJI (497)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.