Milan Krek iz NIJZ je v oddaji 24UR ZVEČER najprej pojasnil, da je imel, ko je dejal, da so velikonočni prazniki vplivali na dvig okuženih s koronavirusom, pred seboj le številke enega dneva, ko pa je zadeve natančno pogledal, je ugotovil, da to pravzaprav ne drži. "Kar pomeni, da smo se zelo dobro držali in da se je slovenski narod v tem trenutku zopet zelo dobro odzval."
Povedal je, da smo na dobri poti, da covid bolniki ne zasedajo več veliko bolnišničnih postelj, ne intenzivnih in ne običajnih, in da je v Sloveniji delež vsakodnevnega porasta manj kot en odstotek, kar pomeni, da se je epidemija stabilizirala.
Koliko dni pa bi odstotek novookuženih moral biti pod enim odstotkom, da bi lahko rekli, da smo zunaj nevarnosti in epidemijo obvladujemo? "Že zdaj lahko povemo, da jo obvladujemo, saj sicer ne bi bili na teh odstotkih. Bolj se bojimo, da bi pri sproščanju ukrepov naredili kakšno napako in bi se ta številka spet dvignila. Zato se sproščanje dogaja zelo počasi in previdno, ob sprotnih meritvah in sprotnem spremljanju situacije. To je edino pametno v tem trenutku."
Na vprašanje, ali so vsi ukrepi, ki še vedno veljajo v tem času, res smiselni (Ljubljančani se denimo prav zaradi ukrepa prepovedi gibanja med občinami drenjajo v Tivoliju, ob Ljubljanici, na Šmarni gori, kar povečuje verjetnost širjenja okužbe ...), je Krek odgovoril, da je treba pogledati na situacijo kompleksno. "Rezultat, ki ga imamo danes, je rezultat vseh ukrepov, ki smo jih do zdaj sprejeli, ne samo enega. Novinarji se največkrat osredotočate na ukrep prepovedi gibanja med občinami, ki pa ima izredno veliko izjem. Gre za to, da imamo skupek ukrepov in je treba vedno, ko se pogovarjamo o sproščanju le-teh, vse te ukrepe dati na mizo in sproščati tiste, za katere lahko zagotovimo, da bodo naredili najmanj škode. Treba je vedeti, da omejitve na občine večna ne more biti in bo v nekem trenutku morala biti sproščena, ampak za to moramo zelo dobro spremeniti naša vedenja in se pripraviti na to, da bomo znali upoštevati distanco, higieno rok, kašlja, kihanja ... Kajti s tem bomo zelo pomembno vplivali na to, da se virus ne bo mogel prenašati. In potem bodo ostale omejitve manj pomembne." Zato je zelo pomembno, da v čim krajšem času spremenimo vedenje in ga nadomestimo s tem varovalnim vedenjem, je še dejal.
Pod črto torej: kdaj bi epidemija pri nas lahko bila toliko pod nadzorom, da bi zagnali vse dejavnosti, seveda ob upoštevanju priporočil, kako to vse početi varno? "Počasi bomo sproščali vse omejitve, ki jih imamo. Če bi imel stekleno kroglo, bi vam lahko to napovedal. Ker pa je nimam, lahko rečem samo to, da je naša naloga, da nenehno spremljamo, kaj se dogaja, in se nenehno odzivamo na te dogodke. Če bomo šli v nekem trenutku spet dokaj hitro navzgor s temi številkami, bomo morali spet na novo vleči ukrepe, kar pa bo spet zelo težko. Zato je bolje zdaj narediti tako in se pozneje veseliti brez novih ukrepov," je zaključil Krek.
KOMENTARJI (630)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.