20.000 večstanovanjskih stavb. Jutri, ko začne veljati odlok, bodo morale imeti ob vhodu in pred dvigalom že nameščena razkužila.
"To bo prineslo določene stroške, vendar v primerjavi s prejšnjim odlokom, kjer je bilo potrebno razkuževanje vseh ograj in skupnih prostorov, bodo precej nižji. Lahko računamo, da približno trikrat nižji," pojasnjuje Rajko Fajmot, predsednik Združenja upravnikov nepremičnin GZS.
In če je pri tem nekaj nejasnosti – še vedno namreč čakajo odgovor vlade, ali je treba razkužila namestiti ob dvigalu v vseh etažah – pa so nam pravila, ki nas čakajo na poštah, že dobro poznana.
"V vsakem primeru imamo na poštnih poslovalnicah izobešena obvestila, kjer zelo jasno piše, koliko oseb se lahko hkrati nahaja notri," pojasnjuje Klemen Bončina.
Režim je jasen, tudi stranke so ga, pojasnjujejo na Pošti, v prvem valu dobro sprejele. "V začetku je bilo potrebne kar nekaj komunikacije, da so se stranke privadile. Opažamo pa, da je ta kultura na vedno višjem nivoju in teh problemov ni več."
Glede na kvadraturo v posamezni poslovalnici je točno predpisano število ljudi, ki se lahko naenkrat gibljejo na tem prostoru, kar smo tudi dosledno upoštevali z omejevanjem vstopa v samo poslovalnico, pa pravijo v Tušu. Tako bo tudi v prihodnje, zagotavljajo.
In če lahko pred trgovinami, bankami, poštami in drugimi zaprtimi javnimi prostori znova pričakujemo varnostnike in dolge vrste, teh ne bo pred gostinskimi lokali, ki kljub vsaj deloma rešeni turistični sezoni te dni niso polni, kot bi si želeli, pravijo gostinci.
Postregli bodo le stranke, ki bodo sedele. Ukrepe tudi brez vladnih odlokov dosledno upoštevamo, odkar smo znova odprli svoja vrata, pojasnjuje nekdanji veslač, lastnik lokala ob Blejskem jezeru Jani Kelemenčič. A vse ni v naših rokah. Kljub opozarjanju namreč obstajajo redke, neposlušne izjeme.
"Ti slabi primeri, ki so bili, so res v manjšini. Večina je bila dobrih primerov. Je pa res, da nekateri ne znajo poslušati. Ampak ti, ki ne znajo, ne bodo znali niti v prihodnje," pravi Klemenčič.
Tudi od vodje obrtne zbornice zato še enkrat poziv: Spoštujte ukrepe! "Nekateri ljudje se temu posmehujejo, nekateri govorijo, da koronavirusa sploh ni ... Slovensko gospodarstvo, predvsem malo gospodarstvo, si ne more več dovoliti, da vlada zapre naše obratovanje," opozarja Branko Meh.
Z rdečim scenarijem in popolno ustavitvijo javnega življenja bi, tako Meh, gospodarstvo utrpelo ogromno škodo, ki bi znova vodila tudi v izgubo številnih delovnih mest.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.