Tako kot številne druge evropske države tudi Slovenija počasi rahlja ukrepe, ki jih je sprejela za zajezitev koronavirusa. Eden od teh, ki še vedno ostaja v veljavi v prvotni obliki, je ustavitev javnega potniškega prometa. Ta se je ustavil v noči na 16. marec po vsej Sloveniji. Skoraj mesec in pol stojijo avtobusi, potniški vlaki ter kombiji za prevoz oseb. Večina zaposlenih, ki je v vsem tem času razglašene epidemije prihajala na svoja delovna mesta, pa je morala za prevoz uporabljati osebna vozila, taksi prevoze ali se kako drugače znajti. Ker vlada načrtuje, da bodo vrtci in šole vsaj za del otrok znova odprli vrata 18. maja, bo treba v ta namen sprostiti tudi javni potniški promet. Danes so predstavniki vlade pojasnili, da bi se to lahko zgodilo 11. maja.
16. marca so se ustavili vlaki in avtobusi
Od takrat železniške in avtobusne postaje samevajo, na mestnih ulicah je tišina, saj nič več ne brnijo avtobusi, na železniških tirih lahko slišimo zgolj tovorne vlake. V večjih mestih že dolgo ni bilo takšnega mrtvila v prometu, kot je zadnjih šest tednov. A to se bo že sredi maja povsem spremenilo. Če bomo želeli zagnati gospodarski in storitveni sektor, bomo morali ljudem priskrbeti možnosti prevoza na delo.
Preverili smo, kako so na ponovni zagon pripravljeni v LPP in na SŽ.
Samo na LPP za 8,5 milijona evrov manj prihodka
V podjetju Ljubljanski potniški promet (LPP) je sredi marca večina zaposlenih odšla na čakanje. Od skupno 907 zaposlenih jih je tako 756 na čakanju, 121 jih je prisotnih na delovnem mestu, ostali pa so na bolniški, letnem, očetovskem ali porodniškem dopustu. Vsi, ki zadnje tedne prihajajo na delo, imajo opravka večinoma z vzdrževanjem vozil. Ta so pripravljena na ponovni zagon, ki ga na LPP že nestrpno pričakujejo. Kako ne, ko pa v podjetju ocenjujejo, da bo v mesecih od marca do junija samo prihodek od prevoza potnikov manjši za 6,5 milijona evrov, v ostalih dejavnostih pa skoraj za dva milijona evrov. Bodo pa manjši nekateri stroški, ki jih do septembra ocenjujejo na 3,1 milijona evrov.
"Glede na to, da je prevoz potnikov gospodarska javna služba posebnega pomena tako za mesto in lokalne skupnosti kot tudi za državo, mora biti njeno delovanje zagotovljeno v skladu z zakonom o prevozih. Tako že potekajo razgovori z državo, kako zagotoviti sredstva za nemoteno poslovanje v tem času in času, ko bomo začeli ponovno obratovati," pojasnjujejo na LPP, kjer v skladu z zakonom o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo pričakujejo tudi povračilo nadomestil za plače delavcev, ki so na čakanju v celoti in oprostilo plačila prispevkov za tiste delavce, ki morajo tudi v tem času opravljati svoje delo.
Skupaj z ostalimi slovenskimi prevozniki z ministrstvom za infrastrukturo usklajujejo pogodbo za pokrivanje ostalih stroškov, ki nastajajo kljub temu, da ne obratujejo. To so stroški amortizacije, vzdrževanja avtobusov, zavarovanja, parkirišč, posredni stroški dela, financiranje itd. "V tem trenutku se pogodba usklajuje za medkrajevne linije, ki obratujejo na podlagi podeljene koncesije s strani države. Na podlagi enakih kriterijev bomo nato uskladili tudi pogodbo za pokritje ostalih stroškov za javni mestni linijski potniški promet," pravijo na LPP.
Kot pojasnjujejo na LPP, je število validacij v obdobju med 1. in 15. marcem 2020 v primerjavi z enakim obdobjem lani upadlo za 22,82 odstotka. "Če primerjamo število validacij v nedeljo, 15. 3. 2020 (zadnji dan pred zaustavitvijo javnega potniškega prometa), z nedeljo, 10. 3. 2019, vidimo, da je bilo število validacij manjše za kar 88 odstotkov."
Na Slovenskih železnicah (SŽ) so nam pojasnili, da upad dohodka zaradi ustavitve potniškega prometa še ocenjujejo. Dnevno v povprečju prepeljejo 38.500 ljudi, med tednom seveda več, za vikende manj. Zaenkrat imajo zgolj oceno upada v tovornem prometu, kjer je le-ta okoli 20 odstotkov. Trenutno je na čakanju okoli 3650 zaposlenih, okoli 300 zaposlenih opravlja delo na domu, 3000 zaposlenih pa je vključenih v v procese dela. Vsi zaposleni, ki zagotavljajo nemoteno delovanje tovornega prometa, imajo vso potrebno zaščitno opremo (maske, rokavice, razkužila). Prav tako so seznanjeni z navodili pristojnih institucij za preprečevanje širjenja virusa, pojasnjujejo na SŽ.
Ukrepi LPP: obvezne maske, razkužila, vstop na drugih vratih, validacija le za nekatere
Na vprašanje, ali so že razmišljali o ukrepih, ki bi jih lahko hitro sprejeli, če bi vlada vsaj deloma sprostila javni potniški promet, v LPP pojasnjujejo: "Budno spremljamo vladne ukrepe in čakamo na njihovo omilitev. Služba vzdrževanja vozil je že pripravljena na nemoten izvoz avtobusov." To pomeni, da so vsa vozila v celoti razkužena. Pričakujejo, da bo z odlokom določeno, da bodo morali potniki na avtobusu nositi zaščitno opremo. "Voznikov prostor na avtobusih je že zdaj zaščiten z opozorilnimi trakovi, ki potniku preprečujejo bližnji stik z voznikom, potniki pa bodo na avtobus vstopali na drugih vratih. Z vstopom na drugih vratih bomo preprečili stik potnikov in voznikov in tudi s tem dodatno ukrepali proti širjenju koronavirusa," pojasnjujejo in dodajajo, da bodo validacije možne le pri drugem validatorju, izvesti pa jo bodo morali le tisti potniki, ki nimajo terminske vozovnice, torej plačajo z dobroimetjem oziroma z moneto. Validiranje potnikov z veljavnimi terminskimi vozovnicami tako v tem času ne bo potrebno.
Prav tako zagotavljajo, da bodo vsem voznikom zagotovili potrebno zaščitno opremo, avtobuse bodo še dodatno čistili in razkuževali, vse potnike pa bodo sproti opozarjali, naj poskrbijo za svoje zdravje in zdravje drugih, saj največ lahko naredi vsak posameznik sam.
SŽ: vlake in postaje razkuževali že pred epidemijo, razkužila so že nameščena
Kot pojasnjujejo na SŽ, so že konec februarja oblikovali delovno skupino z namenom, da se zagotovi maksimalna varnost potnikov in zaposlenih. V ta namen so natisnili nekaj tisoč plakatov z opozorili in navodili za higieno rok in kašlja, ki so bili nameščeni na vse vlake in železniške postaje po državi. Prav tako so še pred uradno razglasitvijo epidemije vlake in železniške postaje začeli primerno razkuževati. Že od začetka epidemije pa so vsem zaposlenim priskrbeli tudi potrebne količine razkužil, rokavic za enkratno uporabo in tudi ustrezne zaščitne maske.
Kot navajajo, je 11. maj sicer zgolj nek okviren datum, a so pripravljeni na ponoven zagon javnega potniškega prometa. Na vse vlake so že namestili razkužila, že pred uradno razglasitvijo epidemije so vlake in železniške postaje razkuževali, zdaj pa bodo s tem nadaljevali. Glede ostalih navodil, ki se bodo nanašala predvsem na ravnanje potnikov, morebitne omejitve njihovega števila ter na namestitev raznih oznak, ki bi lahko označevale primerno razdaljo med potniki, pa bodo počakali, da jim Nacionalni inštitut za javno zdravje čim prej posreduje navodila.
Kako so potniški promet organizirali drugje?
Podobne zaščitne ukrepe sprejemajo tudi v nekaterih drugih evropskih državah, kjer javni potniški promet že obratuje. Posnetki prihajajo s Hrvaške, kje so na avtobusih uvedli obvezno razkuževanje rok, seveda morajo potniki nositi zaščitne maske, prav tako so avtobusi opremljeni z navodili in opozorili o varnostnih ukrepih. Marsikje so kot dodatni ukrep uvedli posebne oznake na tleh, ki prikazujejo, kakšna naj bo razdalja med potniki med vožnjo, prav tako večkrat na dan razkužujejo avtobuse in vagone, še posebej vse ročaje za prijemanje. Prav tako je obvezno razkuževanje vozil ob koncu obratovanja ter postaj večkrat na dan. Tako kot v trgovinah tudi v prometu gotovinsko plačevanje zamenjuje brezstično, je pa zagotovo ob večjem pretoku potnikov težje zagotoviti potrebne varnostne standarde.
Zato je upravičeno veliko epidemiologov zaskrbljenih, saj so prepričani, da bi lahko prav na račun ponovne uporabe javnega prevoza doživeli drugi val izbruha, saj so tukaj stiki med ljudmi veliko bolj tesni.
No, v LPP zagotavljajo, da imajo že sedaj veliko izkušenj s čiščenjem in razkuževanjem svojih vozil. Namreč, del vozil, ki so služila za prevoze na klic, tudi sedaj uporabljajo za razvoz toplih obrokov otrokom iz najranljivejših skupin in starostnikom, ki naj ne bi zapuščali stanovanja. "Ta vozila vsak dan operemo, očistimo in razkužimo ter na ta način zagotavljamo brezhibnost in neoporečnost le-teh. Prav tako so ustrezno zaščiteni vozniki, ki imajo ves čas zagotovljeno zaščitno opremo."
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.