
Med podatki o skupnem številu smrti bolnikov s covidom-19 Vlade RS oziroma Ministrstva za zdravje RS (MZ), Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Sledilnika covid-19 je bilo v preteklosti opaziti večja odstopanja, kar je bila posledica več dejavnikov. Razlika – ta sicer znaša že več kot 250 – nastaja zaradi tedenskega usklajevanja podatkov vlade in NIJZ, pojasnjujejo pristojni.
MZ na spletu navaja, da je v Sloveniji doslej umrlo 4035 covidnih bolnikov. Po podatkih NIJZ ta številka znaša 4057, pri čemer gre za število umrlih, pri katerih je bila okužba s Sars-CoV-2 potrjena v 28 dneh pred smrtjo. Po podatkih Sledilnika pa je to število precej nižje – 3784.
'Težava' nastane zaradi načina spremljanja in beleženja podatkov.
Vlada namreč dnevno objavlja podatke o umrlih, ki jih dobi iz poročila o hospitalizacijah in poročanja domov za starejše občane (DSO). Ti podatki beležijo smrti v zadnjih 24 urah in gre za preliminarne podatke.
Tudi NIJZ dobiva podatke o umrlih od bolnišnic in DSO-jev, ki so uradni in končni, a pri pri poročanju prihaja do velikih zamud, tudi do meseca in pol. V tabelo o umrlih NIJZ umešča podatke za nazaj pod pravi dan, torej ko je posameznik umrl. Poleg tega pa NIJZ med umrle s covidom-19 šteje tudi vse, ki so umrli v 28 dneh po potrjeni okužbi z novim koronavirusom, pri čemer se naslanja tudi na podatke iz centralnega registra prebivalstva (CRPP).
Ne, 7. in 8. februarja ni umrlo 257 oseb s covidom-19, le statistiko so uredili
Vlada oziroma MZ pa sta pred dvema tednoma uskladila svoje podatke s podatki NIJZ. Tako je med 7. in 8. februarjem viden opazen 'skok' oziroma porast v številu umrlih – vladno število umrlih so 'uskladili' za 257 oseb. Med 14. in 15. februarjem pa je razlika v številu smrti ena, čeprav je 15. februarja umrlo pet bolnikov.
Na inštitutu so sicer za 24ur.com pred dnevi dejali, da so podatki NIJZ konsistentno objavljeni v tabeli, kjer na dan 7., 8. ali 9. februarja ni zabeležen noben 'skok' v podatkih. Pač pa je MZ 9. februarja v svoji priponki, v koloni P 'Skupno število umrlih', zamenjalo svoj kumulativen podatek z bolj pravilnim NIJZ-jevim, in to tudi pojasnilo v celici A376 v isti priponki.
Tam je tako prebrati: "Na Ministrstvu za zdravje od 9. 2. 2021 redno tedensko izvajamo uskladitev evidence s podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Evidence NIJZ so edine uradne za območje celotne Slovenije, saj so jim dolžni poročati vsi izvajalci. Podatki, ki jih zbiramo na Ministrstvu za zdravje, namreč niso uradni podatki, saj temeljijo na nedokončnem dnevnem poročanju s strani bolnišnic, domov za starejše (podatki o bolnikih, odpuščenih iz bolnišnic in umrlih) in NIJZ (dnevni podatki o testiranjih in odkritih okužbah)."
Enako so na ministrstvu pojasnili tudi ekipi Sledilnika.
Za 24ur.com pa so še dodali, da se torej kumulativno število umrlih enkrat tedensko 'popravi' oziroma prepiše iz poročil NIJZ, ki so objavljena na tedenski ravni. "Če pogledate število umrlih na posamezni dan (kolona Q v isti priponki), vsota umrlih ni enaka skupnemu številu umrlih, je pa enaka številu umrlih na Sledilniku," dodajajo na NIJZ.
Sledilnik: Usklajevanje 'na silo' je s podatkovnega vidika zgrešena
Pri Sledilniku ob tem trdijo, da je ta uskladitev posledica nerazumevanja narave podatkov in s podatkovnega vidika zgrešena, na kar so tudi opozorili pristojne na ministrstvu. Kot navajajo, so v podatke o številu smrti NIJZ in vlade v veliki meri zajete iste smrti, a se ne prekrivajo popolnoma. Vladne številke na primer ne zajemajo oseb, ki so zaradi covida-19 umrle doma, ali pa ljudi, ki so v bolnišnicah ali domovih za starejše umrli zaradi drugih vzrokov (na necovidnih oddelkih), a so covid-19 preboleli v 28 dneh pred smrtjo. Po drugi strani pa NIJZ številke ne zajemajo oseb, ki so v bolnišnici ali domu za starejše umrli zaradi posledic covida-19, a več kot 28 dni po potrjeni okužbi.
"Naslednja težava pri usklajevanju pa je, da so podatki NIJZ zaradi omenjenih zamikov pri registraciji smrti za zadnja dva tedna nepopolni in se pozneje dopolnjujejo za nazaj. Taki zamiki so za tovrstne podatke običajni, zato tudi niso primerni za ažurno poročanje," navajajo pri Sledilniku.

"Novo usklajevanje torej na silo združuje dve časovni seriji, ki ne merita točno iste stvari. Poleg tega bolj ažurne podatke posodablja z manj ažurnimi. In to počne na način, ki nam ni razumljiv, saj iz pojasnil ni jasno, kako navkljub 'uskladitvi' pride do razhajanj med obema vrednostima," pravijo pri Sledilniku, kjer bodo še naprej objavljali podatke o umrlih iz obeh virov, medtem ko vladnega 'hibridnega' števila skupnih smrti zaradi navedenih pomanjkljivosti ne bodo objavljali.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.