Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je na vladni novinarski konferenci povedala, da so jih ravnatelji vrtcev in osnovnih šol obvestili, da se številni vrtci in šole soočajo z obolelim kadrom in bodo težko zagotovili vzgojno-izobraževalno delo v tem trenutku, zato so se na vladi odločili, da podaljšajo počitnice za en teden. Nasprotno so jih v društvu ravnateljev srednjih šol obvestili, da si podaljšanja počitnic ne želijo, saj so na pouk na daljavo dobro pripravljeni, nadomeščanje pa bi bilo za vse prenaporno.
Na podlagi prejetih pozivov in ocen ter aktualnih epidemioloških podatkov o okužbah z novim koronavirusom so se na vladi odločili, da v naslednjem tednu nadaljujejo šolanje in varstvo otrok na naslednji način: vrtci lahko na podlagi odločitve župana v zmanjšanem obsegu zagotavljajo nujno varstvo za otroke, katerih starši so zaposleni in varstva ne morejo zagotoviti na drug način. Za osnovne šole se s posebnim sklepom ministrice podaljšajo jesenske počitnice za en teden, torej do 8. 11. 2020. Enako velja za glasbene šole. V srednjih šolah, torej v nižjem poklicnem izobraževanju, srednjem poklicnem izobraževanju, v srednjem strokovnem izobraževanju in v gimnazijah pouk poteka na daljavo. Višje strokovne šole ter visokošolski zavodi izvajajo izobraževalni proces na daljavo po usmeritvah, ki so jih sprejeli sami.
Odprti ostajajo zavodi za delo z otroki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami ter za izjeme, ki so veljale že v tem tednu, tudi za dijaške in študentske domove.
To ne pomeni podaljšanja šolskega leta
Osnovnošolce, ki ostajajo doma, je ministrica pozvala: "Ostanite v učni formi, berite, ponavljajte snov, poglejte kakšen poučen dokumentarni film, ne pozabite na Časoris in podobne medije z učnimi vsebinami. Pa seveda na gibanje, ne pozabite na športno kondicijo, ki pripomore k zdravju in boljšemu počutju."
Podaljšanje jesenskih počitnic pa ne pomeni tudi podaljšanja šolskega leta, je opozorila Kustečeva. "Prepričana sem, da nam bo uspelo ta teden nadoknaditi znotraj trajanja šolskega leta, in vem, da se bomo vsi skupaj potrudili, da bo tako," je dejala.
O tem je že včeraj govoril tudi predsednik združenja ravnateljev osnovnih šol Gregor Pečan. "Pred nami je še troje počitnic – božično-novoletne, zimske in prvomajske. Možno je tudi za kakšen teden podaljšati šolsko leto v mesecu juniju." A podaljšanje počitnic je po njegovem mnenju smiselno le, če se bodo učenci po njih lahko vrnili v razrede. "Če bi sedaj podaljševali počitnice, da bi nato izvajali pouk na daljavo, ukrep ne bi imel smisla."
Kaj sledi po tem tednu?
Na vprašanje, kaj nas čaka po počitnicah, je ministrica odgovorila, da bodo najprej pogledali, kakšno je stanje epidemiološke slike, kaj se dogaja s številom okužb in bolniških odsotnosti v vrtcih in v osnovnih šolah, ter na podlagi tega sprejeli odločitev. "Vsekakor delamo vse za to, da gremo v neko obliko izobraževanja po tem času, torej vsaj na daljavo," je še dejala.
Vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju, starše, učenke in učence, dijakinje in dijake, študente in študentke je prosila za razumevanje, strpnost in sodelovanje ter pozvala, da se držijo priporočenih ukrepov. "Danes moramo biti najprej solidarni, nesebični. Razumeti moramo, zakaj je treba še en teden ostati doma," je dejala.
Pečan: V prihodnjem tednu se bodo učitelji pripravljali na delo na daljavo
Pečan je danes za STA povedal, da so dobili okrožnico ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, in sicer, da se počitnice podaljšujejo in da se v tem času šole oziroma učitelji pripravijo na delo na daljavo. "Vem, da na šolah, kjer smo se že srečali ali pa se še srečujemo s poročili naših zaposlenih, da so pozitivni na test koronavirusa, to odločitev vlade zelo pozdravljamo. Po drugi strani pa na tistih šolah, kjer te izkušnje še nimajo, niso preveč zadovoljni s podaljšanjem počitnic," je dodal.
Ob tem je pojasnil bistveno razliko med delom na daljavo in počitnicami: pri delu na daljavo morajo starši učencem, ki so na razredni stopnji, še zelo veliko pomagati, med počitnicami pa to ni potrebno. Kot je opozoril, trenutne številke sicer kažejo, da je situacija zelo resna, saj je kar veliko šol, ki niti dela na daljavo ne morejo zagotoviti, ker imajo v bolniškem staležu preveč učiteljev, zlasti na razredni stopnji.
Predsednici Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Fani Al-Mansour pa se zdi odlično, da srednješolci nadaljujejo s poukom, čeprav na daljavo. Ob tem je izrazila upanje, da bodo čim prej prešli na model C, ko se dejansko vračajo v šole tisti, za katere bi ravnatelji presodili, da morajo obiskovati pouk. "To so predvsem dijaki nižjega poklicnega izobraževanja, maturanti in dijaki zaključnih letnikov poklicnega izobraževanja, ki imajo pol leta pouk, pol leta pa prakso pri delodajalcih," je pojasnila.
V primeru obveznosti varstva otrok 80-odstotno nadomestilo
Vlada je s PKP5, to je z Zakonom o ukrepih za omilitev in odpravo posledic covid-19 (ZZUOOP), posebej uredila podlago odsotnosti z dela v primerih varstva otrok. V primerih, ko je onemogočeno institucionalno varstvo otroka (otroci do vključno 5. razreda osnovne šole), zaradi česar nastopi obveznost zagotavljanja varstva otroka na način, da delavec ne more opravljati dela v skladu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, se takšna nemožnost opravljanja dela oz. odsotnost z dela delavca v skladu z veljavno delovnopravno ureditvijo presoja v okviru instituta višje sile. Višja sila daje delavcu tako pravico do odsotnosti kot tudi do nadomestila za odsotnost v višini 80 odstotkov osnove.
Delo na domu ni združljivo z obveznostjo varstva otroka, zato je tudi v takšnih okoliščinah (tj. ko se delo opravlja na domu) primerno, da se v konkretnem primeru presoja, ali so pri delavcu podani elementi višje sile, zaradi katere ne more opravljati dela in je upravičen do odsotnosti z dela in do nadomestila plače. Delavec in delodajalec lahko tudi dogovorita o drugi podlagi odsotnosti oz. načinu dela v skladu z veljavno delovnopravno ureditvijo (tj. če so za to tudi izpolnjeni pogoji). Pripominjamo, da se letni dopust v skladu z ZDR-1 izrablja upoštevaje potrebe delovnega procesa ter možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter upoštevaje njegove družinske obveznosti (prvi odstavek 163. člena ZDR-1). Upoštevaje navedeno bi se sicer lahko tudi v teh okoliščinah delavec in delodajalec dogovorila o izrabi letnega dopusta, enostransko odrejanje pa v ni dopustno.
Vsekakor pa je smiselno, da se tam, kjer je to možno zaradi izmenjave odsotnosti dveh staršev, tudi o takšni odsotnosti delavec dogovori z delodajalcem, upoštevaje možnosti delavca in tudi potrebe delodajalca, so zapisali na vladi.
Več pojasnil si lahko preberete tukaj.
Seznam vrtcev, ki zagotavljajo nujno varstvo
Vlada je danes objavila posodobljen seznam odprtih vrtcev, ki zagotavljajo nujno varstvo za otroke, katerih starši so zaposleni, in varstva ne morejo zagotoviti na drug način. Trenutno je na njem 274 zavodov, ki zagotavljajo nujno varstvo. Seznam še ni dokončen in se bo še dopolnjeval.
Seznam dežurnih vrtcev v MO Maribor pa si lahko pogledate tudi v spodaj pripetem dokumentu.
KOMENTARJI (470)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.