Novi odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja novega koronavirusa na mejnih prehodih, na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije v skladu z 9. členom predvideva 14-dnevno karanteno za državljane EU ter tudi tiste iz tretjih držav. Izjeme so za osebe iz držav na seznamu za prost vstop in v primeru navedenih izjem ter za osebe s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, je razvidno iz sporočila vlade.
Na seznam držav za prost vstop je do zdaj bila uvrščena le Hrvaška, vlada pa ga bo dopolnjevala na podlagi ocene Nacionalnega instituta za javno zdravje (NIJZ) o epidemiološkem stanju in obvestila ministrstva za notranje zadeve o doseženih dvostranskih tehničnih dogovorih s posamičnimi državami.
Izjem za ostale državljane EU brez stalnega prebivališča v Sloveniji pa je 17. Med njimi so dnevni in tedenski delovni migranti, obiski bližnjih sorodnikov, prehodi zaradi zdravstvenih razlogov, rezervirane nočitve in lastništva nepremičnine.
Izjeme z ustreznimi potrdili veljajo tudi osebe z diplomatskim potnim listom, osebe, ki izvajajo prevoz blaga v Slovenijo ali iz nje ter za tovorni promet v tranzitu. Za prehod meja nekaterih oseb iz EU oz. schengenskega območja pa je zahtevan tudi negativni izvid testa, med njimi za poslovne obiskovalce, ki Slovenije ne bodo zapustili v istem dnevu, kot so prispeli.
V odloku je navedeno tudi osem izjem, za katere ne velja 14-dnevna karantena ob vstopu osebe iz tretje države v Slovenijo, med drugim za osebe iz tretjih držav, ki zagotavljajo storitve, za katere jim je potrdilo izdalo pristojno ministrstvo, in bi lahko, zaradi neizvajanja teh storitev, zaradi odreditve karantene prišlo do večje družbene ali gospodarske škode, osebe v tranzitu, za obiske pogrebov v istem dnevu in za osebe z diplomatskim potnim listom.
Po navodilih epidemiološke službe NIJZ na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Slovenije bo zdravstvena služba preverjala zdravstveno stanje oseb, ki prehajajo mejo.
V Slovenijo ni dovoljeno priti tujim državljanom, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji in ob prehodu meje povejo, da so pozitivni na novi koronavirus ali izkazujejo očitne bolezenske znake, značilne za covid-19.
Na meji z Italijo je v odloku dodana tudi nova kontrolna točka, in sicer Gorjansko - San Pelagio. Na tej točki je prestop državne meje dovoljen samo dnevnim delovnim migrantom in drugim osebam na podlagi potrdila lokalne skupnosti, ki upravičuje nujnost prestopa državne meje zaradi nujnega izvajanja gospodarskih in kmetijskih čezmejnih dejavnosti ter za obisk ožjih družinskih članov, so zapisali v odloku.
Odlok začne veljati 26. maja 2020.
Kacin o odpiranju meja: Nimamo težav s sosedi
Na današnji vladni novinarski konferenci je uradni govorec vlade Jelko Kacin govoril tudi o odpiranju meja. Ob tem je zavrnil očitke na račun dela slovenske diplomacije in zatrdil, da je Slovenija zelo proaktivna ter da je diplomacija vzpostavila neposredne stike. Po njegovih besedah "nimamo težav s sosedi".
V zvezi z našo severno sosedo je ocenil, da je bilo "sporočil z naše strani dovolj". Spomnil je, da se prehajanje nemško-avstrijske meje za turiste predvideva šele s 15. junijem, ocenil pa je tudi, da je odpiranje meja Avstrije z drugimi državami – Češko, Slovaško in Madžarsko – bolj črka na papirju kot dejansko stanje.
Slovenija trenutno s Hrvaško dogovarja tehnični dogovor med policijama. Nazadnje je Ljubljana hrvaškim kolegom poslala osnutek in zdaj pričakuje odgovor Zagreba. Kacin je ob tem dodal, da so s Hrvaško "stvari v veliki meri že sproščene", problem pa je želja Hrvatov, da ob prehodu meje tujci navedejo lokacijo, na kateri se bodo zadrževali, ter telefonsko številko, da bi jih lahko obveščali v primeru novega izbruha covida-19. "Za standarde v Sloveniji je to nesprejemljivo, Slovenci so prepričani, da jim ni treba dajati takih informacij osebnega značaja. A to so novi covid standardi, na katere se bo treba privaditi," je opozoril govorec. Z Madžarsko lahko premik po Kacinovih besedah pričakujemo "zdaj zdaj", NIJZ je v stikih z madžarsko stranjo.
Predstojnik centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Mario Fafangel je sicer potrdil, da je epidemiološka slika, upoštevajoč kazalec 14-dnevne kumulativne pojavnosti na 100.000 prebivalcev, tako v Sloveniji kot v vseh sosednjih državah z izjemo Italije ugodna. Ta kazalnik in število opravljenih testiranj NIJZ upošteva pri pripravi tedenske ocene epidemiološkega stanja v soseščini. Je pa poudaril, da možnost uvoženih primerov novega koronavirusa ostaja realnost. Zato strokovnjaki zagovarjajo postopno liberalizacijo.
Kacin je sicer komentiral tudi dejstvo, da Slovenije za zdaj ni na seznamu držav, za katere grške oblasti predvidevajo možnost liberalizacije vstopa v državo. Poudaril je, da v javnosti kroži začasen in neuraden seznam. "Ko bo potrjen in bo postal uraden, pričakujemo, da bo na njem tudi Slovenija," je pojasnil. Nenazadnje je Slovenija že na seznamu držav, katerih državljani bodo lahko od 9. junija pripotovali na Ciper, Grčija in Ciper pa predstavljata "nekakšen paket". Slovensko veleposlaništvo v Atenah je sicer v stikih s tamkajšnjimi oblastmi. "Zadnji stiki z ministrstvom za zunanje zadeve so izrazito pozitivni," je zatrdil Kacin in dodal, da je tudi letos moč pričakovati čarterske polete z Brnika na grške otoke.
KOMENTARJI (418)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.