V Sloveniji smo v zadnjem dnevu ob opravljenih 1159 testiranjih potrdili kar 34 novih okužb z novim koronavirusom, kažejo vladni podatki. 16 bolnikov je hospitaliziranih, nihče pa ni potreboval intenzivne nege.
Največ novih okužb prihaja z območja Velenja (sedem), sledi Hrastnik (pet) ter Ljubljana in Cerknica – vsaka s po tremi novimi primeri, kažejo podatki, objavljeni na spletni strani covid-19 sledilnika. Po dva nova primera okužbe imajo na območju Dravograda, Kopra, Raven na Koroškem in Laškega. O po eni novi okužbi pa poročajo iz Vipave, Maribora, Pivke, Kranja, Metlike, Murske Sobote in Tišine. Okužen je tudi en tuji državljan.
Številka 34 je sicer najvišja v zadnjih (slabih) treh mesecih – 36 novih primerov okužbe dnevno smo pred tem namreč zabeležili 16. aprila. Število aktivnih okužb je tako trenutno 256.
Doslej smo v Sloveniji skupno potrdili 1827 okužb, število smrtnih žrtev ostaja pri 111.
A covid-19 za Slovenijo ne predstavlja le medicinskega problema, je na družbenem omrežju Twitter posvaril vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. "Hkrati zahteva še ogromno poizvedovalnega dela epidemiologov NIJZ, ki se trudijo čim prej odkriti čim več kontaktov potrjeno okuženega, jih opozoriti na nevarnost in napotiti v karanteno," je zapisal.
Na precejšnji dnevni porast okužb pa se je odzval tudi predsednik vlade Janez Janša. "Smo na razpotju in samo dosledno upoštevanje nujnih omejitev, karantenskih odločb ter higienskih pravil doma, na delovnem mestu, na poti in na dopustih lahko prepreči množična obolenja, smrti in kolaps zdravstva – in ponovno zaustavljanje javnega življenja," je sporočil preko Twitterja in dodal ključnik #varujmozdravje.
Direktor NIJZ Milan Krek pa je danes za TV Slovenija ocenil, da se je drugi val epidemije covida-19 že začel. "Trenutno smo v fazi, ko upamo, da gremo proti vrhu tega drugega vrha, da se bo v naslednjih dnevih število stabiliziralo in da bomo počasi potem drseli navzdol, če ne bo prišlo kaj vmes," je dejal.
Vse več okužb je sicer povezanih z lokalnim virom, kar pomeni, da so do širjenja virusa pripeljala druženja. Zdravstveni inšpektorji so pri nadzoru karantene opazili številne kršitve, danes in jutri pa bodo opravili več nadzorov gostinskih lokalov.
V UKC Maribor pa znova vzpostavljajo covid oddelek.
Štirje okuženi so zaposleni v Gorenju
Med 34 pozitivnimi rezultati zadnjih testiranj so tudi štirje zaposleni iz Gorenja, ki pa so že več dni doma, saj so prejšnji teden razvili blažje simptome, so za 24ur.com potrdili v omenjenem podjetju.
"V njihovem neposrednem delovnem okolju smo zato takoj, še preden bi to odredil NIJZ, na osnovi epidemiološke preiskave o stikih in viru okužbe, v preventivno karanteno poslali 25 sodelavcev, ki za zdaj nimajo simptomov," so pojasnili.
Kot pravijo, bodo ta konec tedna dodatno opravili popolno razkuževanje na proizvodnih lokacijah v Velenju in Šoštanju, proizvodnja ne bo motena in bo v ponedeljek potekala naprej, tako kot do zdaj ob izvajanju vseh preventivnih ukrepov, ki so jih uvedli že konec februarja: merjenje temperature na vstopu, prepoved vstopa zunanjih obiskovalcev, obvezno nošenje zaščitnih mask in razkuževanje rok, posebni režim pri malici, obvezno razkuževanje pisarn in sejnih sob (po vsaki uporabi, večin sejnih sob pa ni v uporabi), prepoved zbiranja večjega števila oseb (v prostorih za kajenje, v pisarnah itd.), razkuževanje zunanjih prostorov znotraj varovanega območja, vsakodnevno sprotno spremljanje epidemiološke slike s sprotnim vnašanjem podatkov o zaposlenih z morebitnimi simptomi oz. sumom okužbe, potovanjih v države z rdečega seznama itd.
V Gorenju so sicer v prejšnjih dveh tednih na osnovi zgoraj omenjenih podatkov zaradi vrnitve iz držav z rdečega seznama že poslali v karanteno 18 sodelavcev, nihče od njih pa ni bil okužen, so še pojasnili.
KOMENTARJI (1109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.