Na ta vprašanja je v oddaji 24UR ZVEČER odgovarjal kandidat za mandatarja Koalicije ustavnega loka (KUL) Jože P. Damijan. Kot je dejal, je pri tovrstnih epidemijah, še posebej ko uidejo nadzoru, najprej treba uveljaviti zelo ostre ukrepe glede omejevanja druženja ljudi. "Ampak kot se je pokazalo, omejevanje gibanja med občinami ni potrebno. Prav tako je problematično zapiranje šol, predvsem za mlajše," je dejal. Meni, da bi te ukrepe lahko sprostili, po drugi strani pa bi bilo treba bistveno bolje poskrbeti za najranljivejše skupine, predvsem za starejše v domovih za starejše občane, kjer vlada po njegovem mnenju "ni naredila ničesar, da bi omejila vnos okužb".
Rešitev za omejevanje širjenja okužb znotraj domov za starejše Damijan vidi v hitrem testiranju in nato še nekajdnevnem testiranju s PCR-testi. "Recimo na vsake tri dni za zaposlene v domovih. Okužene bi tako lahko takoj ločili od zdravih in s tem omejili prenos okužb na varovance," pravi.
Kako pa bi pomagali gostincem? Tudi tukaj meni, da bi lahko omilili ukrepe. "Če vprašate epidemiologe, ki so edini merodajni tukaj, vam bodo rekli, da je možnost za okužbo v odprtih prostorih minimalna. Tako da v lokalih, ki strežejo na terasah, zunanjih prostorih in kjer je zagotovljena določena razdalja, do okužb praktično ne more priti. In ti bi lahko delovali naprej," je prepričan.
Kot pravi, se mu zdi nerazumljivo, da so nekateri podjetniki pomoč države za julijske plače dobili šele ta mesec. "Ti ukrepi so se izvajali že v prvem valu, od marca do maja oziroma celo do julija ponekod. In v bistvu bi ti ukrepi morali biti že utečeni, tako da ni nobenega razumnega razloga, zakaj ta zadeva ne steče hitreje. Po drugi strani pa je problem v tem, da je vlada zelo omejujoča glede tega, kdo je upravičen do pomoči," pravi Damijan. Dodaja, da bi lahko pomoč prišla hitreje do podjetij, če bi bila dostopna za vse, ne glede na to, koliko jim je upadel promet.
Novo koalicijo bi lahko oblikovali že do božiča
KUL za zdaj nima potrebnih 46 glasov za konstruktivno nezaupnico, a pogovori s strankami in posameznimi poslanci potekajo. Čakajo pa predvsem na razplet kongresa stranke DeSUS. "Mnogi si sestavljanje koalicije predstavljajo zelo po domače, kot neke vrste anketo, da kličeš poslance po državnem zboru in jih sprašuješ, ali bi podprli novo vlado. Tukaj je treba vedeti dvoje. Prvič, da zaenkrat gradimo te krhke odnose, ki so bili močno skrhani po tem, ko se je razšla prejšnja vlada na način, kot se je razšla, in da je treba ponovno zgraditi to zaupanje. Druga stvar pa je, da lahko pride do oblikovanja nove koalicije samo takrat, ko dobimo blok glasov skupaj, se pravi, kadar se dve stranki SMC in DeSUS skupaj odločita, da podpreta vlado. Nobena od teh strank ne bo ločeno skakala ven, ker ne bo ogrozila svojega položaja. In to se pravi, da moramo počakati na kongres DeSUS, kajti šele takrat bo nov predsednik stranke lahko dobil mandat sveta stranke za to, da se pogaja o vstopu v novo koalicijo," je pojasnil Damijan.
Dejal je, da z DeSUS delijo skupne vrednote. "Zelo smo usklajeni, ne samo glede vrednot, tudi glede programskih ciljev," pravi. Zato Damijan ob morebitni izvolitvi Karla Erjavca za predsednika stranke DeSUS pričakuje nadaljevanje pogovorov o vstopu v novo vlado.
Komentiral je tudi informacije, da naj bi trije poslanci iz stranke SMC že bili pripravljeni za prestop. "Tem trem poslancem ali več poslancem je treba ponudit enake pogoje, kot jih imajo danes, treba jim je omogočiti prihodnost tudi po letu 2022. Ti poslanci se bodo odločili za vstop v novo koalicijo šele takrat, ko bo tukaj gotovo glede tega, kako se bodo odločili poslanci v DeSUS. Do prestopa v novo koalicijo lahko pride samo skupaj, kot blok obeh strank."
Damijan je še dejal, da bi se pogovori s strankami, ki so v trenutni vladi, lahko zgodili sredi decembra, tako da bi morda že do božiča lahko oblikovali novo koalicijo.
Nekateri mu očitajo, da se je s svojim tvitom, kako bo odšla Aleksandra Pivec, ko je Janez Janša ne bo več potreboval, spustil na Janševo raven komuniciranja. Na vprašanje, ali bi ga danes znova napisali z istimi besedami, je Damijan priznal, da je bil zapis pod nivojem. "Ta tvit je bil neprimeren, nedostojen in se ga seveda v politiki ne sme uporabljati. Jaz sem ga uporabil kot metaforo, na Štajerskem se ta uporablja za nekoga, ki ga odvržeš, potem ko ga več ne potrebuješ. Ampak seveda je v politiki tovrstno komuniciranje povsem nesprejemljivo in ga seveda nikoli več ne bom uporabil." Pivčevi se je za te besede v oddaji tudi javno opravičil. "Ni bilo mišljeno osebno, mišljeno je bilo kot metafora in se seveda ne bo več ponovilo," je dejal.
KOMENTARJI (684)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.