Britanska metropolitanska policija je preiskavo afere Partygate, ki je zatresla stolček premierja Borisa Johnsona, začela konec januarja. Pod drobnogled je vzela 12 družabnih dogodkov na sedežu vlade na Downing Streetu in v palači Whitehall, ki je bila uradna kraljeva rezidenca v Londonu do leta 1689.
Koga vse so doletele globe in v povezavi s katerim dogodkom, policija sicer ne namerava razkriti. So pa zato na Downing Streetu 10 zagotovili, da bodo javnosti sporočili, če bo med kaznovanimi tudi Johnson. Danes so torej to potrdili, pravijo pa, da v obvestilu o prihajajoči globi niti sami še niso bili obveščeni, za udeležbo na katerem dogodku je šlo, piše BBC. Sky News dodaja, da je morala globo plačati tudi Johnsonova soproga Carrie. Po poročanju britanskih medijev naj bi sicer kazni večinoma znašale 50 funtov (60 evrov).
Britanski premier se je v današnjem televizijskem nagovoru zaradi kršenja protikoronskih ukrepov opravičil in dodal, da je globo že plačal. Odstopiti pa ne namerava.
Johnson je tako postal prvi britanski premier, ki je dobil kazen zaradi kršenja zakona v času, ko zaseda svoj položaj. Pozivi k njegovemu odstopu, ki so se začeli vrstiti že takoj po izbruhu afere konec lanskega leta, so tako zdaj postali še glasnejši. Vodja laburistov Keir Starmer je prepričan, da morata oditi tako Johnson kot Sunak, dodaja pa, da so konservativci s tem dokazali, da so popolnoma neprimerni za vladanje: "Velika Britanija si zasluži več," je prepričan.
Predstavnik liberalnih demokratov Ed Davey je parlament, ki je trenutno na velikonočnih počitnicah, pozval h glasovanju o nezaupnici: "To je vlada v krizi, ki zanemarja državo v krizi."
'Neuspeh pri vodenju in napačne presoje'
Johnson se je že od izbruha afere upiral pozivom k odstopu in poslancem odgovarjal, naj počakajo na uradno poročilo višje javne uslužbenke Sue Gray. A tudi ta je v svojem poročilu ugotovila, da se tovrstne zabave ne bi smele zgoditi. Zapisala je, da je na nekaterih srečanjih in domnevnih zabavah prišlo do resnega neupoštevanja visokih standardov, ki se pričakujejo od tistih, ki delajo v središču vlade, pa tudi standardov, ki se pričakujejo od celotnega britanskega prebivalstva v omenjenem (koronskem) času.
Grayjeva je v raziskala 16 dogodkov v obdobju 20 mesecev, ki so se zgodili na Downing Streetu in drugih vladnih uradih. Poročilo je bilo dolgo 12 strani in pojasnjuje, da se nekateri dogodki v rezidenci na Downing Streetu zaradi omejitve javnega življenja ne bi smeli zgoditi, pa tudi pristojni ne bi smeli dovoliti, da se razvijajo tako, kot so se. Kritična je bila do čezmernega uživanja alkohola ob različnih priložnostih in v času, ko se ljudje v pretežni meri niso smeli družiti. Zapisala je, da so bile zabave pri premierju organizirane brez jasnega dovoljenja ali nadzora in da takšno početje ni primerno.
Johnson je nazadnje dejal, da se opravičuje za stvari, ki jih "enostavno nismo naredili prav". Napovedal je tudi niz sprememb pri upravljanju na Downing Streetu, pa vnovično presojo trenutno veljavnega pravilnika glede obnašanja javnih uslužbencev.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.