Iz Eme so sporočili, da so v ponedeljek začeli pregled prilagojenega Pfizerjevega cepiva, namenjenega podrazličicama BA.4 in BA.5, ki sta bolj prenosljivi in se bolj uspešno izogibata imunskemu sistemu kot prejšnje različice virusa. Zaradi novega vala okužb, ki sta ga podrazličici povzročili, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) julija opozorila, da pandemije še zdaleč ni konec.
"Ema pričakuje, da bo prejela vlogo za prilagojeno cepivo BA.4/5, ki ga je razvil Pfizer/BioNTech in ki bo jeseni ocenjena za morebitno hitro odobritev," je za AFP povedal tiskovni predstavnik Eme.
To bi se zgodilo kmalu po pričakovani odobritvi dveh drugih prilagojenih cepiv podjetja Pfizer/BioNTech in konkurenčnega podjetja Moderna, ki sta usmerjeni proti prvotni različici virusa in prejšnji podrazličici omikrona BA.1, je še dejal tiskovni predstavnik.
Podjetji Pfizer in Moderna sta namreč 22. julija vložili ločeni vlogi za odobritev teh cepiv, ki bi lahko bila odobrena že septembra, še navaja AFP.

Kdo naj se cepi z drugim poživitvenim odmerkom?
Nacionalna koordinatorka programa cepljenja pri NIJZ Marta Grgič Vitek k odločitvi za cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19 poziva predvsem oskrbovance domov za starejše. Po zadnjih, julija posodobljenih priporočilih, drugi poživitveni odmerek posebej priporočajo še starejšim od 80 let in ranljivim kroničnim bolnikom.
Posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje je drugi poživitveni odmerek ob tem priporočila še starejšim od 60 let, zanj se lahko odločijo tudi vsi polnoletni.

Pri tem so se opirali na zadnje raziskave in podatke Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni, ki je pregledal vso obstoječo literaturo s tega področja. Tudi s slovenskimi podatki so dokazali, kako učinkovita so obstoječa cepiva. "Z matematičnim modeliranjem pa so pokazali korist poživitvenega odmerka za te skupine, pri katerih lahko bolezen težje poteka," je povedala Grgič Vitkova na današnji novinarski konferenci.
Dobrodošlo je tudi, da bi se čim več ljudi odločilo za osnovno cepljenje. Precepljenost v Sloveniji je namreč precej nižja od povprečja EU, je opozorila Grgič Vitkova.
Glede novih cepiv, ki bodo po napovedih ščitile tudi pred okužbo, ne samo pred hudim potekom bolezni, je Grgič Vitkova izpostavila, da bolj ogroženim skupinam priporočajo, da s cepljenjem ne čakajo.
"Ostali pa naj počakajo na posodobljena cepiva, ki bodo pa predvidoma dostopna oktobra ali še kasneje, odvisno od tega, katera cepiva bodo sploh odobrena," je pojasnila. Ob tem gre pričakovati, da bo posodobljeno cepivo v večjih količinah na voljo šele novembra.
Po podatkih NIJZ je bilo z drugim poživitvenim odmerkom cepljenih 4372 oseb.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.