Na vprašanje, ali je napoved premierja Janše o 70-odstotnem deležu precepljenih realna, Roman Jerala s Kemijskega inštituta odgovarja: "Upam, da ja. Jaz mislim, da se bodo Slovenci obnašali racionalno. Potem ko bodo videli, da cepivo dejansko deluje in da je zaželeno po svetu, upam, da se bodo cepili v večjem odstotku, kot trenutno kažejo ankete."
Kaj pomeni to, da dobimo več kot tri milijone cepiv Moderne in Pfizerja? Ali bodo tisti, ki bodo cepljeni s tema dvema cepivoma, bolje zaščiteni od tistih, ki jih bodo cepili s cepivom AstraZenece, ki še ni odobreno in ima zgolj 75 odstotno zaščito? "Mislim, da je dobra novica, da smo dobili večje količine bolj učinkovitega cepiva. Morda bo to cepivo od AstraZenece bolj primerno za tiste, ki so v dvomih o novejši tehnologiji. Sicer je cepivo res nekoliko manj učinkovito, ampak v osnovi sta obe vrsti cepiv zelo učinkoviti in dobri. Spomnimo se, cepivo za gripo je na primer 50-odstotno učinkovito. Tudi cepiva AstraZenece se ne gre braniti," odgovarja Jerala.
Kaj pa glede pomislekov, da bi nekdo menil, da je krivično, da bo cepljen s cepivom AstraZenece? "Cepivo AstraZenece ni bilo preizkušeno v takšni meri na bolj občutljivi starejši populaciji kot bolj učinkoviti cepivi. V tej prvi fazi gre predvsem za to, da zmanjšamo število žrtev. V teh prvih dveh treh mesecih ne moremo zaustaviti epidemije, če bomo do poletja res dosegli 70-odstotno precepljenost (po nekaterih napovedih pa celo 80-odstotno), potem bo to izvrstno izhodišče, da epidemijo do jeseni zaustavimo."
Pri potniku, ki je prišel iz Velike Britanije v Slovenijo, obstaja sum na novi sev, ki je podoben angleškemu sevu? Kaj to pomeni za cepljenje? "To je sev, ki so ga prvič zaznali sredi septembra, kasneje v decembru pa se je izredno hitro razširil. Na osnovi širjenja so ugotovili, da je bistveno bolj infektiven, okoli 40 do 50 odstotkov. Znamenito R vrednost dvigne za 0,4, kar pomeni, da vsi ti sedanji ukrepi ne bodo dovolj za zaustavitev tega virusa. Kljub vsemu pa vidimo, da so v Veliki Britaniji uspeli obrniti krivuljo okužb, torej bistveno pada število okuženih. Če bi se ta sev razširil v Sloveniji, predstavlja potencialno nevarnost. Menim, da je zato treba biti izredno previden pred nekim obsežnejšim sproščanjem ukrepov. Nenazadnje se je lažje braniti pred epidemijo, če je število okužb nizko, kot če je visoko," pojasnjuje Jerala.
Na vprašanje, zakaj ni jasno, kako bo cepljenje vplivalo na epidemijo oziroma število novookuženih, pa odgovarja: "Cepljenje bo zagotovo pomagalo pri epidemiji, problem je le, ker ne vemo, kako dobro deluje cepivo, da zaščiti pred okužbo. Eden od razlogov je, da pri Pfizerjevem cepivu tega niso merili. So pa pri ostalih dveh cepivih to izmerili in rezultati so pokazali bistveno zmanjšanje – tudi asimptomatičnih okužb. Za vsa cepiva smo lahko gotovi, da bodo zmanjšala število širjenja okužb, samo ne vemo še, v kakšni meri. To bo pokazal čas."
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.