Vsak dan je znanega nekoliko več o novi različici omikron, ki naj bi bila še bolj nalezljiva od delte. Poraja pa se upanje, da stanje le ni tako alarmantno, kot je sprva kazalo. A dr. Roman Jerala je v oddaji 24UR ZVEČER poudaril, da je to najverjetneje tudi posledica tega, da smo predvidevali toliko slabšo situacijo, kot dejansko je. Vseeno pa je zaskrbljujoče, kako hitro se različica širi.
Kot je izpostavil, se virus ne širi le v Južni Afriki, temveč tudi v Združenem kraljestvu in na Danskem, kjer je število okuženih z omikronom v le enem tednu naraslo za več kot desetkrat, in sicer z 0,2 na 3 odstotke. "V Združenem kraljestvu predvidevajo, da bi lahko v dveh do štirih tednih, če se bo širila s takšno hitrostjo, omikron postala tudi prevladujoča različica," dodaja Jerala.
V Evropi so sicer vsi do zdaj potrjeni primeri asimptomatski in blagi, smrtnega primera še ni bilo. Tudi iz Južne Afrike poročajo, da se virus sicer širi izjemno hitro, da pa je veliko manj resnejših oblik bolezni. "Preuranjeno je, da bi lahko pri omikronu računali, da gre le za blag potek," vseeno svari sogovornik, ki razlaga, da moramo v ozir vzeti tudi dejstvo, da je bilo v Južni Afriki okoli 80 odstotkov ljudi že okuženih, kar bi lahko botrovalo k blažjemu poteku bolezni.
Kot pravi Jerala, hujši potek bolezni zaznamo šele po nekaj tednih, smrt pa da se pojavi kakšne tri ali štiri tedne po prihodu virusa. Tako je po njegovem mnenju treba počakati vsaj še do konca meseca, preden bi lahko rekli, da gre res za blažjo različico. "Predvsem da vidimo, kakšne posledice bo imela okužba na tistih, ki niso bili niti cepljeni niti niso okužbe preboleli."
Idejo o začetku konca epidemija označil za lepo novoletno željo
A če se potrdi, da je različica omikron bolj nalezljiva in hkrati manj nevarna, bi lahko to pomenilo začetek konca epidemije? "To so zelo lepe novoletne želje, a žal se bojim, da bi bili, če bi na to računali, preveč optimistični," odgovarja. To bi bilo sicer idealno, vendar pa Jerala meni, da bo različica vseeno povzročila določene posledice.
Čeprav na Institutu Jožef Stefan pravijo, da je omikron najverjetneje že v Sloveniji, pa Jerala meni, da je zelo mogoče, da nove različice pri nas še ni. "Omikron bo v Slovenijo zagotovo prišel, da je že tu, pa za zdaj še ne moremo trditi." Ob tem dodaja tudi, da imamo v Sloveniji dober sistem, ki bi znal diagnosticirati, če pride do te različice virusa.
Poudarja tudi pomen poživitvenega odmerka, ki pomaga pri zaščiti pred omikronom: "Rezultati nevtralizacije so pokazali, da cepljenje z le dvema odmerkoma ne ponuja prav veliko zaščite, prav tako pa tudi ne prebolelost. Pomaga pa tretji odmerek." Kot pravi, ta pomembno poveča količino protiteles in možnost nevtralizacije. "Najbolje pa se je izkazala kombinacija cepljenja in prebolelosti," še dodaja.
S hudim valom se ne soočamo le v Sloveniji, temveč se z njim sooča celotna severna polobla. Večji obseg cepljenja s tretjim poživitvenim odmerkom bi tako močno pomagal pri omejevanju rasti okužb, prav tako pa bi seveda tudi bolje zaščitil pred okužbo z omikronom, pravi Jerala in zaključi, da bi morali v Sloveniji cepljenje s tretjim odmerkom bolj spodbujati.
KOMENTARJI (432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.