Avstrijski zdravstveni strokovnjaki opozarjajo, da bodo četrti val okužb z novim koronavirusom jeseni preprečili le, če bo do takrat precepljenih 80 odstotkov celotne populacije.
"Nekaj vemo zagotovo: če bomo z drugim odmerkom cepiva do jeseni cepili le 65 odstotkov celotne populacije, nas jeseni čaka četrti val. Če bomo precepili 80 odstotkov populacije, četrtega vala ne bo. Enaki izračuni so veljali v preteklosti, ko smo govorili o tretjem valu. Na nas je, da preprečimo novi val," je po poročanju portala Plus24 dejal predstavnik za zdravje Peter Hacker.
Razlog za takšne napovedi je izjemno nalezljiva delta različica virusa, ki se trenutno zelo hitro širi tudi v Veliki Britaniji.
Jerala: Do jeseni ali zime lahko delta različico virusa pričakujemo kot dominantno
Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta je za 24ur.com povedal, da se popolnoma strinja z oceno avstrijskih kolegov. "V več zadnjih intervjujih sem omenjal, da bo 60-odstotna precepljenost dovolj čez poletje, zagotovo pa ne čez jesen in zimo v prisotnosti bolj kužnih različic," pravi.
Ocenjuje, da se bodo tisti, ki ne bodo precepljeni, slej ko prej okužili, ker je malo verjetno, da se različica delta ne bi razširila tudi pri nas, opozarja. "Če bi bila precepljenost 80-odstotna, pa bi bilo drugače. V Veliki Britaniji delta različica že predstavlja 90 odstotkov okužb, v ZDA 10 odstotkov, v Nemčiji in Franciji 2 odstotka, kar pomeni, da se bo ob poletnih potovanjih razširila povsod in jo do jeseni ali zime lahko pričakujemo kot dominantno različico."
Predvsem za starejše od 50 let moramo po njegovih besedah zagotoviti največjo možno precepljenost, po možnosti 90-odstotno, pomembno pa je, da cepimo tudi za mlajše. "Na voljo imamo od 3 do 4 mesece, cepiv bo, kot kaže, dovolj, moramo pa nasloviti čim več prebivalcev neposredno in s čim bolj intenzivno kampanjo okrepiti informacije o koristih cepljenja."
Jeseni bo po besedah Jerale pozno, saj bo nemogoče cepiti milijon ljudi v enem mesecu, poleg tega je za zaščito treba počakati mesec dni. Izkazalo se je namreč, da en sam odmerek slabo zaščiti pred različico delta.
Trenutni podatki za različico delta kažejo, da povzroča več hospitalizacij, ki lahko prizadenejo tudi mlajše, je še opozoril strokovnjak.
V Angliji se število primerov vsakih 11 dni podvoji
Prav zaradi širjenja različice delta v Angliji znova močno narašča število okužb z novim koronavirusom. Glede na analizo, ki jo je naročila vlada, je med 20. majem in 7. junijem število naraslo za 50 odstotkov. Časovni okvir sovpada s širjenjem delte, je danes sporočilo zdravstveno ministrstvo v Londonu. K širjenju največ prispevajo necepljeni mladi.
Podatki o 110.000 hitrih testih med 20. majem in 7. junijem razkrivajo, da se število primerov vsakih 11 dni podvoji. Središče širjenja je na severozahodu Anglije, poroča britanski BBC.
Strokovnjaki sicer mirijo, da se bo zahvaljujoč cepljenju širjenje virusa znova upočasnilo. Doslej je oba potrebna odmerka cepiva prejelo že več kot 30 milijonov ljudi, kar je nekaj manj kot 60 odstotkov odraslih. Že v kratkem se bodo lahko na cepljenje prijavili vsi, starejši od 18 let.
Zaradi širjenja različice delta, ki je trenutno odgovorna za več kot 90 odstotkov okužb v državi, je vlada premierja Borisa Johnsona za 21. junij predvideno sproščanje omejitev v Angliji prestavila za štiri tedne. V sredo zvečer je parlament v Londonu tej odločitvi prikimal z jasno večino. Je pa več kot 50 poslancev Johnsonovih konservativcev glasovalo proti vladi, češ da bi se bilo treba držati prvotnega načrta.
KOMENTARJI (764)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.