Od samega začetka si bogatejše države jemljejo večino zalog cepiva, s tem pa omejujejo dostop do cepiv ostalim. Na to je večkrat opozorila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in države pozvala k solidarnosti. Tudi v Evropski uniji, ki se je sicer odločila za skupna naročila in solidarnostno porazdelitev cepiv po državah, pa se očitno nekatere države trudijo zagotoviti več odmerkov mimo skupnega razpisa.
Bruseljski Politico tako poroča, da si Nemčija, ki je sicer zagovarjala skupni nakup cepiv, zdaj skuša zagotoviti čim več odmerkov, tako da hkrati sklepa dodatne pogodbe s proizvajalci cepiv. Država s 83 milijoni prebivalcev je namreč sporočila, da so zagotovili 94 milijonov odmerkov Pfizerjevega cepiva, 64 milijonov v okviru evropskega načrta in 30 milijonov z ločenimi bilateralnimi pogodbami.
Poleg tega pa naj bi zdaj Nemčija sklepala dodatne pogodbe s proizvajalcema BioNTech/Pfizer in CureVac za odkup odmerkov cepiv, ki jih druge evropske države niso naročile oziroma si jih niso zagotovile. Posamezne države lahko namreč naročijo manj odmerkov, kot jim pripada po evropskem načrtu. Berlin naj bi si na tak način zagotovil od 50 do 160 milijonov doz Moderninega cepiva, kar je veliko več od dodeljenih odmerkov po evropski strategiji.
O tem poroča tudi nemški Spiegel, ki se sklicuje na zaupne dokumente. Nemčiji naj bi po načrtu pripadlo 18,6 odstotka vseh doz določenega proizvajalca. V primeru cepiva Moderne, katerega je EU naročila 160 milijonov odmerkov, bi torej Nemčiji pripadlo okoli 30 milijonov doz. Po podatkih Spiegla pa si je Nemčija na račun držav, ki cepiva niso naročile, pridobila 50,5 milijona doz.
Politico: Slovenija si je zagotovila zgolj manjši delež Moderninega cepiva
Čeprav ne Evropska komisija ne Moderna za Politico nista potrdili, koliko odmerkov naj bi posamezne države naročile, pa so pri časniku s pomočjo javno dostopnih podatkov izračunali, da naj bi več evropskih držav kupilo precej manj odmerkov, kot bi jih lahko.
Poljska naj bi naročila zgolj 6,6 milijona odmerkov cepiva Moderne, čeprav naj bi ji pripadalo več kot 13 milijonov odmerkov. Bolgarija naj bi si zagotovila 500.000 odmerkov oziroma okoli dva milijona odmerkov manj, kot bi jih lahko kupila. Grčija naj bi kupila 1,8 milijona odmerkov, čeprav bi si lahko zagotovila še okoli dva milijona odmerkov. Belgija naj bi naročila dva milijona odmerkov Moderninega cepiva, čeprav naj bi ji glede na število prebivalcev pripadali približno štirje milijoni doz.
Politico navaja, naj bi bila med državami, ki niso naročile vseh pripadajočih odmerkov cepiv, tudi Slovenija. Po njihovih podatkih naj bi si Slovenija zagotovila zgolj 26.000 doz Moderninega cepiva, čeprav naj bi nam po načrtu pripadalo več kot 600.000 doz. Na pisanje časnika je opozorila tudi evroposlanka in predsednica SD Tanja Fajon, ki se sprašuje, zakaj v državi z eno najslabših epidemioloških slik ne izkoristimo možnosti, ki nam pripada.
Premier Janez Janša je na petkovi predstavitvi načrta za sproščanje ukrepov dejal, da o tem ne ve nič. "Prvič slišim, da bi se Slovenija čemur koli odpovedala," je dejal. Premier nasprotno trdi, da je vlada, odkar sam začasno opravlja funkcijo ministra za zdravje, dodatno naročila milijon doz cepiva in da se o takšni številki pogovarjajo tudi danes. "Kjer koli lahko čim prej dobimo dodatne odmerke cepiva, jih tudi naročimo. Ali se je kaj takega dogajalo prej, ne vem, bomo pa to preučili," je dejal. "V stikih smo z evropskimi organi za dodatno naročilo Pfizerjevega cepiva," je še dodal Janša.
Ministrstvo: Moderna je v prvih dveh mesecih vsem članicam EU zagotovila le manjše količine cepiva
Vlado smo zaprosili za dodatna pojasnila o tem, koliko odmerkov cepiva nam pripada po evropski strategiji in koliko cepiva Moderne bomo naročili.
Kot so nam pojasnili na ministrstvu za zdravje, je Evropska komisija s proizvajalcem cepiva Moderna sklenila dogovor za 80 milijonov odmerkov z možnostjo povečanja še za dodatnih 80 milijonov odmerkov. Od tega Sloveniji pripada 369.767 odmerkov oziroma še enkrat več glede na dodatnih 80 milijonov odmerkov, so pojasnili na MZ. Skupno torej 739.534 doz, kolikor jih vlada namerava naročiti.
"Proizvajalec cepiva Moderna je sporočil, da bo v prvih dveh mesecih vsem državam članicam lahko zagotovil le manjše količine svojega cepiva in Sloveniji bo lahko v prvih dveh mesecih dobavil le 26.000 odmerkov. Koliko odmerkov bo lahko zagotovil od marca naprej, predstavniki Moderne še niso sporočili in enako velja za vse države članice EU," so poudarili na ministrstvu. Prvih 1000 odmerkov naj bi prejeli že v začetku prihodnjega tedna.
Dodali so, da če bi si vse države članice EU, seveda tudi Slovenija, želele prejeti celotno količino odmerkov, ki pripada posamezni državi članici glede na razdelilnik, in to ne glede na višino cene. "Kot je sporočila Moderna Evropski komisiji in vsem državam članicam EU, imajo omejene zmožnosti proizvodnje cepiva in s tem tudi preskrbe trga EU. Upamo, da bo v kratkem Moderni uspelo povečati proizvodne zmožnosti in s tem preskrbo s svojimi cepivi," so še poudarili na ministrstvu.
Kaj pa Pfizerjevo cepivo?
Nemški Spiegel poroča, da se podobno kot z Moderninim dogaja tudi s Pfizerjevim cepivom. Od 100 milijonov doz Pfizerjevega cepiva, ki ga je EU naročila konec 2020, naj bi Nemčiji pripadalo 18,6 milijona odmerkov, a naj bi si jih zagotovila že več kot 25 milijonov. Prav tako naj bi si več tega cepiva zagotovila Francija. Po drugi strani pa si Poljska, Belgija, Češka, Estonija, Bolgarija, Slovaška in Slovenija iz te pošiljke niso zagotovile nič, piše Spiegel, ki se sklicuje na nemške vladne vire. Sloveniji naj bi sicer pripadalo okoli 400.000 odmerkov po evropskem ključu.
Janša je te navedbe zanikal. Zapisal je, da Slovenija sodeluje v skupni dodatni nabavi Evropske komisije, in ponovil, da je Slovenija naročila dodaten milijon odmerkov Pfizerjevega cepiva. Podobno so odgovorili tudi na ministrstvu za zdravje: "Evropska komisija je vse države članice pozvala, naj sporočijo interes za nabavo dodatnih odmerkov proizvajalca BioNTech/Pfizer – Slovenija se je odzvala in sporočila svoj interes, in sicer za 1 milijon dodatnih odmerkov cepiva proti covidu-19 navedenega proizvajalca."
Po 'ostankih' naj bi posegale bogatejše države EU
Nemčija s tem tehnično krši strategijo Evropske komisije glede cepiva, saj so se članice strinjale, da si bodo solidarno razdelile cepivo proti koronavirusu in da se ne bodo na lastno pest dogovarjale in pogajale s proizvajalci cepiv, piše Politico. A neimenovani evropski uradnik je dejal, da takšna poteza ni v nasprotju z evropskim dogovorom, saj bo Nemčija dodatne doze dobila šele po tem, ko bodo razdeljene vse doze po načrtu Evropske komisije.
Poleg Nemčije naj bi po teh dodatnih odmerkih iz "ostankov" drugih držav posegali tudi Francija in Danska.
Jasno je, da po dodatnih odmerkih posegajo države, ki lahko globlje sežejo v žep. Modernino cepivo je namreč najdražje od treh cepiv, ki so trenutno oziroma bodo kmalu dovoljena za uporabo v EU. Za odmerek Moderninega cepiva je treba odšteti skoraj 15 evrov, za odmerek Pfizerjevega cepiva 12 evrov, za odmerek cepiva AstraZenece (ki naj bi ga v EU odobrili še ta mesec) pa manj kot dva evra.
Kot je v petek pojasnila vlada, je bilo v Sloveniji do zdaj razdeljenih nekaj več kot 33.000 odmerkov cepiva, Slovenija pa se po besedah Janše dogovarja za naročilo še milijona odmerkov Pfizerjeva cepiva. Naslednjih 16.500 odmerkov cepiva Slovenija pričakuje v prihodnjem tednu, ko se bo začelo cepljenje najstarejših tudi v zdravstvenih domovih. Sredi decembra je vlada sicer napovedovala, da bo Slovenija do konca marca leta 2021 dobila 247 tisoč odmerkov cepiva, kar zadostuje za približno 120.000 ljudi.
KOMENTARJI (589)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.