Ali bo sploh še možno opraviti samoplačniški PCR-test? Tudi zasebniki so namreč vzorce pošiljali v državne laboratorije. V večerni oddaji 24UR ZVEČER je državni sekretar Vindišar še včeraj dejal dejal: "Odločili smo se, da glede na kapacitete in dostopnost PCR-testov te prednostno namenimo za bolnike, ki so v bolnišnicah, in za tiste, ki potencialno tja lahko pridejo, tako da kar se tiče javnega sistema, prednost sedaj dajemo tem. Ljudje, ki bodo to potrebovali za druge namene, bodo morali poiskati druge rešitve. Prepričan sem, da bodo tudi zasebniki našli neko pot, rešitev, do izvedbe teh testiranj, nenazadnje, tudi mi se trudimo, da bi našli takšno pot v tujini."
Danes pa so z ministrstva za zdravje sporočili, da "moramo poskrbeti za vse prebivalce Slovenije, tudi za tiste, ki so bili v času nastopa 5. vala v tujini in potrebujejo za vračanje v domovino negativen PCR -test ali pa za številne naše gospodarstvenike in poslovneže, ki potrebujejo PCR-test za poslovno potovanje v tujino. Zavedamo se tudi, da imajo naši prebivalci določene načrtovane obveznosti, tudi vplačane."
Kot zagotavljajo, ključna izvajalca PCR-testiranj IMI in NLZOH maksimalno sodelujeta in bosta po svojih najboljših močeh izvajala samoplačniške teste: "Potrebno pa se je dovolj zgodaj z izvajalcem testa dogovoriti, za katere obdobje nekdo potrebuje test, ker če ga potrebuješ v roku 48. ur, test po 49 ur ne koristi. Izvajalci bodo od obeh laboratorijev dobili navodila, kako se organizirati, da bodo te stvari normalno tekle."

Danes smo tako na številne ponudnike samoplačniškega testiranja pošiljali vprašanja, ali je še vedno možno opraviti samoplačniški PCR-test, a večine odgovorov še nismo prejeli.
So pa nam v Zdravstvenem zavodu Zdravje pojasnili, da je pri njih še vedno možna samoplačniška storitev in da vzorce pošiljajo v tri laboratorije – NZLOH, IMI in Golnik ter da niso prejeli še nobenih navodil, da laboratoriji vzorcev ne sprejemajo.
Iz podjetja Adria Lab pa so nam odgovorili, da je čas do prejema izvida podaljšan: "Pri nas je možno opraviti samoplačniški bris le za poslovne namene ali namene potovanj. PCR testov ne delamo sami, ampak jih pošiljamo na IMI."
Prav tako smo naslovili novinarska vprašanja na vse tri laboratorije, ali bodo zavračali vzorce zasebnikov. Iz Golnika so sporočili, da je pri njih PCR testiranje prioritetno za potrjevanje bolezni pri bolnikih in zaposlenih. Preostanek kapacitet pa bodo ponudili drugim izvajalcem zdravstvenih dejavnosti za potrjevanje okužbe pri bolnikih.
Spremenjen protokol PCR-testiranja
Od danes torej velja spremenjen protokol PCR-testiranja. Zaradi naraščanja števila okužb je, razen za rizične skupine, PCR-testiranje namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta.
Slovenski laboratoriji so namreč na meji zmogljivosti. Kot je že včeraj ponazoril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, "največja laboratorija IMI in NLZOH sta prej v enem letu opravila cca. 10.000 preiskav, kar v današnjih dneh naredita v enem delovnem dnevu."

KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.