"Odlične novice glede cepiva J & J," je na novinarski konferenci dejala vodja univerzitetnega oddelka za nalezljive bolezni Jeanne Marrazzo in navedla dve nedavni raziskavi – ena je pokazala, da cepivo ustvari močan imunski odziv na covid-19 na splošno in da zaščita traja vsaj osem mesecev, rezultati druge pa so dokazali, da učinkuje tudi proti različici delta, pred katero zdaj trepeta ves svet, saj velja za najbolj nalezljivo od vseh.
"Glavno sporočilo je, da to cepivo vsaj za zdaj ustvarja res dobro in dolgo imunost. Videti je, da ima tudi pri različici delta okoli 90-odstotno učinkovitost, kar je zelo podobno kot mRNA cepiva in to so res dobre novice," je povzela.
Cepivo Janssen je zaenkrat edino, ki ga prejemniki prejmejo le v enem odmerku, Marrazzova pa meni, da zaradi dokazane učinkovitosti ni zelo verjetno, da bi ljudje kmalu potrebovali še en poživitveni odmerek.
Glede dodatnih odmerkov se po svetu namreč zdaj pojavljajo mešana sporočila. Ameriško ministrstvo za zdravje je v ponedeljek sporočilo, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 trenutno ni potreben, proizvajalec Pfizer pa je prejšnji teden napovedal, da bo zaprosil za odobritev tretjega odmerka svojega cepiva proti covidu.
Marrazzova je sicer omenila tudi preliminarne raziskave o mešanju različnih vrst cepiv, ki kažejo, da bi odmerek mRNA cepiva, kot sta denimo Pfizer in Moderna, po prejetem vektorskem cepivu Janssen imunski odziv na covid-19 lahko še močno povečal.
Cepivo deluje tako, da telo pripravi na to, da se brani pred covidom-19. Sestavljeno je iz drugega virusa (adenovirusa), ki je bil spremenjen tako, da vsebuje gen za tvorbo beljakovine bodice virusa SARS-CoV-2. To je beljakovina na površini virusa, ki jo ta potrebuje za vstop v telesne celice. Adenovirus prenese gen virusa v celice cepljene osebe. Celice lahko nato gen uporabijo za tvorbo beljakovine bodice. Imunski sistem osebe bo to beljakovino bodice prepoznal kot tujek, začel izdelovati protitelesa in aktiviral celice T (bele krvne celice), da jo napadejo. Če bo kasneje oseba v stiku z virusom SARS-CoV-2, bo njen imunski sistem prepoznal to beljakovino na virusu in bo že pripravljen telo zaščititi pred njim.
Pozneje zaščita še močnejša
Vodja univerzitetnega oddelka za raziskovanje cepiv na omenjeni univerzi Paul Goepfert pa je dodal, da se je izkazalo tudi, da učinkovitost Janssenovega cepiva s časom pravzaprav narašča. "Protitelesa dejansko lahko postanejo še močnejša," je navedel rezultate raziskave, ki je pokazala, da je zaščita po osmih mesecih še boljša kot po enem mesecu od cepljenja.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.