Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci, ki je potekala ob 15. uri na Brdu pri Kranju, povedal, da se ukrepi ne bodo več sproščali ali zaostrovali na ravni regij, temveč na ravni celotne države. In nadaljeval: "Glede dekonstruktivne nezaupnice, ki se napoveduje že od aprila in ki naj bi bila zdaj končno vložena: po našem mnenju ne sme zavirati našega dela, dela vlade in koalicije, ker bi bilo to neodgovorno. Razumemo, da morajo tisti, ki so se tukaj zaplezali, na nek način ta postopek končati, v situaciji, kakršna je, je na nek način tudi prav, da se preštejemo," je dejal Janša.
"Jasno je, da iz tega ne bo nič," je še dejal in dodal, da bo "tudi po tem glasovanju, ki, kar zadeva želje predlagateljev, ne bo uspešno, imela Slovenija še vedno iste težave, bomo sredi epidemije, še vedno bomo v situaciji, ko bo treba združiti moči in s temi združenimi močmi skupaj pripraviti izhodno strategijo".
Dotaknil se je tudi projekta vodenja Sveta EU. Spomnil je, da je koalicija maja lani k sodelovanju povabila vse parlamentarne stranke in da bodo na začetku prihodnjega tedna ta poziv ponovno dobile. "Kot veste, je bil odgovor na naš prvi poziv k sodelovanju, podan maja lani, v glavnem zavrnjen," je izpostavil.
Na vprašanje, ali bo k sodelovanju povabil poslansko skupino DeSUS ali celotno stranko, pa je Janša odgovoril, da je DeSUS "suverena stranka, poslanci so suvereni in glasujejo po vesti".
Kar se tiče odziva ostalih strank, ki doslej niso sprejele vabila za sodelovanje v partnerstvu za razvoj, pa da bodo o odzivih sodili potem, ko bodo. "Koalicija, ki ima večino, ponuja dobronamerno roko tistim, ki nimajo večine oziroma imajo vse manj glasov za to tragikomedijo, ki jo izvajajo. S tem sodelovanjem lahko samo dobimo, še največ lahko dobi opozicija," je še dejal Janša.
"SMC ne podpira projekta KUL"
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek pa je poudaril, da so "stranka liberalnega centra, ki lahko sodeluje z levimi in desnimi". A že v naslednjih stavkih izpostavil tudi, da imajo "sveže izkušnje s trenutno levo opozicijo" in da vanjo nimajo zaupanja. SMC ne podpira projekta KUL, je bil jasen Počivalšek. "Me pa veseli, da se bomo končno prešteli in to sago ali farso, ki traja od lanske pomladi, zaključili. Čas je, da se preseka umetno ustvarjanje vladne krize," je še povedal Počivalšek.
"Skrbi nas radikalizacija opozicije"
Matej Tonin iz Nove Slovenije pa je glede situacije v koaliciji dejal, da jih v njegovi stranki "skrbi radikalizacija opozicije, neprimeren in zelo oster diskurz v parlamentu, ki se odraža v dejanjih v družbi". To, kar se dogaja z napadi na zavode, pelje na stranpota, ki za demokratično družbo niso primerna, je še izpostavil Tonin.
"Nekateri nastopi parlamentarnih skupin v parlamentu so dobesedna grožnja za demokracijo (...) Veseli smo, da bo čim prej prišlo do konstruktivne nezaupnice, da se vendarle preštejemo in da se kot koalicija konsolidiramo. Najprej se je dolžna konsolidirati koalicija, nato pa k sodelovanju povabiti celotno konstruktivno opozicijo," je še dejal Tonin.
Spomnimo
Predlog nezaupnice vladi Janeza Janše bodo stranke Koalicije ustavnega loka (KUL) ponovno vložile predvidoma v sredo prihodnji teden. Kot je predsednik DeSUS in potencialni kandidat za predsednika vlade Karl Erjavec zatrdil po torkovem sestanku s strankinimi poslanci, so slednji enotni in tudi enotno podpirajo konstruktivno nezaupnico.
Opozicija na vlado stopnjuje pritisk tudi z interpelacijami. Poslanci Levice, LMŠ, SD in SAB so interpelaciji ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja ter ministrice za izobraževanje Simone Kustec že vložili, v petek pa jo bodo vložili še zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.