Predsednik vlade Janez Janša in podpredsednika vlade Matej Tonin ter Zdravko Počivalšek so na novinarski konferenci spregovorili o aktualnih epidemioloških razmerah in drugih aktualnih temah.
Janša je uvodoma povedal, da je sedaj, ko imamo na voljo dovolj cepiva in ko lahko ljudje izbirajo med cepivi, odgovornost na vsakemu posamezniku, da zaščiti sebe in svoje bližnje, hkrati pa tudi omogoči odprtost javnega življenja. "Na voljo imamo dovolj instrumentov, da nam ni treba ponovno zapirati javnega življenja, omejevati gibanja, omejevati določenih gospodarskih dejavnosti in še posebej storitvenih, ki so bile v epidemiji covida-19 najbolj prizadete. Čas je, da združimo moči in dosežemo čim večjo precepljenost prebivalstva," je dejal. Podobno je pred dnevi smer koronapolitike napovedal tudi avstrijski kancler Sebastian Kurz.
Premier je pozdravil skupno izjavo vseh poslanskih skupin v državnem zboru, "ki so danes skupaj končno zmogle podpis pod izjavo, s katero vse politične skupine v slovenskem parlamentu pozivajo k cepljenju in se enotno pridružujejo tem naporom". Osebno misli, da je to velika stvar in da je prišla še v pravem času.
Glede nadaljnjih ukrepov bo Slovenija po njegovih besedah sledila priporočilom Evropske komisije. Kot je pojasnil, je bil v skoraj rekordnem času dosežen dogovor in sprejeta uredba o enotnem evropskem covidnem potrdilu. "Evropska regulativa je ta instrument določila kot obvezen pri prehodu notranjih meja, za uporabo tega instrumenta pri nacionalnih ukrepih pa je to prepuščeno državam, je pa priporočljivo, da se uporablja čim širše. Danes, po razpravi na vladi, lahko rečem, da bomo sledili smeri – čim več odprtega, čim več dostopnega, brez omejitev, ampak ob pogoju PCT. Ukrepi bodo šli v smer – kdor je cepljen, testiran ali prebolevnik, bo imel čim manj ali celo nič ovir pri javnem življenju in uporabi storitev, ki jih je bilo do zdaj treba omejevati." To bo veljalo tudi v šolstvu, le da so tam starostne omejitve, je še dodal.
Glede na to, da je cepljenje brezplačno, testiranje od sredine avgusta naprej ne bo več brezplačno, je še napovedal Janša. Še naprej pa bo brezplačno PCR testiranje in testiranje v okviru zdravstva. "Za testiranja smo do sedaj porabili 60 milijonov. Ali v času, ko imamo na voljo brezplačno cepljenje, lahko zahtevamo od tistih, ki so cepljeni, da plačujejo teste za tiste, ki se ne odločijo za cepljenje? Trend v Evropi je, da testiranje ni več brezplačno."
Se pa v Sloveniji po njegovih besedah "ne nagibamo k temu, da uzakonimo obvezno cepljenje". Zagotovo pa smo dolžni ravnati tako, da ne bo tisti, ki se obnaša odgovorno, plačeval za tistega, ki se ne, je še poudaril.
Po besedah Tonina si vsi skupaj želijo, da bi bila letošnja jesen drugačna kot lani, da bo življenje teklo normalno, da bodo stvari odprte, brez omejevanja javnega življenja. "Vsekakor je prišel čas, da odgovornost za prihodnost prevzamemo v svoje roke," je pozval in opozoril, da je zdaj bolj kot država odgovoren posameznik.
"V NSi bomo na strani tega, da se javno življenje ne zapira dodatno, ampak da se striktno upoštevajo PCT-pogoji." Če bomo ta pogoj uveljavili v naši družbi, je to najboljši in najbolj enostaven način, da ohranimo čim bolj normalno življenje, s čim manj omejitvami in tako prispevamo k temu, da bo gospodarstvo začelo intenzivno okrevati in da se bo okrepil tudi zdravstveni sistem, je pojasnil.
Opozoril je, da je prišel trenutek, ko je treba umirjati napetosti. "Stvari so se pregrele in zato je bolje narediti kakšen korak nazaj, da bomo jutri lahko naredili dva koraka naprej."
Počivalšek pa je povedal, da se bo kot gospodarski minister boril za to, da bo ostalo gospodarstvo odprto, ne glede na razvoj dogodkov. Po njegovih besedah je čas za gospodarsko okrevanje in zeleno ter digitalno preobrazbo, ki bo omogočila razvoj za vse regije.
Skrb za zaščito proti covidu je v prvi vrsti odgovornost vsakega posameznika, je poudaril. "Jaz sem se cepil in to priporočam tudi drugim. Je pa to vsekakor stvar svobodne odločitve," je še dejal.
Vlada podaljšala ukrepe do 25. julija
Vlada je sicer na današnji seji podaljšala veljavnost obstoječih ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusne okužbe do 25. julija. Do takrat ostajajo v veljavi ukrepi iz odlokov o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov, kulturnih storitev končnim uporabnikom in kolektivnem uresničevanju verske svobode.
Prav tako se podaljšuje veljavnost odlokov o začasni omejitvi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb ter začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe, pa tudi o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov, o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah ter o omejitvah in načinu izvajanja ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil, so zapisali v sporočilu po seji vlade.
KOMENTARJI (3283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.