Če bodo dobave cepiv, ki so načrtovane, realizirane, lahko že do začetka poletja dosežemo 70-odstotno precepljenost prebivalstva, je na novinarski konferenci na Brdu pri Kranju povedal premier Janez Janša. Izvajalci cepljenja imajo sicer po njegovih besedah navodilo, naj se pri cepljenju dosledno upošteva prednostni vrstni red.
Po besedah Janše ima Slovenija za letos naročenih in odobrenih 2,75 milijona odmerkov cepiva podjetij Pfizer in BioNTech, 470.000 odmerkov cepiva podjetja Moderna. Skupno gre za 3,2 milijona odmerkov, ki bodo zadostovali za cepljenje 1,6 milijona ljudi.
Slovenija ima naročenih tudi nekaj manj kot 1,4 milijona odmerkov cepiva podjetja AstraZeneca, nekaj več kot milijon odmerkov cepiva podjetja CureVac in 940.000 odmerkov cepiva podjetja Janssen. Trenutno najbližje odobritvi je cepivo AstraZenece, o katerem naj bi Evropska agencija za zdravila po besedah Janše odločala 29. januarja.
Povedal je še, da imajo izvajalci cepljenja navodilo, naj se dosledno upošteva vrstni red, določen v evropski in nacionalni strategiji cepljenja. Ta upošteva načelo, da cepivo najprej dobijo tisti, ki so najbolj ogroženi in pri katerih obstaja večje tveganje za potek bolezni.
Navodilo je tudi, naj imajo izvajalci cepljenja vnaprej pripravljene sezname oseb iz iste prioritetne skupine, ki je po strategiji na vrsti za cepljenje, in ki jih lahko takoj pokličejo, če jim zaradi neudeležbe vabljenih ali drugih razlogov ostanejo odmerki cepiva.
Navodilo je tudi, naj izvajalci izkoristijo šesti odmerek cepiva podjetij Pfizer in BioNTech.
Po Janševih besedah cilji, ki naj bi jih v četrtek potrdil virtualni vrh EU, predvidevajo, da bi v EU do marca cepili vse zdravstvene delavce in vse starejše od 80 let, do poletja pa nato najmanj 70 odstotkov celotnega prebivalstva. Ob pogoju, da bodo dobave cepiv takšne, kot so sporočene, bi lahko v Sloveniji ta cilj dosegli tudi že nekoliko prej, je dodal.
Odzval se je tudi na nekatere pomisleke glede zanesljivosti hitrih testov, ki jih je kupila Slovenija. "Podatki pristojne institucije kažejo, da so ti testi uporabni za namen, za katerega se uporabljajo, nikoli pa ni bilo rečeno, da so 100-odstotni," je dejal. Podobne teste po njegovih besedah uporabljajo po vsej Evropi.
Za t. i. angleški cev koronavirusa pri nas pa je dejal, da so vsi, ki se pri nas ukvarjajo s covidom-19, prepričani, da ga imamo pri nas že nekaj časa. Čudno bi namreč bilo, da je povsod v naši okolici, le pri nas ne, je dejal.
Tri tedne od začetka cepljenja
Cepljenje proti covidu-19 smo v Sloveniji začeli 27. decembra, torej pred tremi tedni. Najprej so cepili stanovalce domov za starejše, sledili so najbolj izpostavljeni zaposleni v zdravstvu in domovih, nato pa drugi zdravstveni delavci in starejši prebivalci, ki ne živijo v domovih za starejše.
Slovenija je sicer v preteklih tednih prejemala okoli 16.500 odmerkov cepiva na teden, ta teden pa polovico predvidene pošiljke. S to pošiljko bodo, kot so v ponedeljek pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), cepili tiste, ki so prvi prejeli cepivo. Izvajalci cepljenja bodo tako prejeli enako število stekleničk kot od 27. do 31. decembra. V nekaterih zdravstvenih ustanovah so že v ponedeljek začeli cepiti z drugim odmerkom.
NIJZ naslednjo dobavo Pfizerjevega cepiva pričakuje v ponedeljek, 25. januarja, informacije o količini pa na NIJZ še nimajo. Pri Pfizerju in BioNTechu pa so zagotovili, da se bodo prihodnji teden vrnili na prvotne količine dobav za EU.
V prejšnjem tednu je Slovenija prejela tudi prvo pošiljko Moderninega cepiva. Šlo je za 1200 odmerkov cepiva, pri čemer so 600 odmerkov že porabili, preostalih 600 pa bo namenjenih drugemu odmerku. Naslednjo pošiljko 2000 odmerkov tega cepiva predvidoma pričakujejo v ponedeljek, 25. januarja. Po podatkih registra cepljenja se je do zdaj v Sloveniji cepilo več kot 42.000 ljudi oz. dva odstotka prebivalstva.
KOMENTARJI (456)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.