Italijanski zdravnik in profesor dr. Matteo Bassetti, vodja oddelka za nalezljive bolezni v bolnišnici v italijanski Genovi, je za britanski časnik The Telegraph spregovoril o trenutnih razmerah v Italiji, ki je ena najhuje prizadetih evropskih držav zaradi koronavirusa. Po njegovem mnenju je virus v zadnjih mesecih iz 'agresivnega tigra' oslabil v 'divjo mačko', ki ni tako nevarna.
Zdravnik namreč opaža, da so se razmere v Italiji bistveno izboljšale. V začetku marca in aprila so v bolnišnice prihajali posamezniki s težko obliko bolezni, potrebovali so kisik, pri nekaterih se je razvila tudi pljučnica. Zdaj pacienti lažje prebolijo covid-19. "Celo starejši bolniki, stari med 80 in 90 let, lahko samostojno dihajo. Isti bolniki bi na začetku epidemije umrli v dveh ali treh dneh," je povedal Bassetti.
Razlogov za oslabitev virusa je po njegovem mnenju več. Lahko je virus mutiral, posledično pa je manj smrtonosen, ali pa smo izboljšali načine zdravljenja okuženih posameznikov. Bassetti vzrok za manjšo agresivnost virusa vidi tudi v družbeni distanci. Posledica te je t. i. manjša virusna obremenitev oziroma vnos manjših količin virusa v telo. V Italiji so sicer zabeležili več kot 230.000 okužb in 34.000 smrtnih žrtev.
Tako velika smrtnost je po mnenju znanstvenikov mešanica velikega števila starejših prebivalcev, širjenja virusa na podeželju in nenadnost izbruha.
Bassetti je v pogovoru za britanski časnik še dejal, da bi lahko virus posledično izginil tudi brez cepiva. Zaradi svojih pogledov na pandemijo koronavirusa je bil italijanski zdravnik tarča kritik, češ, da je preveč optimističen. Večina znanstvenikov je namreč prepričanih, da dokazov, ki bi potrjevali njegove ideje, ni.
Dr. Gideon Meyerowitz-Katz z univerze Wollongong v Avstraliji je za britanski DailyMail dejal, da se mu zdi ideja o tem, da bi virus izginil, dvomljiva. Kot je opozoril, Italija, ki je bila eno največjih evropskih žarišč koronavirusa, še vedno beleži nove primere in smrti, kar pomeni, da virus še naprej predstavlja nevarnost. Vendarle je upad okužb v Italiji očiten, prav tako beležijo tudi manj smrti. Včeraj so zabeležili 221 novih primerov in 23 smrti.
Tudi drugi epidemiologi se strinjajo, da virus po vsej verjetnosti ne izgublja na moči. Dr. Oscar MacLean z univerze Glasgow je dodal, da je oslabitev virusa z mutacijami mogoča, a bi teorija potrebovala tudi znanstvene dokaze. Bassettijeve izjave je označil kot 'nevarne'.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.