Prav tako bo od 2. avgusta v Črni gori vstop v notranjost gostinskih lokalov dovoljen samo cepljenim proti covidu-19, tistim, ki bodo imeli negativni PCR test na okužbo z novim koronavirusom in prebolevnikom, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
V Črni gori so v zadnjih treh dneh povprečno potrdili približno 60 novih okužb dnevno, kar je največ v zadnjih dveh mesecih. Najpogosteje za covidom-19 trenutno v Črni gori zbolevajo mladi in necepljeni do 29 let. Epidemiološke razmere v državi so sicer še vedno ugodne, tako po navedbah črnogorskih oblasti kot Svetovne zdravstvene organizacije. V Črni gori doslej tudi še niso uradno potrdili prisotnosti bolj nalezljive različice delta. Doslej so na okužbo z novim koronavirusom testirali 11.450 turistov, pozitivnih jih je bilo 153.
V Črni gori so doslej z dvema odmerkoma cepiva proti covidu-19 cepili 35 odstotkov odraslih. Okužbo z novim koronavirusom so doslej potrdili pri približno 15 odstotkih prebivalcev. Od začetka epidemije covida-19 v državi je umrlo 1624 covidnih bolnikov.
Italija uvaja obvezno potrdilo o cepljenju proti covidu-19
Italijanska vlada je v četrtek zvečer napovedala, da od 6. avgusta dalje uvaja obvezno potrdilo o cepljenju proti novemu koronavirusu. "Ljudje v Italiji bodo kmalu za vstop v telovadnice, bazene, muzeje, kinodvorane, gledališča, športne stadione in druga javna prizorišča, vključno z notranjostjo barov in restavracij, potrebovali dovolilnico," je na novinarski konferenci izjavil minister za zdravje Roberto Speranza.
Po navedbah ministrstva za zdravje bo v Italiji covidno potrdilo začelo veljati 14 dni po prejemu prvega odmerka. Za tamkajšnje prebivalstvo bo tako en odmerek cepiva zadostoval za obisk notranjosti restavracije. V primeru, da kasneje cepljenje ne bo zaključeno, bo potrdilo razveljavljeno, je sporočil tiskovni predstavnik ministrstva.
Vlada je razpravljala tudi o uvedbi zelenega potrdila za domače lete in vlake na dolge razdalje, vendar pa ta uredba ni bila vključena in bo po poročanju italijanskih medijev obravnavana kasneje. Nočni klubi pa naj bi ostali popolnoma zaprti, poročajo tuji mediji.
Izredno stanje bo v Italiji medtem podaljšano do 21. decembra, so potrdili v sporočilu za javnost, kar vladi omogoča, da v prihodnjih mesecih še naprej uveljavlja zdravstvene ukrepe.
Približno 2000 nasprotnikov covidnega potrdila se je v včeraj zvečer zbralo v italijanskem mestu Torino in nasprotovalo strožjim pravilom za vstop v restavracije in bare. Protest je sledil četrtkovi odločitvi italijanske vlade premierja Maria Draghija o zaostritvi pogojev za vstop v restavracije in bare zaradi naraščajočih stopenj okužb v državi. V Italiji so v četrtek zabeležili dobrih 5000 primerov novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 15 covidnih bolnikov.
Okužbe v Italiji znova naraščajo, poganja pa jih različica delta. V zadnjem tednu se je število novih primerov podvojilo, včeraj pa so poročali o več kot 5000 okužbah. Italija je sicer od začetka izbruha potrdila več kot 4,3 milijona okužb ter skoraj 128 tisoč smrti zaradi covida-19. V četrtek so v Italiji z okoli 60 milijoni prebivalci potrdili 5057 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 15 covidnih bolnikov. V Italiji je precepljenih več kot 53 odstotkov vseh, ki so starejši od 12 let.
V celoti je trenutno cepljena približno polovica Italijanov. Premier Mario Draghi pa je desne politike obtožil, da so mlade odvračali od cepljenja. Poudaril je, kako pomembna so cepljenja za ponovni zagon gospodarstva, in dejal, da je treba razširiti zahtevo po zelenih kartah, "da bodo gospodarske dejavnosti odprte". Razširjena uporaba covidnega potrdila ni samovoljno dejanje, ampak pogoj za odprtje države, je svojo odločitev utemeljil Draghi
Nemčija zaostrila vstopne pogoje iz Španije in Nizozemske
Nemčija je danes uvrstila Španijo in Nizozemsko med območja z visoko incidenco okužb z novim koronavirusom, kar pomeni, da bodo morali vsi necepljeni potniki, ki prihajajo iz teh dveh držav, ob vstopu v državo v karanteno za najmanj pet dni. Nemčija se je za poostrena pravila ob vstopu iz Španije in Nizozemske odločila v času poletnih počitnic, ko številne nemške družine počitnikujejo na obalah Španije ali nizozemskega Severnega morja. V Nemčiji je sicer precepljenih skoraj polovica odraslih, med mlajšimi od 18 let pa le dva odstotka.
Nova pravila bodo začela veljati prihodnji torek. Obvezna karantena ne bo velja za tiste necepljene potnike, ki so preboleli covid-19 v zadnjih šestih mesecih, na spletni strani poroča Reuters. V Španiji v zadnjih tednih beležijo skokovit porast novih okužb, te so se od sredine junija do sredine julija povečale kar za petkrat. V zadnjih 14 dneh so v Španiji na 100.000 prebivalcev potrdili 624 novih okužb z novim koronavirusom, na Nizozemskem 670, v Nemčiji pa le 17.
O hitrem povečanju števila novih okužb z novim koronavirusom sicer poročajo tudi iz med turisti priljubljene Italije. Sedemdnevne incidenca se je tam povzpela na 41 okužb na 100.000 prebivalcev. Še teden prej je bila 19. Med okužbami prevladuje različica delta, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Sydneyju zaradi novega izbruha koronavirusa razglasili izredne razmere
Zaradi hitrega porasta okužb z novim koronavirusom so v Sydneyju razglasili izredne razmere, so danes sporočile oblasti avstralske zvezne države Novi Južni Wales. Tamkajšnje oblasti so priznale, da enomesečno zaprtje ni ustavilo širjenja različice delta in zaprosile za pomoč Canberro. Razglasitev nacionalnih izrednih razmer bi lahko privedla v večjo vpletenost avstralske vlade pri obvladovanju krize.
Virus je treba omejiti, je dejala premierka Novega južnega Walesa Gladys Berejiklian. "Ni dvoma, da se številke ne premikajo v pravo smer," je dodala. V Sydneyju so v zadnjem dnevu potrdili 136 okužb, kar je rekordno število za ta izbruh.
Skupno so v okviru zadnjega izbruha potrdili že 1782 okužb, virus pa se širi že skoraj povsod, čeprav za velik del te zvezne države velja ustavitev javnega življenja. Ker zaprtje ni prineslo želenega učinka, se želijo sedaj osredotočiti na cepljenje. Kljub temu pa je Berejiklianova posvarila, da bi se lahko omejitve podaljševale vse do oktobra.
V Avstraliji je proti covidu-19 precepljenih le 12 odstotkov prebivalcev, predvsem zaradi težav z dobavo cepiva družbe Pfizer in dvomov glede varnosti cepiva družbe AstraZeneca.
Avstralski premier Scott Morrison se je v četrtek opravičil zaradi počasnega cepljenja in priznal, da niso dosegli zastavljenih ciljev. "Prevzemam odgovornost za program cepljenja. Prevzemam tudi odgovornost za izzive, ki smo jih imeli," je povedal.
Zaradi zaostritve razmer je novozelandska premierka Jacinda Ardern napovedala prekinitev potovalnega mehurčka med državama za najmanj osem tednov. Tako Avstralci ne bodo smeli vstopiti v Novo Zelandijo brez karantene, bodo pa uredili povratne polete za Novozelandce v Avstraliji, je dodala.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.