Do zdaj sta bila v okviru ukrepov proti koronavirusu vstop v Italijo in potovanje med deželami mogoča le v izjemnih primerih. V domovino so se denimo iz tujine lahko vrnili italijanski državljani, pa tudi tujci, ki imajo bivališče v Italiji.
Po novem bo meja odprta za državljane drugih držav članic Evropske unije, pa tudi San Marina in Vatikana. Po 3. juniju ob vstopu v državo ne bo več potrebna karantena. Za dva tedna bo obvezna samo za tiste, ki bi imeli stike z okuženimi z novim koronavirusom ali bi bili samo okuženi. Tudi v prihodnje bodo na podlagi ocene epidemiološkega tveganja na posameznih območjih mogoče spremembe najnovejšega odloka, poudarja italijanska vlada.
Odločitev vlade pomeni velik korak v prizadevanjih Italije, da po več kot dveh mesecih zaprtja znova odpre svoje gospodarstvo.
Italija je kot prva država v Evropi uvedla stroge pogoje karantene, potem ko se je februarja na severu pojavilo več izbruhov novega koronavirusa. Na začetku maja je nato država začela ukrepe rahljati – 4. maja so se denimo odprli tovarne in parki.
Nekatere dežele pozivajo k hitrejšemu odpiranju, a premier Giuseppe Conte vztraja pri postopnem pristopu, da bi se izognili drugemu valu okužb. 18. maja naj bi se odprle trgovine in restavracije, na isti dan se katoliška cerkev ob upoštevanju strogih ukrepov pripravlja na vnovičen začetek obhajanja maš. Tudi druge veroizpovedi bodo lahko znova izvajale obrede.
Vlada se je za sproščanje omejitev na meji odločila v trenutku vse nižje stopnje širjenja okužbe in vse nižjega števila umrlih zaradi covid-19. Medtem ko je še 27. marca v državi bolezen terjala več kot 900 življenj, so oblasti v petek poročale o 262 smrtnih žrtvah. Vsega skupaj je v epidemiji umrlo več kot 31.600 ljudi, kar je na svetu tretja najvišja številka za ZDA in Veliko Britanijo.
Avstrija odpira mejne prehode s Češko, Slovaško in Madžarsko
Avstrija bo jutri odprla tudi do zdaj zaprte mejne prehode s Češko, Slovaško in Madžarsko, je danes sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo. "Sočasno z Nemčijo, Liechtensteinom in Švico rahljamo tudi nadzor zdravstvenih oblasti in policije na meji s Češko, Slovaško in Madžarsko," so zapisali. To pomeni, da bo na teh prehodih nadzora manj in ga bodo pristojni izvajali le še naključno. Kot utemeljujejo, bodo s tem olajšali promet z blagom in izboljšali razmere zlasti za delavce migrante in ljudi na območjih ob meji.
Nadzor, ki ga na podlagi stanja na področju migracij policija izvaja na meji z Madžarsko, ostaja v veljavi, so dodali v sporočilu.
V njem notranji minister Karl Nehammer, zunanji minister Alexander Schallenberg in ministrica za evropske zadeve Karoline Edtstadler dodajajo, da se glede tega vprašanja nadaljujejo pogovori s sosednjimi državami. Če bodo epidemiološke razmere to dopuščale, se bodo lahko te meje po njihovih besedah 15. junija v drugem koraku popolnoma odprle. Avstrija je že pred tem za 15. junij napovedala popolno odprtje meje z Nemčijo. Glede Italije pa Avstrija že ves čas izpostavlja drugačnost tamkajšnjih epidemioloških razmer.
Glede meje med Slovenijo in Avstrijo je slovenski notranji minister Aleš Hojs danes dejal, da z našega vidika obstaja velik interes za odprtje. "Imam indice, da bodo Avstrijci – ne glede na to, da bodo po poročanju medijev prioritetno odpirali mejo proti Nemčiji, Švici, Slovaški in Češki – podoben režim vzpostavili tudi proti Sloveniji. Računam, da bomo v naslednjih dneh in tednih to zadevo dogovorili," je povedal po srečanju s hrvaškim notranjim ministrom Davorjem Božinovićem. Spomnil je, da avstrijska stran načrtuje odpiranje svojih drugih meja sredi junija. "Torej je še kar nekaj časa, da take dogovore sklenemo," je dejal.
Premier Janez Janša pa je na Twitterju opozoril, da ni nobenega splošnega odprtja meje z Italijo (in tudi Avstrije in Madžarske), saj je to lahko le dvostranski ukrep. "Dogovori še potekajo, pripravlja in sprejema se administrativna podlaga. Tudi na meji z RH, kjer je sosednja država sprostila ukrepe, še vedno veljajo zdravstvene omejitve," je zapisal. Vladni govorec Jelko Kacin pa je na Twitterju zapisal, da Hrvaška za zdaj sprošča prehod meje za lastnike nepremičnin, plovil, turizem na splošno v večjem obsegu bo sledil, ko s Slovenijo dosežeta dogovor. "NIJZ dela, išče rešitve. Sledile bodo Madžarska, Italija in Avstrija, a prej bo potreben še dogovor z vsako posebej," je zapisal.
Glede na slovenski odlok je med državama odprtih 19 cestnih mejnih prehodov. Za ves promet so odprti mejni prehodi Gornja Radgona, Holmec, Karavanke, Vič, Ljubelj, Trate, Radlje, Svečina, Gederovci, Šentilj (avtocesta in regionalna cesta) in Korensko sedlo. Omejeno, na primer za dnevne migrante, pa so odprti še mejni prehodi Kuzma, Jurij, Jezersko, Pavličevo sedlo, Kramarovci, Gerlinci in Cankova.
Nemčija rahlja mejni režim z Avstrijo in Švico, z Luksemburgom odprla meje
Po podatkih zvezne policije v nemškem mestu Trier so znova odprli 12 mejnih cestnih prehodov z Luksemburgom, tako da potnikom ne bo več treba meje prehajati preko nadzorovanih prehodov.
Vzpostavitev nadzora in zaprtje meja sta bila deležna kritik, saj so bila dovoljena samo nujna potovanja, večinoma tovornjakov, čezmejnih delavcev in medicinskega osebja.
Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je izrazil olajšanje ob vnovičnem odprtju meja. "Bil je že čas, da se je končalo," je dejal. Z nemškim kolegom Heikom Maasom sta se danes sestala na slovesnosti ob reki Moselle na meji med državama.
Kot je ob tem dejal Maas, je odprtje meje z Luksemburgom pomemben znak na poti do postopne normalizacije potovanj v Evropi. "Evropa živi od tega, da je Evropa brez meja," je dejal. Državljani Evrope z mejami ne bodo več razumeli, je nadaljeval in vztrajal pri cilju, da Evropa znova postane to, kar je bila. Ocene, kako dolgo bi lahko trajalo do popolnega odprtja schengenskega območja brez meja, ni želel podati, češ da je to odvisno od uspešnosti boja proti pandemiji.
Nemčija je danes tudi odpravila nekatere omejitve na mejah z Avstrijo in Švico. Mejo je odslej mogoče prečkati v obe smeri za obiske partnerjev, sorodnikov ter udeležbo na pomembnih družinskih dogodkih. Mejo bodo lahko prehajali tudi lastniki nepremičnin, kmetijskih zemljišč in gozdov ter skrbniki živali, je v petek zvečer sporočilo nemško notranje ministrstvo.
Glede na razvoj pandemije novega koronavirusa nemško notranje ministrstvo načrtuje odpravo vseh omejitev potovanj med Nemčijo, Avstrijo, Švico in Francijo 15. junija na podlagi dogovora vseh zveznih dežel. Po podatkih zvezne policije v Posarju pa so že v petek umaknili pregrade na okoli 35 mejnih prehodih med Nemčijo in Francijo. Medtem na meji z Italijo do nadaljnjega ostajajo v veljavi vse omejitve.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.