Avstrija bo v četrtek odprla meje za vse sosednje države, razen za Italijo. Kot je sporočil avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg, bo Dunaj odpravil zdravstveni nadzor na mejah z Nemčijo, Lihtenštajnom, Švico, Slovaško, Slovenijo, Češko in Madžarsko. Še vedno pa na avstrijski meji velja poostreni nadzor za ilegalne migracije.
"Videti je, da so se tudi v Italiji razmere bistveno izboljšale in posamezne dežele, kot je npr. Južna Tirolska, že kažejo dobre številke glede covida-19," je dejal Schallenberg. Dodal je, da je cilj, da se meje z Italijo odprejo takoj, ko bodo številke to dopuščale. Vodja avstrijske diplomacije je utemeljil še, da tudi Švica in Slovenija ne bosta odprle meje z Italijo. Ga je pa avstrijski minister za zdravje Rudolf Anschober dopolnil, da ni izključeno, da bo delno odprtje meje z Italijo avstrijska vlada sprejela 15. junija.
Tudi on je ocenil, da so v Italiji dosegli "velik napredek". Statistika večine italijanskih dežel je "povsem primerljiva z Avstrijo", zaradi česar ni izključil možnosti zgolj regionalnega odpiranja meje, se pa po njegovih besedah zastavlja vprašanje, ali je to tehnično izvedljivo.
V Evropski komisiji so v odzivu na odločitev Avstrije dejali, da na splošno ne komentirajo specifičnih ukrepov posameznih držav. Spomnili so na smernice, po katerih pri ukrepanju članic ne bi smelo biti diskriminacije na podlagi državljanstva, ter na stalne pozive k usklajevanju in medsebojnem obveščanju članic, zlasti sosed.
V primeru kršitev smernic se zavzemajo za dialog. Pojasnili so, da so v minulih tednih že vzpostavili stik s članicami, ki so ubrale pristope v nasprotju s smernicami. V odzivu na konkreten primer Avstrije in Italije, ki ga niso želeli izrecno komentirati, so izpostavili, da dokler odločitve temeljijo na epidemioloških merilih in omenjenih smernicah, se jim ne bi zdele sporne.
Omejitve na mejah pa z današnjim dnem za državljane 24 evropskih držav, med njimi Slovenije, odpravlja tudi Latvija. Državljanom teh držav ne bo treba več v 14-dnevno karanteno.
Slovenija pozdravlja avstrijsko odločitev
Slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo današnjo odločitev Avstrije, da v četrtek odpre meje s Slovenijo. "To je dobra in vesela novica in uspeh slovenske diplomacije, ki si je okoli mesec dni prizadevala, da Avstrija uvidi realno epidemiološko sliko v Sloveniji," je dejal govorec MZZ Aleksander Geržina.
"Epidemiološka slika v Sloveniji je ena najboljših in to dejstvo si je zaslužilo priznanje," je dejal Geržina. Dodal je, da je slovenska diplomacija v to vložila veliko prizadevanj na vseh ravneh, tako da gre po njegovem za velik diplomatski uspeh. Da Avstrija odpravlja zdravstveni nadzor na meji s Slovenijo, je po besedah Geržine pomembno zato, da lahko začnemo državljani Slovenije prosto potovati ob upoštevanju vseh pravil v zvezi s pandemijo covida-19 ter da bodo ljudje končno lahko načrtovali letni dopust, kot so navajeni.
Geržina pričakuje, da bo Slovenija kmalu uvrstila Avstrijo na seznam držav za prost vstop v Slovenijo, na katerem sta že Hrvaška in Madžarska. Priporočilo za to mora dati NIJZ, vlada pa ga sprejme.
Tudi Italija odprla meje
Slovenska zahodna soseda Italija z današnjim dnem odpravlja omejitve za državljane preostalih držav članic EU, Velike Britanije, Norveške in Švice. Po prestopu meje jim ne bo treba za 14 dni v karanteno. Poleg tega je od danes znova dovoljeno gibanje med posameznimi italijanskimi deželami.
"To je tudi pomembno pomirjujoče sporočilo, ki ga pošiljamo vsemu svetu. Država, ki znova začenja in se pripravlja na vrnitev v normalnost," je dodal. "Popolno odprtje države drugim državam kaže enotno in kompaktno Italijo, po kateri se je mogoče svobodno gibati," je poudaril italijanski zunanji minister Luigi di Maio
Dodal je, da danes začenja vrsto srečanj z zunanjimi ministri drugih držav. Popoldne v Rim prihaja vodja francoske diplomacije Jean-Yves Le Drian, v petek bo italijanski zunanji minister obiskal Nemčijo, v soboto pa Slovenijo, kjer se bo srečal z zunanjim ministrom Anžetom Logarjem.
"Cilj tega je pokazati vsem, da je Italija pripravljena sprejeti tuje turiste ob zagotovljeni varnosti in največji možni transparentnosti glede podatkov. Sprejemanje turistov pomeni ponoven zagon našega gospodarstva," je poudaril Di Maio v svojem zapisu na Facebooku.
Nemčija bo 15. junija odpravila opozorilo za potovanja v 29 evropskih držav
Nemška vlada je danes sprejela odločitev, da bo država 15. junija odpravila opozorilo pred potovanji v 29 evropskih držav. Zunanji minister Heiko Maas je dodal, da na seznamu sprva ne bo Norveške in Španije, saj bodo takrat v obeh državah še v veljavi omejitve vstopa zaradi pandemije covida-19. Ob tem je Mass dejal, da bi lahko za Španijo, ki je številka ena med nemškimi turisti, preklicali opozorilo za potovanje 21. junija.
Nemška vlada je še odločila, da bo lahko potovanja v posamezne države ali regije ponovno odsvetovala, če se bo število novih okužb z novim koronavirusom bistveno povečalo. Pri tem se bodo v Berlinu zgledovali po zgornji meji 50 novih okužb na 100.000 prebivalcev v sedmih dneh.
Vodja nemške diplomacije je ob tem na Twitterju objavil, da bo Nemčija 15. junija opozorila pred potovanji v tujino preklicala za članice EU, pridružene članice schengenskega območja ter za Združeno kraljestvo in ga nadomestila z individualnimi informacijami za potovanje. Glede tretjih držav bo Nemčija počakala na odločitev Evropske komisije ta teden o morebitnem podaljšanju omejitev vstopa v Evropo, tako naj bi se Berlin predvidoma prihodnji teden ukvarjal s tem vprašanjem.
"Preklic opozorila bo odvisen od razmer v posamezni državi. Mora pa biti jasno, da to poletje ne bo novega organiziranega vračanja državljanov iz tujine," je sodržavljane opozoril nemški zunanji minister. Zapisal je še, da ne bi smeli imeti lažnega občutka varnosti, saj "covid-19 še zdaleč ni mimo". "Skupaj moramo preprečiti, da bi ponovni zagon turizma privedel do drugega vala, tako pri nas kot drugje. Vse je odvisno od odgovornega ravnanja vsakega posameznika."
Belgija odpira meje za članice EU
Belgija je danes napovedala, da bo 15. junija svoje meje, ki jih je zaprla zaradi pandemije covida-19, znova odprla za državljane drugih članic EU, držav schengenskega območja in Veliko Britanijo. Belgijska premierka Sophie Wilmes je napovedala tudi nadaljnje rahljanje drugih ukrepov za zajezitev novega koronavirusa.
Ob napovedi odpiranja meja je opozorila, da morajo potniki preveriti, kakšna pravila glede pandemije veljajo v krajih, kamor so namenjeni. Glede nadaljnjega rahljanja drugih ukrepov proti novemu koronavirusu pa je napovedala, da se bodo v ponedeljek odprli bari in restavracije. Mize bodo morale biti najmanj 1,5 metra narazen, za mizo pa bo lahko največ deset oseb. Osebje bo moralo nositi zaščitne maske.
Poleg tega se bo lahko vsakdo srečal z desetimi ljudmi, ki niso člani istega gospodinjstva, in ne samo s štirimi, je napovedala premierka. 8. junija pa bodo znova dovoljena tudi eno- ali večdnevna potovanja po Belgiji, ki so prepovedana od 20. marca. Naslednja faza rahljanja ukrepov bo sledila 1. julija, ko bodo znova odprli kinodvorane in gledališča. Sprejeli bodo lahko največ 200 gledalcev.
V Belgiji, kjer so prve ukrepe proti covidu-19 sprostili v začetku maja, so se razmere glede pandemije že precej umirile. Premierka je dejala, da so kazalniki spodbudni. "Vendar virus ostaja med nami," je poudarila. V 11,5-milijonski Belgiji so zabeležili 9500 smrtnih žrtev covida-19, kar jo glede na število prebivalcev uvršča med najhuje prizadete države na svetu.
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.