Islamska skupnost v Sloveniji je po objavi vladnega odloka o prepovedi zbiranja ljudi sicer 9. julija omejila aktivnosti v kulturnem centru in drugih verskih objektih v njeni lasti. Opravljajo samo opoldansko in petkovo molitev, ob tem pa popisujejo navzoče v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so objavili na svoji spletni strani.
Pred praznikom kurban bajram, ki bo v petek, pa pojasnjujejo, da je ta povezan z romanjem v Meko ali hadžem in predstavlja steber izkazovanja vere v praksi. Praznujejo ga štiri dni. Pri tem imajo v mislih svoje družine, sorodnike in prijatelje in njihovo počutje. Hadž je namreč simbol enotnosti in globokega verovanja, a tudi raznolikosti med ljudmi. Uči jih, da je na Zemlji vse minljivo ter da so etične in moralne vrline ključne za skladen medsebojni odnos, so zapisali v skupnosti.
Vernikom svetujejo, da se med bajramskimi dnevi posvetijo svojim družinam. Pri tem odsvetujejo številčnejša druženja, da ne bi prišlo do okužb z novim koronavirusom. V molitvah naj se po pozivu skupnosti spomnijo tistih, ki so se zaradi epidemije znašli v težkih okoliščinah. Prav tako naj se spomnijo zdravstvenih delavcev, ki so v času kroženja virusa najbolj izpostavljeni in požrtvovalni, so dodali.

Vernikom želijo vesel in srečen bajram, tistim, ki ga ne praznujejo, pa predvsem dobrega zdravja.
Dan pred kurban bajramom pa se imenuje dan Arefata in je najbolj pomemben trenutek pri romanju oziroma hadžu. Na ta dan se vsi romarji zberejo na gori Arefat v bližini Meke pri molitvi, poglobljenemu razmišljanju o sebi in svojih dejanjih ter molitve namenijo za dobro vseh. Tistim, ki niso na romanju, pa priporočajo post.
Savdska Arabija bo tradicionalno romanje v Meko začela gostiti v sredo, a bo zaradi pandemije covida-19 potekalo v zelo omejenem obsegu in pod strogimi preventivnimi ukrepi. Na hadžu bo lahko sodelovalo le do 10.000 prebivalcev kraljevine, kar je le delček od 2,5 milijona romarjev, kolikor se jih je hadža udeležilo lani.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.