Če vam je odrejena karantena, jo morate preživljati le na naslovu, ki ste ga navedli na odločbi. Ne sprejemajte obiskov in se izolirajte od drugih. "Oseba se izogiba tesnim kontaktom, prilagoditi se mora tudi uporaba sanitarij, obroke naj ima tudi povsem ločeno v kakšni drugi sobi," opozarja Sanja Vuzem z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Uporabljate svoj pribor, posodo pomivate sami, večkrat tudi očistite površine, ki se jih dotikate. Če si gospodinjstvo delite z drugimi člani, jim karantena ni nujno odrejena, morate pa vzdrževati vsaj meter in pol razdalje.
"Če pride do spremembe v zdravstvenem stanju in se oseba, ki je v karanteni, izkaže za pozitivno, se seveda najverjetneje tudi za vse ostale člane skupnega gospodinjstva predlaga karantena," pojasnjuje Vuzemova. Ali karanteno upoštevate, pa lahko zdravstveni inšpektorat preveri kadarkoli. "Tudi ob nedeljah, sobotah ali praznikih, ni nujno, da inšpektor nekoga, ki ga je že obiskal, ne bo naslednji dan obiskal ponovno," pove zdravstvena inšpektorica Deana Potza.
Dnevno opravijo okoli 500 nadzorov, skupno do danes skoraj 18.000. Kot pravi zdravstvena inšpektorica, pa bodo zdaj večjo pozornost posvečali starostni skupini od 15 do 35 let: "Predvideva se, da so bolj izpostavljeni rizičnemu vedenju, ni pa to nujno. Seveda to ne pomeni, da bomo nadzorovali samo to starostno skupino."
Nadzorovali bodo tudi mlajše, ki bodo zaradi začetka šole skušali karanteno prekiniti predčasno, saj vodstvo šole pooblastil za nadzor nima. "Mi lahko poberemo izjave, da so učenci zdravi, da zadnja dva tedna niso bili v stiku z osebo, ki je bila bolna. To je pa bolj ali manj vse," pojasnjuje Gregor Pečan, predsednik Združenja ravnateljev Slovenije.
Večina karantenske odločbe sicer upošteva, pravijo na zdravstvenem inšpektoratu, a dnevno naletijo tudi na kršitelje. Izgovor, da ste le skočili v trgovino, vas ne bo obvaroval kazni, gre namreč za prekršek, saj morate karanteno preživljati doma. Globa za posameznike pa znaša med 400 in 4000 evri. Inšpektorat je do zdaj izdal za okoli 40.000 evrov glob.
Ne bo odveč, če vas spomnimo še na nekaj pomembnih podrobnosti, če boste po polnoči še ostali na Hrvaškem ali pa ste šli tja po uvrstitvi na rdeči seznam:
- Za čas karantene ne boste dobili nadomestila plače.
- Če morate v rdečo državo zaradi smrti ali rojstva, si lahko za čas karantene obetate 50-odstotno nadomestilo plače
- 80-odstotno nadomestilo boste dobili, če vas uvrstitev na rdeči seznam doleti med vašim bivanjem v rdeči državi. Za Hrvaško to ne velja, saj je vlada dala vsem dopustnikom štiri dni časa, da se od tam brez karantene vrnejo domov.
- Stoodstotno nadomestilo plače pripada tistim, ki morajo v karanteno, a za to niso krivi sami, recimo v primeru, da so v službi prišli v stik z okuženo osebo.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.