Globalna pandemija covida-19 je povečala brezposelnost po svetu, še zlasti močno pa je prizadela mlade. Povečanje brezposelnosti med mladimi od februarja leto pa je še posebej očitno pri mladih ženskah. V starostni skupini do 29 let je brez dela ostal vsak šesti, je danes sporočila Mednarodna organizacija dela (ILO).
"Ekonomska kriza zaradi covida-19 je prizadela mlade ljudi - še posebej ženske - huje in hitreje kot katerokoli drugo skupino. Če ne bomo sprejeli pomembnih in takojšnjih ukrepov, da bi izboljšali njihovo situacijo, bomo posledice virusa čutili še desetletja. Če njihov talent in energijo pustimo na stranskem tiru zaradi pomanjkanja priložnosti ali veščin, bo to škodovalo vsem našim prihodnostim in bo veliko težje zgraditi boljšo, post-covid ekonomijo," je dejal prvi mož ILO Guy Ryder na spletni novinarski konferenci, na kateri je govoril o "generaciji zaprtja". "V času okrevanja po pandemiji bodo mnogi mladi enostavno ostali pozabljeni. Velike številke," je dejal.
Že lani stopnja brezposelnosti med mladimi višja kot v drugih starostnih skupinah
Stopnja brezposelnosti med mladimi je bila lani pri 13,6 odstotka, brez dela pa je bilo okoli 267 milijonov mladih, ki hkrati niso bili vključeni v izobraževanje ali usposabljanje.
Podatki ILO sedaj kažejo, da se je v času pandemije brezposelnost med mladimi, zlasti med mladimi ženskami, občutno povečala. V Kanadi se je denimo med februarjem in marcem stopnja brezposelnosti povečala za šest odstotnih točk, a je med mladimi moškimi poskočila za 14,3 odstotne točke in med mladimi ženskami za 20,4 odstotne točke.
Podobne trende organizacija opaža v ZDA in številnih drugih državah, a še nima dovolj podatkov, da bi lahko poročala o dejanski stopnji brezposelnosti v času po izbruhu pandemije.
Raziskava med osebami, starimi do 29 let, je pokazala, da je več kot 17 odstotkov prej zaposlenih v času covida-19 ostalo brez dela. Tistim, ki delajo še naprej, pa se je število opravljenih delovnih ur povprečno zmanjšalo za 23 odstotkov.
V primerjavi z zadnjo četrtino leta 2019, so v ILO zaznali znaten upad števila opravljenih delovnih ur v prvih dveh četrtletjih. V prvih treh mesecih je število opravljenih delovnih ur upadlo za 4,8 odstotka, kar je ekvivalentno približno 135 milijonom delovnih mest za polni delovni čas (če vzamemo kot merilo 48-urni delovni teden). V drugem četrtletju pa bo v primerjavi z zadnjim četrtletjem 2019 po njihovih ocenah izgubljenih 305 milijonov delovnih mest.
Pandemija predstavlja trojni šok za mlade
Mladim zaradi epidemije grozi "trojni šok" – ostali so brez dela, moten je proces izobraževanja in usposabljanja, prav tako pa je močno otežen vstop na trg dela oziroma sprememba zaposlitve, so opozorili v Mednarodni organizaciji dela. Okoli polovica študentov pričakuje, da bodo izobrazbo pridobili z zamudo, 10 odstotkov pa jih meni, da ne bodo uspeli zaključiti izobraževalnega procesa.
Ob tem 60 odstotkov mladih žensk in 53 odstotkov mladih moških, ki so sodelovali v raziskavi, na svoje karierne obete gleda "z negotovostjo ali strahom".
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.