Podatki NIJZ kažejo, da so v Sloveniji v nedeljo potrdili 234 novih okužb s koronavirusom, opravili pa so 1427 PCR-testiranj. Število aktivnih okužb v državi je trenutno 6873. Odstotek pozitivnih testov je bil 2,1 odstotne točke nižji kot dan prej. V primerjavi z dnevom prej se je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb povečalo za 14 okužb, 14-dnevna pojavnost pa za 2,6.
V UKC Ljubljana najmlajši bolnik na enoti intenzivne terapije star 24 let
V bolnišnicah se zdravi 217 covidnih bolnikov, 45 na intenzivni terapiji. Umrl je en covidni bolnik. V UKC Ljubljana je bilo danes zjutraj na covidnih oddelkih hospitaliziranih 69 oseb, med njimi 19 na enotah intenzivne terapije (dve na Ginekološki kliniki). Povprečna starost hospitaliziranih na oddelkih je 60 let, na enotah intenzivne terapije 61 let (nista upoštevani porodnici na ginekologiji, ki sta stari 41 in 42 let). Najmlajši bolnik na oddelku ima 25 let, v enoti intenzivne terapije 24 let, so sporočili.
V UKC Maribor medtem število vseh hospitaliziranih covidnih bolnikov znaša 44. Od tega je na intenzivnem zdravljenju 15 pacientov, na akutnem oddelku pa 29 pacientov.
V vrhu prvega vala so v UKC Maribor medtem beležili 32 hospitalizacij covidnih bolnikov, v vrhu drugega vala 218, v vrhu tretjega pa 121 covidnih bolnikov.
Zaskrbljujoče je, da bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki
Prof. dr. Matjaž Jereb, dr. med., vodja oddelka intenzivne terapije na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana, je povedal, da se epidemiološke razmere slabšajo in da število bolnikov v bolnišnici na navadnem in intenzivnem oddelku strmo raste.
"Zaskrbljujoče je, da bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki, povprečna starost na intenzivnem oddelku je precej nižja kot v prejšnih valovih. Nihče ni varen pred okužbo, najmlajši bolnik povsem brez pridruženih kroničnih bolezni na navadnem oddelku je star 27 let," je povedal. Najmlajša hospitalizirana bolnika na navadnem in intenzivnem oddelku sta oba necepljena.
Poudaril je pomen cepljenja, od 18 bolnikov na intenzivnem oddelku sta le dva polno cepljena. Kot je dodal, je virusa v populaciji veliko in gre na posameznike, ki so nezaščiteni, večji delež necepljenih pa je med mladimi, je poudaril.
Najbolj omejeni so s kadrom, zato si želijo, da ne bi dosegli števila hospitalizacij kot na vrhu prejšnjega vala. Pripravljeni so na povečanje števila bolnikov, a v nedogled brez pomembnega vpliva na necovid dejavnosti, ne bo šlo, je poudaril.
Kje se lahko jutri cepite v mobilni enoti?
Dodatne mobilne enote Zdravstvenega zavoda Zdravje v Ljubljani za danes, 6. 9.
– Vilharjev podhod (14.00– 17.00),
– Filipov dvorec (8.00– 11.00, 17.00– 19.00),
– Interspar Vič (8.00–12.00),
– Trgovski center Aleja Šiška (16.00–20.00).
Kot sporoča ministrstvo za zdravje, bodo mobilne cepilne enote v torek, 7. septembra, v:
– ZD Ptuj: Kulturna dvorana Breg (14.30–21.00)
– Zdravstveni zavod Zdravje – Ljubljana: Tivoli (14.00–18.00),
– Vilharjev podhod (14.00–17.00),
– Filipov dvorec (17.00–19.00).
– ZD Kočevje: Ilirska Bistrica (10.00–17.00),
– ADM Družinska medicina, d. o. o., Ljubljana, Ministrstvo za javno upravo (9.00–12.00).
IJS: V četrto fazo bomo predvidoma prešli sredi septembra
IJS je v zadnji napovedi poteka epidemije sporočil, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. Glede na semafor ukrepov smo v tretji fazi, v četrto bomo predvidoma prešli sredi septembra.
Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni presegli drugi val epidemije v bolnišnicah, opozarjajo. Četrti val bo zaradi velike kužnosti različice delta predvidoma tako obsežen, da se bo do pomladi okužil bolj ali manj vsak necepljeni. Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo treba, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni. Zaželena precepljenost odrasle populacije je nad 90 odstotkov, so zapisali.
V prvem valu se je, kot so zapisali, okužil približno vsak stoti prebivalec, kot ocenjujejo, je to 12-krat toliko kot potrjenih primerov v prvem valu. Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 % prebivalstva, kar pomeni približno vsak 500. prebivalec. V drugem, tretjem in četrtem valu se je do zdaj okužila približno slaba polovica prebivalstva, kot ocenjujejo, je to štirikrat oz. trikrat toliko kot potrjenih primerov v drugem oz. tretjem in četrtem valu. Trenutno je delež kužnih približno 0,5 % prebivalstva oz. približno vsak 200. prebivalec.
KOMENTARJI (1018)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.