Tedensko povprečje dnevno potrjenih novih primerov je 336. "Epidemiologi bodo lahko učinkovito spremljali stike, ko bo povprečno število pozitivnih oseb padlo pod 300 na dan. S tem nam bodo lahko pomagali še dodatno in hitreje zmanjšati število okuženih oseb v populaciji. Pri trenutnih pogojih, ko je tedensko povprečje 336 in ocenjeno reprodukcijsko število 0,75, bi lahko to stanje dosegli v sredo," v svoji najnovejši projekciji ocenjujejo na Institutu Jožef Stefan.
"Zelena faza je zelo blizu na vidiku, vsekakor do konca tega tedna, mogoče že v sredo, vsaj zaenkrat tako kažejo številke. Torej, zelo blizu," pravi vodja odseka za reaktorsko tehniko na IJS Leon Cizelj. Napoveduje, da bomo s pozitivnimi testi padli nekoliko pod 300 na dan, kar je, poudari, tudi definicija zelene faze. "Verjetno smo sposobni zagotavljati sledljivost ali skoraj popolno sledljivost teh stikov, kar bi moralo še dodatno pomagati pri ustavljanju epidemije," pravi.
Vendar pa vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pravi, da je malo verjetno, da bi zeleno fazo tudi uradno razglasili že ta teden. Tudi znotraj zelene faze ne izključuje dodatnih omejitev. Zavedati se moramo, da je letošnja zelena faza precej drugačna od lanske, opozarja. "Če smo lansko leto junija imeli dnevno število okužb okoli 3, 5, kakšen dan tudi nič, letos tega zagotovo ne bomo imeli in bomo zelo veseli, če bo število dnevnih okužb v juniju pod 100," pravi.
S tem, ko sproščamo ukrepe, lahko prehitro dobimo občutek, da je vsega konec, kar pa ne drži, dodaja Logarjeva. Virus je še vedno v populaciji, zato na zaščitne ukrepe ne smemo pozabiti. Po besedah Logarjeve zelena faza ta teden verjetno še ne bo uradno razglašena. Stroka bo tudi temeljito premislila, ali bo ostala v zastavljeni obliki ali bi jo denimo razdelili na dva dela. "Morda prvi del do 100 in nato pod 100 povprečje dnevno. Bistvena razlika je namreč, ali imaš 290 ali pa 70 okužb dnevno v povprečju," pravi.
V praksi to pomeni, da bi se ukrepi sproščali nekoliko bolj postopno. "Da bi bilo v obdobju zelene faze v času epidemije še eno vmesno obdobje. V rumeni fazi smo sprostili veliko stvari, vendar pa ljudje še niso čisto ponotranjili principa PCT," razlaga Logarjeva. Kljub temu sproščenim ukrepom je namreč še vedno potrebno upoštevati določena pravila, kot je nošnja zaščitne maske in vzdrževanje socialne distance, dodaja.
Bomo konec epidemije razglasili že konec junija?
Vodja svetovalne skupine za covid-19 meni, da bi se to lahko zgodilo. "Po najboljših projekcijah bi lahko konec epidemije dosegli do konca junija, če se bomo seveda vsi držali vseh priporočil in če se nas bo čim več cepilo," pravi.
Svetovalna skupina bi pri sproščanju epidemije upoštevala enake kriterije, kot so jih ob njeni razglasitvi. To pomeni v povprečju manj kot 140 okuženih oseb na 100 tisoč prebivalcev, manj kot 250 hospitaliziranih in manj kot 50 na intenzivnih enotah. "Trenutno se kaže, da bo najbolj omejujoči dejavnik število hospitaliziranih v enotah za intenzivno zdravljenje," pove Logarjeva.
Evropska agencija za zdravila (EMA) bo sicer še ta mesec odločila o odobritvi cepiva Pfizer/BioNTech za otroke, starejše od 12 let. V ZDA so uporabo tega cepiva za to starostno skupino že odobrili. Z odobritvijo EME pa bi se ponovno spremenila tudi strategija cepljenja pri nas. Tako bi se lahko spremenila tudi starostna meja, cepilo bi se torej lahko tudi otroke, ki so starejši od 12 let. "Vedeti moramo, da je to skupina, ki ne zboleva za težjim potekom bolezni, so pa otroci lahko zelo dobri prenašalci," opozarja Logarjeva ter dodaja, da je zato cepljenje te starostne skupine vsekakor na mestu.
Tudi samotestiranje otrok, ki se je v srednjih šolah pričelo danes, je po mnenju lokarjeve vedno smiselno. "Seveda pa je to bolj smiselno, ko so epidemiološki pogoji slabši . Takrat bomo namreč z večjo verjetnostjo ujeli tiste, ki bi morda še asimptomatski prihajali v šole," pojasnjuje. V svetovalni skupini upajo, da bo začetek samotestiranja predvsem pokazal, kje so morebitne pasti testiranja. "Tako bomo bolj pripravljeni na jesenske mesece, ko bo to zagotovo veliko bolj aktualno, kot je zdaj pred počitnicami," še dodaja.
Epidemija vse bolj popušča tudi v bolnišnicah
Trenutno smo sicer v rumeni fazi, v zeleno pa bomo prešli, ko bo sedemdnevno povprečje okužb manjše od 300. Sredi maja je vlada dopolnila vladni semafor sproščanja ukrepov ter v zadnji, zeleni fazi dodala t. i. sistem PCT (prebolevnik, cepljen, testiran). V skladu s semaforjem naj bi se z zeleno fazo sicer sprostile omejitve v državi, veljali pa bodo splošni epidemiološki ukrepi.
Epidemija še naprej upada, prav tako število dnevno pozitivnih oseb v starostni skupini nad 65 let in prisotnost SARS-CoV-2 v odpadni vodi v slovenskih čistilnih napravah, so še zapisali v današnji projekciji.
V prvem valu epidemije se je sicer okužil približno vsak stoti prebivalec, na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnega prebivalstva približno 0,2-odstoten, kar pomeni, da je bil kužen približno vsak 500. prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva, trenutno pa je kužnih 0,4 odstotka prebivalstva oziroma vsak 250. prebivalec.
Epidemija k sreči vse bolj popušča tudi v bolnišnicah, kjer se trenutno zdravi 316 bolnikov. Zato te postopno zapirajo covidne oddelke. Po Izoli, Trbovljah in Brežicah so danes to storili še na Jesenicah in Ptuju, prihodnji teden sledita predvidoma še bolnišnici v Novi Gorici in Slovenj Gradcu. "Številki 100 hospitaliziranih se približujemo v začetku julija," je povedal tudi koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.