Čeprav so z njo nekoč preverjali učinkovitost hišnih sesalcev, je naprava za detekcijo nanodelcev v zraku lahko uporabna tudi za kaj bolj aktualnega, so ob začetku epidemije ugotovili na Institutu Jožef Stefan (IJS). "Preverili smo, kako dobro maske filtrirajo delce zraka in kako dobro ščitijo tistega, ki masko nosi," je povedal raziskovalec na IJS Luka Pirker.
Vloga novega koronavirusa je med testiranjem pripadla, po velikosti zelo primerljivemu, kvarčnemu prahu, tega je med simulacijo bolj ali manj uspešno poskušala zaustaviti armada najrazličnejših obraznih mask. "Kot najboljše so se izkazale celoobrazne maske, kot so tiste, ki jih nosijo zdravniki na infekcijski kliniki," je povedal Pirker.
Skoraj podobno učinkovitost so pokazale tudi maske tipa FFP3. Predvsem zaradi njihovega materiala in oblike. Takoj za njimi pa so bile maske tipa FFP2, ki so imele skoraj enako učinkovitost. "Kar je bilo tudi pričakovano, saj so obojne maske narejene za to, da ščitijo tistega, ki masko nosi," je razložil Pirker.
Univerza v Mariboru razvija pametne maske
Prav s celoobraznimi maskami pa se lahko zdaj na novo pohvalijo tudi v mariborskem kliničnem centru. Novih mask niso uvozili, pač pa so plod znanja, vneme in sodelovanja mariborske univerze, tmakajšnjega kliničnega entra in gospodarstva.
Osnova je sicer potapljaška celobrazna maska, a v njej je veliko znanja, da jo lahko uporablja zdravstveno osebje kliničnega centra. To je tudi testiralo prototip, ki so ga raziskovalci mariborske univerze razvili že v prvem valu in nato še nadgradili in izdelali prilagoditvene adapterje. "Od srca se zahvaljujemo Univerzi v Mariboru. Izdelali so maske, ki jih v našem kliničniem centru nujno potrebujejo in bodo prišle še kako prav," se je ob prevzemu mask zahvalil strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin.
A na Univerzi pravijo, da je to le prvi korak. Cilj projekta je namreč razviti in zagotoviti ustrezno proizvodnjo pametnih mask, visokotehnološkega produkta, narejenega po meri uporabnika. Maske želijo med drugim nadgraditi z vsemi potrebnimi senzorji za telemetrijo in komunikacijo ter sistemom za vpihovanje čistega zraka.
Najmanj primerne so raztegljive maske in maske iz redko tkanega tetra bombaža
Kaj pa tiste maske, ki jih nosimo skoraj vsi in ki so v osnovi namenjene predvsem zaščiti drugih?
"Nekatere maske so predvsem na začetku epidemije prišle iz neznanega izvora, mogoče s Kitajske ali kakšnih drugih držav in material, ki je bil v njih, ni bil primeren oziroma ni tako dobro filtriral kot certificirane maske, ki jih lahko dobimo na primer v Evropi," je povedal Pirker.
Pred vdihovanjem virusov potencialno dobro zaščito nudijo tudi pralne bombažne maske, a zgolj če je bombaž gosto tkan. Najbolj neprimerne so raztegljive maske in maske iz redko tkanega tetra bombaža, ki je veliko bolj uporaben denimo za otroške plenice. A pri tem Pirker opozarja, da je treba takšne pralne maske tudi dejansko prati, saj se lahko virus prime na masko. A najpomembnejše je to, da ne glede na to, s čim si pokrijemo usta, je to v vsakem primeru bolje, kot da ne nosimo ničesar.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.