
Kot so zapisali na IJS, bomo z doslednim izvajanjem pravila PCT lahko ohranjali odprto družbo, ob zadostni precepljenosti pa bomo lahko normalno zaživeli. "S cepljenjem rizične populacije se pomembno zmanjša kumulativno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo. Posledično je manj ovirano izvajanje elektivnih programov, zdravstvo pa postane bolj dostopno. To se premalo omenja, saj se večinoma osredotoča le na nevarnost preseganja kapacitet zdravstva," izpostavljajo na IJS.
Ocena IJS: Število R bo v dveh tednih zraslo za 20 odstotkov
Ocenjeno reprodukcijsko število je trenutno približno 0,97, po kriterijih ECDC pa smo še vedno v temno rdeči fazi. "Za upadanje epidemije ne zadošča, da je lokalni R manjši od 1, ker okužbe tudi uvažamo," so ob tem opozorili na IJS.
"V oceni pozitivnih testov, bolnišničnih obravnav in števila umrlih oseb smo predpostavili, da je reprodukcijsko število 0,97 in da bo zaradi vremenskih vplivov v dvotedenskem obdobju od 1. 10. do 15. 10. postopno zrastlo za 20 odstotkov glede na siceršnjo vrednost (prihajamo v sezono okužb dihal)," so zapisali in dodali, da so pri tem upoštevali vpliv prekuževanja in predpostavili, da se bo cepljenje nadaljevalo s trenutno hitrostjo.
Po oceni IJS je hitrost pridobivanja imunosti prebivalstva sledeča: hitrost cepljenja je približno 8.000 prvih odmerkov na teden oz. 0,4 odstotka prebivalstva na teden. Hitrost prekuževanja je približno 18.000 okuženih na teden oz. 0,9 odstotka prebivalstva na teden.

Trenutno je kužen vsak 110. prebivalec
Kot v najnovejši projekciji še ugotavljajo na IJS, je trenutno delež kužnih približno 0,9 odstotka prebivalstva oz. približno vsak 110. prebivalec. "Ocenjujemo, da je hkrati neprecepljenih in neprekuženih še približno četrtina prebivalstva (dovzetnih je nekoliko več, ker cepiva niso 100-odstotno učinkovita)," so zapisali.
Za primerjavo: v prvem valu se je okužil približno vsak stoti prebivalec (ocena: 12-krat toliko, kot je bilo potrjenih primerov v prvem valu). Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 500. prebivalec.
V drugem, tretjem in četrtem valu pa se je do zdaj okužila približno polovica prebivalstva (ocena: štirikrat oz. trikrat toliko, kot je bilo potrjenih primerov v drugem oz. tretjem in četrtem valu).
Različica delta bolj nevarna od različice alfa in prvotne različice koronavirusa
Na IJS so ocenili še deleže vseh hospitaliziranih v posameznih valovih, ki potrebujejo intenzivno terapijo. V drugem valu je bil delež takih bolnikov 13,4-odstoten, v tretjem valu 18,9-odstoten, v četrtem valu pa 24,8-odstoten. "Iz podatkov za posamezne starostne skupine je razvidno, da je različica B1.258.17 (drugi val) tipično manj nevarna od različice alfa (tretji val), ki je tipično manj nevarna od različice delta (četrti val). Različica delta je zares zelo neugodna, saj je bistveno bolj kužna od ostalih različic in je tipično tudi bolj nevarna," so še zaključili na IJS.

KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.