Po vladnem načrtu sproščanja ukrepov mora biti za prehod v posamezno obarvano fazo izpolnjen vsaj eden od navedenih pogojev. Za prehod iz črne v rdečo fazo denimo velja, da mora biti število novih okužb v sedemdnevnem povprečju manjše od 1350, število hospitaliziranih pa manjše od 1200.
A kot ocenjujejo na Institutu Jožef Stefan, epidemija po nobenem obravnavanem kriteriju ne upada. Dokler ne bomo uspeli upočasniti širjenja virusa in obrniti krivulje navzdol, kriteriji za sproščanje ukrepov ne morejo biti izpolnjeni, prav tako ni mogoče napovedati, kdaj bodo, so sporočili.
Z izvajanjem ukrepov smo uspeli zaustaviti rast epidemije in spustiti reprodukcijsko število R na približno 1, žal pa epidemija ne upada, kar pomeni, da se virus še naprej širi z veliko hitrostjo in da posledično bolnišnice obratujejo na meji svojih zmogljivosti. Epidemija se ne umirja kljub prekuževanju, pravijo na IJS, kjer ocenjujejo, da se vsake štiri dni prekuži približno en odstotek prebivalstva.
"Če svojega obnašanja ne bomo uspeli spremeniti tako, da se bo virus začel širiti počasneje, lahko takšno stanje vztraja tudi več mesecev, ob popuščanju in hitrejšem širjenju virusa pa bo epidemija spet začela rasti," opozarjajo.
IJS ocenjuje, da smo v bolnišnicah vrh morda že dosegli, ali pa ga bomo v naslednjih dneh. Sedemdnevno povprečje reprodukcijskega števila znaša 1,08, s tega stališča pa upadanje epidemije ni vidno. Ob tem je sicer treba upoštevati, da se zdaj bolj široko testira s hitrimi antigenskimi testi, pozitivne pa nato potrjuje še s PCR-testi, kar poveča število in delež pozitivnih testov. Posledično je na tej osnovi izračunan R v prehodnem obdobju nekoliko precenjen, dodajajo.
Trenutno imamo sicer v povprečju okoli 1540 pozitivnih testov na dan, epidemiologi pa bodo lahko stike spremljali, ko bo povprečje števila pozitivnih testov na dan padlo pod 300.
Na IJS so še izračunali, da se je po ocenah v prvem valu okužil približno odstotek prebivalstva, kar pomeni vsak 100. prebivalec. V drugem valu pa se je do zdaj okužilo okoli 16,5 odstotka prebivalstva, kar pomeni vsak 6. prebivalec. Kot ocenjujejo, je trenutno kužen vsak 25. prebivalec Slovenije.
KOMENTARJI (437)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.