Slovenija je z današnjim dnem sosednjo Hrvaško zaradi poslabšanja epidemiološke slike uvrstila na t. i. rumeni seznam. Slovenci, ki se odpravijo na Hrvaško, se lahko vrnejo v domovino brez težav, če dokažejo, da so bili na Hrvaškem. To lahko storijo s predložitvijo plačila namestitve, turistične takse, dokazilom o lastništvu nepremičnine ali plovila in pa tudi z dokazili o plačilu parkirnine.
Hrvaški politični vrh se na odločitev slovenske vlade ni konkretno odzval, so se pa zato odzvali v Hrvaški turistični zvezi (HUT). Kot poroča Jutarnji list, je po uvrstitvi Hrvaške na rumeni seznam pričakovano zavladala panika in širjenje dezinformacij. Še posebej se novih sprememb boji turistični sektor, nekateri pa že pišejo "katastrofične scenarije", kako bi lahko rumen seznam, na katerem so se znašli Hrvati, ogrozil prihod turistov na Hrvaško – tako slovenskih kot državljanov drugih držav.
V Hrvaški turistični zvezi poudarjajo, da sprememba režima na meji ne ogroža tranzita državljanov članic EU čez Slovenijo. Pri tem so spomnili, da za državljane tretjih držav ob vstopu v našo državo veljajo strožji ukrepi, in sicer 14-dnevna karantena. Gostje, ki pa na Hrvaško pridejo iz držav EU, pa lahko prosto potujejo skozi Slovenijo na morje in se nato vrnejo nazaj v domovino, so zapisali.
HUT: Epidemiološka slika na hrvaški obali je še vedno med najboljšimi v Sredozemlju
Kot je povedal Veljko Ostojić, direktor HUT, je epidemiološka slika na hrvaški obali ugodna in med najboljšimi v Sredozemlju. Od začetka pandemije na Hrvaškem po besedah Ostojića niso zabeležili okuženih turistov, ki bi bivali v komercialnih nastanitvenih objektih, kar potrjuje, da so tamkajšnji zdravstveni sistem, civilna zaščita in varnost v turističnih objektih na najvišji stopnji in delujejo učinkovito. Vsi, ki prihajajo na Hrvaško, so varni in dobrodošli, je še dodal Ostojić.
Hrvaška sicer v zadnjih dneh beleži porast novih okužb, največ so jih našteli v Zagrebu in v Slavoniji.
Po podatkih hrvaške nacionalne turistične organizacije je Hrvaško od začetka letošnjega leta obiskalo več kot 1,7 milijona turistov, ki so ustvarili več kot 8,7 milijona prenočitev. Da bi zmanjšali gnečo na slovensko-hrvaški meji, na HUT vsem gostov svetujejo, da pred odhodom na potovanje izpolnijo spletni obrazec, ki je na voljo na spletni strani entercroatia.mup.hr.
Na mejnih prehodih Sečovlje, Jelšane, Gruškovje in Obrežje so na voljo posebni pasovi za turiste, ki so pred vhodom izpolnili in oddali obrazec Enter Croatia.
Na Hrvaškem 78.000 gostov iz Slovenije
Po podatkih hrvaškega sistema eVisitor, ki beleži obisk tujih turistov, trenutno na Hrvaškem dopustuje približno 78.000 Slovencev. V Istri se nahaja 24.000 slovenskih turistov, na Kvarnerju pa 22.000. Največ jih je v Umagu in na Malem Lošinju.
Samo v juniju so Hrvati zabeležili 207.000 prihodov turistov iz Slovenije, ki so ustvarili 1,1 milijona nočitev, poroča index.hr.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.