Policisti na hrvaški meji opažajo vse več potnikov, ki v državo poskušajo vstopiti s ponarejenimi PCR-testi. A če so se izognili plačilu testa, pa se skoraj gotovo ne bodo izognili plačilu kazni, opozarja načelnik Policijske postaje Buje Robert Boban Paulović. Za Dnevnik.hr je pojasnil, kakšni so najpogostejši izgovori ljudi in posledice, ki jih čakajo.
PCR-testi, ki niso veljavni, so po njegovih besedah najpogosteje narejeni doma ali kupljeni po polovični ceni. "Ljudje to bolj ali manj počnejo sami z različnimi računalniškimi programi, jih skopirajo, skenirajo. So pa tudi taki, ki lažne teste izdelujejo in jih prodajajo po 40 evrov," pravi Paulović.
Na mejnih prehodih Sečovlje in Dragonja takšne prevarante odkrivajo vsak dan – samo v zadnjih dveh tednih kar 26.
Policisti na mejah so zato poostrili nadzor, teste dosledno preverjajo. "Takoj ko zaznajo kaj sumljivega, o tem obvestijo institucije, ki to preverijo," je povedala vodja izmene na mejnem prehodu Dragonja Ksenija Horvatić Strider.
Tudi na Inštitutu za varovanje zdravja so potrdili, da dobivajo vse vrste ponaredkov. Veliko jih odkrijejo že policisti sami, zato imajo oni lažje delo. "Od slabih kopij do nekega povsem nepoznanega laboratorija za biokemijo, ki ne obstaja, do skeniranih dokumentov … " našteva Nada Barišić iz Zavoda za javno zdravstvo istrske županije. Motivi za to so seveda vedno enaki – ljudje se želijo izogniti opravljanju testa in samoizolaciji.
"Menim, da to ni primerno, ker gre za nalezljivo bolezen, ki vpliva na življenje in zdravje ljudi, zato tega ne bi smeli početi," je ob tem povedal Dino Kozlevac, načelnik štaba civilne zaščite istrske županije.
Na tem mestu je treba poudariti, da vsi, ki poskušajo mejo prečkati s ponarejenimi PCR-testi, storijo kaznivo dejanje. Paulović je pojasnil, da gre za ponarejanje listin, za kar je zagrožena kazen do tri leta zapora.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.