Na Hrvaškem je približno 110.000 zasebnih nepremičnin in plovil v lasti slovenskih državljanov. Spodobi se, da bi jim dovolili obiskati njihova poletna bivališča, je po navedbah hrvaškega ministrstva za turizem Garija Cappellija dejal slovenski minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Kasneje je v izjavi novinarjem Počivalšek pojasnil, da imata Slovenija in Hrvaška dobro epidemiološko situacijo, ki omogoča razmišljanje o postopnem odpiranju turizma.
S hrvaškim kolegom sta se tako strinjala, da odpiranje meja in oživljanje turizma poteka v dveh fazah: v prvi, ki bi lahko stekla nekje do konca maja, bi recipročno sprostili prehod meja za lastnike nepremičnin in plovil v drugi državi, v drugi fazi, ki bi lahko stekla junija oz. bolj verjetno v drugi polovici junija, pa bi sprostili tudi ostala turistična potovanja. To bosta predlagala tudi v sprejem obema vladama.
Počivalšek sicer poudarja, da je o konkretnih datumih še prezgodaj ugibati, odpiranje meja mora namreč sloneti na epidemioloških kriterijih. Pred tem bo treba narediti protokol prehoda meje ter prihoda in bivanja na turistično destinacijo, za kar bosta zadolžena oba centra za javno zdravje.
"Dogovor s hrvaškim ministrom bom že danes popoldne predstavil koordinaciji, ki skrbi za nadaljnje sproščanje ukrepov v Sloveniji, in prenesel nalogo, da Nacionalni inštitut za javno zdravje v prihodnjem tednu stopi v kontakt s hrvaškim centrom in da se naredi ta protokol, brez katerega prehod meje ne bo mogoč," je pojasnil minister, ki pa o podrobnostih ne želi špekulirati, saj morajo protokole doreči pristojni.
Slovenski gosti so eni najbolj zvestih in številnih na Hrvaškem, državi pa na področju turizma odlično sodelujeta, je poudaril tudi Cappelli. Na Hrvaškem je bilo lani skoraj 1,6 milijona slovenskih obiskov in nekaj manj kot 11 milijonov slovenskih nočitev.
Pristojni se po njegovih besedah pogovarjajo o možnostih za odpiranje meja ter o načinih za zagotovitev vseh potrebnih ukrepov in procesov, da bi slovenski državljani lahko preživeli poletne počitnice na Hrvaškem.
Slovenski in hrvaški minister ocenjujeta, da je tak dogovor lahko primer dobre prakse v EU, saj je treba po Počivalškovih besedah na ravni celotne unije razviti poseben koronski standard. Hrvaška kot predsedujoča Svetu EU bo dala tudi pobudo za podobno rešitev na ravni celotne EU, saj je smiselno imeli čim bolj poenotene standarde. O tem je sicer beseda tekla že na ponedeljkovi videokonferenci ministrov EU, pristojnih za turizem.
Tudi v Zagrebu sta ministra danes izpostavila pomen krepitve položaja turizma, posebej v luči dostopnosti finančnih sredstev za turistični sektor v prihodnjih finančnih okvirih EU. Obravnavala sta tudi trenutno stanje ter možnosti za ohranjanje stabilnosti podjetij in delovnih mest v turističnem sektorju.
Dogovorila sta se tudi, da se obe nacionalni turistični organizaciji skupaj pripravita na prihodnje obdobje. "Da bomo v času, ko bo spet revitaliziran letalski promet po svetu, na daljnih trgih delali skupno promocijo za ta del Evrope," je še pojasnil Počivalšek.
Hrvaški minister: Mejo s Slovenijo si želimo odpreti do konca maja
Cappelli je na hrvaški javni televiziji dejal, da bo odpiranje hrvaških meja sicer v največji meri odvisno od mnenja epidemiologov, a dodal, da že razmišljajo o odprtju meja. Najprej bo na vrsti prav meja s Slovenijo, za katero računa, da se bo odprla do konca maja.
Kot je Cappelli povedal že v ponedeljek, bodo ves maj iskali najboljše možnosti – ali na ravni EU z enim dokumentom za vse države ali bilateralno s posameznimi državami – hkrati pričakujejo odgovor stroke, kakšna oblika testiranja pred vstopom v državo bi bila najprimernejša.
Hrvaška bo 11. maja odprla restavracije, terase, kavarne, nato se bodo zanesljivo odprli manjši hoteli v Istri in Dalmaciji, saj imajo svoje restavracije, je dejal Cappelli.
Slovenija medtem počasi začenja sproščati gostinstvo, od 4. maja bo mogoča strežba gostinskih lokalov na prostem. Pripravljen ima sistem organizacije hotelov po koncu epidemije, želela bi ga uskladiti tudi s sosednjimi državami in širše na ravni EU, je v ponedeljek povedal Počivalšek.
Jourova opozarja, da pri odpravljanju omejitev ne sme biti diskriminacije
Evropska komisija je danes na rednem tedenskem kolegiju razpravljala o položaju v turizmu, ki je zaradi ukrepov za zajezitev pandemije novega koronavirusa eden najbolj prizadetih sektorjev.
Da bo turizem lahko okreval, je treba omejitve potovanj odpraviti, takoj ko bo to mogoče, pri čemer se je treba izogniti kakršni koli diskriminaciji na podlagi državljanstva in upoštevati epidemiološki razvoj, je poudarila podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova.
V povezavi s tem se omenja možnost uvedbe neke vrste "koronskega potnega lista". Kolegij po navedbah Jourove o tem danes ni govoril. Je pa podpredsednica komisije za vrednote in transparentnost ob tem vprašanju znova izpostavila, da nočejo nikakršne diskriminacije pri odločanju, kdo lahko vstopi državo.
Komisija sicer izpostavlja tri ključne vrste izzivov pri okrevanju turizma: likvidnostne težave in zaupanje potrošnikov, posledice omejitev potovanj ter socialne in gospodarske posledice v sektorju.
Logar in Maas za skupno evropsko rešitev glede potovanj
Zunanji minister Anže Logar in njegov nemški kolega Heiko Maas sta se danes po virtualnem srečanju zavzela za skupno evropsko rešitev glede potovanj v času pandemije koronavirusa, ki pa bo upoštevala razmere v posameznih državah članicah EU. Nemčija je prav danes do najmanj 14. junija podaljšala ukrep, s katerim svojim državljanom odsvetuje vsa nenujna potovanja. Kot je pojasnil Maas, razmere zaradi izbruha koronavirusa še vedno niso takšne, kot bi si želeli, in verjetno se še več tednov ne bodo normalizirale.
Te tedne nameravajo izkoristi za to, da bodo z evropskimi partnerji razpravljali o usklajeni rešitvi, ki si jo želijo najti do poletja, je dodal nemški minister. "Vsi si želimo, da bi bili tako uspešni, da po 14. juniju ne bomo več potrebovali teh opozoril," je povedal Maas. Veliko je tako odvisno od razvoja pandemije v posameznih državah, poleg tega obstaja bojazen pred morebitnim drugim valom. "Treba je vedeti, da ima odpiranje mej tudi učinke na druge države," je dejal Logar.
Ob tem je slovenski minister posvaril, da sedaj ni priložnost za všečne rešitve, ampak morajo odločitve temeljiti na epidemioloških podatkih. Opozoril je, da ima lahko prehitro sproščanje ukrepov ogromne posledice, medtem ko bi bile te precej manjše, če bi le malo počakali.
Ministra sta še potrdila, da bo zaradi pandemije koronavirusa ena od osrednjih tem predsedovanja EU zagon gospodarstva. Državi namreč skupaj s Portugalsko tvorita trio predsedujočih držav Svetu EU. Nemčija bo predsedovanje začela 1. julija, v prvi polovici 2021 ji bo sledila Portugalska in v drugi polovici leta Slovenija.
KOMENTARJI (1119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.