Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili 65 novih okužb s koronavirusom. V državi je trenutno 855 aktivnih primerov. 142 ljudi se zdravi v bolnišnici. Hrvaška civilna zaščita je sporočila, da so umrli še trije bolniki s covidom-19. Testirali so 1489 ljudi.
V Istri so potrdili 10 okužb, odvzeli pa so 161 vzorcev. Sedem okuženih je že bilo v samoizolaciji, dve osebi sta bližnja kontakta okuženega, za enega pa se trenutno še ne ve izvora okužbe.
V prestolnici so potrdili 15 novih okužb, prav tako tudi v Vukovarsko-sremski županiji. Iz Osješko-baranjske županije poročajo o eni novi pozitivni osebi. Iz Splitsko-dalmatinske županije poročajo o 12 pozitivnih. Med obolelimi je tudi nemški državljan.
Turistična sezona je medtem v teku. Hrvati se letošnjo sezono veselijo vsakega turista, a ob tem ostaja strah, da jih bo katera od članic EU uvrstila na t. i. rdeči seznam oziroma bo svojim državljanom odsvetovala potovanja na Hrvaško. Nizozemci so to že storili, ko so Hrvaško uvrstili na oranžni seznam. Trenutno sicer na Hrvaškem biva okoli 700.000 turistov, v lanski rekordni sezoni pa so na dan zabeležili več kot milijon obiskovalcev.
Včeraj so turisti več ur čakali na meji, v prvi vrsti Slovenci, Nemci in Švicarji. "Čakamo že več kot dve uri, polno je avtomobilov, zelo je vroče, dolgčas nam je, a moramo biti potrpežljivi," je za hrvaško televizijo Nova TV dejala Švicarka Noa.
Nestrpnost je bilo čutiti tudi v Dalmaciji v pristanišču za trajekte v Splitu, od petka je namreč povečan promet proti otokom. "V primerjavi z enakim obdobjem lani smo na 50 odstotkih in moramo reči, da smo zelo zadovoljni. Ta vikend pričakujemo 50.000 potnikov in 12.000 vozil," je dejala Jelena Ivulić iz Jadrolinije.
Hrvati poročajo, da so turisti dobro informirani o stanju v državi. "Obala je varna, Zagreb in vzhod pa nista. Moramo biti pozorni, ne želimo iti v Zagreb,” je dejala Stephanie iz Nemčije.
Da bi bile informacije o obolelih na Hrvaškem dostopne vsem turistom, je Hrvaška turistična skupnost pripravila spletno stran, na interaktivnem zemljevidu pa državo razdelila na štiri regije: severni Jadran (Istra in Kvarner), južni Jadran (Dalmacijo), osrednjo Hrvaško z Zagrebom in vzhodno Hrvaško. Na dnevni bazi osvežujejo podatke o številu novih primerov v regiji. Trenutno so po hrvaških izračunih vse regije, razen vzhodne Hrvaške, zelene, torej varne.
"Želeli smo pokazati, da ni nobenih zadržkov ali strahu pred dopustovanjem v obalnih regijah Hrvaške. Če bi to storili dan ali mesec prej, se morda Nizozemska ne bi odločila tako, kot se je," je dejal predsednik Hrvaške turistične skupnosti Veljko Ostojić.
Hrvaški minister za zunanje in evropske zadeve Gordan Grlić Radman je dejal, da je govoril z nizozemskim kolegom in mu razložil, da je Hrvaška varna država za počitnice. Obljubil mu je, da bodo znova preučili podatke in premislili. Za zdaj sicer velja, da Nizozemska svojim državljanom po vrnitvi s Hrvaške močno priporoča 14-dnevno samoizolacijo. To naj bi se že odražalo v tem, da nizozemski turisti množično odpovedujejo počitnice na Hrvaškem. Za hrvaški turizem je to na vrhuncu sezone velik udarec, saj so nizozemski turisti na desetem mestu po številu nočitev na Hrvaškem.
Predvsem pa Hrvaški ni po godu, da sta Španija in Portugalska, kjer prav tako opažajo rast novookuženih, ostali na nizozemskem zelenem seznamu, na oranžne in rdeče sezname pa so dali le določena območja v državah. Zaradi poslabšanja razmer v Španiji se je medtem za omejitev potovanj odločila Velika Britanija. Britanska vlada je včeraj sprejela odločitev, da bodo morali Britanci, ki se vračajo iz Španije, v 14-dnevno karanteno. Španijo so namreč "zaradi drugega vala epidemije" uvrstili na rdeči seznam. To je bilo dokaj nepričakovano in je povzročilo precej razburjenja, zlasti med mladimi, ki redno dopustujejo na Ibizi in drugih Balearskih ter Kanarskih otokih.
V Srbiji osem novih smrti, v BiH rahel upad okužb
V Srbiji so v zadnjih 24 urah zaradi novega koronavirusa testirali 10.381 oseb, potrdili pa so 467 novih primerov okužbe. Zaradi covida-19 je umrlo osem bolnikov, je poročala srbska tiskovna agencija Tanjug. V soboto so potrdili 411 novih okužb.
Po podatkih srbskega ministrstva za zdravje je v bolnišnicah na ventilatorjih 169 bolnikov. Od začetka pandemije covida-19 so potrdili 23.730 okužb z novim koronavirusom, umrlo je skupno 534 ljudi, še navaja Tanjug. Največja žarišča ostajajo Beograd, Kragujevac, Novi Sad, Šabac in Kraljevo.
Srbski strokovnjaki so danes zanikali trditve, da bolezen zdaj poteka v lažji obliki kot na začetku epidemije. Trenutno ima namreč kar 30 odstotkov bolnikov težjo klinično sliko. Prav tako poudarjajo, da je Srbija še daleč od kolektivne imunosti. Članica kriznega štaba Darija Kisić Tepavčević pa je napovedala možnost uvedbe karantene za osebe, ki prihajajo v Srbijo, poroča STA.
V Bosni in Hercegovini so danes potrdili 263 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Od teh so jih 154 zabeležili v Federaciji BiH, 109 pa v Republiki srbski, so sporočili iz pristojnih zavodov obeh entitet. Gre za rahel upad števila okužb v primerjavi s prejšnjim dnem, ko so v državi zabeležili 304 primere okužbe.
V Severni Makedoniji 152 novih okužb
V Severni Makedoniji so v zadnjih 24 urah zabeležili 152 primerov novega koronavirusa, umrl ni noben bolnik s covidom-19, poroča makedonska tiskovna agencija Mia. Največ primerov, 39, so zabeležili v prestolnici Skopje.
V zadnjih 24 urah so sicer v državi opravili 1077 testov, je sporočilo ministrstvo za zdravje v Skopju.
Od začetka epidemije so v Severni Makedoniji zabeležili 10.086 potrjenih primerov, trenutno aktivnih okužb pa je 4199. Umrlo je 460 ljudi, poroča STA.
KOMENTARJI (467)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.